1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. İstiklal Marşı en kıymetli hazinemiz
İstiklal Marşı en kıymetli hazinemiz

İstiklal Marşı en kıymetli hazinemiz

İstiklal Marşının Kabul Edildiği Günü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü nedeniyle etkinlik yapılacak. Bugün saat 10.30’da Şehitkamil Kültür ve Kongre Merkezi’nde yapılacak törende il milli eğitim müdürlüğü tarafından düzenlenen programa icra edilecek.

A+A-

GÜL: GURURLUYUZ

Gaziantep Valisi Davut Gül, “Azmin, kararlığın ve bağımsızlığın sembolü İstiklal Marşı’mızın, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde “Milli Marş’’ olarak kabul edilişinin 100. yıl dönümünü kutlamanın haklı gurur ve mutluluğu içerisindeyiz.  Mehmet Akif Ersoy, içinde yaşadığı toplumun değerlerini çok iyi bildiği için İstiklal Marşı'yla milletimizin duygu ve düşüncelerine en iyi şekilde tercüman olmuştur.  Milli mücadele döneminde yüreği vatan-millet sevgisiyle ve bağımsızlık aşkıyla yanan milletimizin bağımsızlığa olan tutkusunu, Milli birlik ve beraberliğimizi en veciz biçimde ortaya koyan Mehmet Akif Ersoy'un kaleme aldığı İstiklal Marşı, aziz milletimizin hissiyatına tercüman olmuştur. Her kelimesi ile milletimizin sahip olduğu yüksek karakteri, milli ve manevi değerleri ortaya koyan İstiklal Marşı, milletimizin yeniden varoluşunun, ulusal birlik ve bütünlüğünün simgesi olmuştur. Bugün hepimize düşen görev, her karış toprağını kanlarıyla, canlarıyla sulayan ecdadımızın emaneti cennet vatanımızı, hedeflerine ulaştırma azmi ve kararlığı içerisinde, yılmadan, yorulmadan, adaletle, merhametle çalışmak; birlik ve beraberliğimizi muhafaza ederek vatanımızın her karışını korumaktır”

ŞAHİN: “İSTİKLAL MARŞI ORTAK SESİMİZ

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Aziz milletimizin milli ve manevi değerlerini, acılarını ve duygularını yüreğinde hisseden Mehmet Akif’in, bilgisini, heyecanını, umudunu milletiyle paylaşarak diriliş harekâtının başlamasına, milli mücadele ruhunun alevlenmesine de öncülük ettiğini vurguladı. Aziz milletimizin vatanını koruma ve savunma azmini, kararlılığını, kahramanlığını anlamak için başka hiçbir metin, hiçbir kitap yazılmasa bile İstiklal Marşı’ nın tek başına yeterli olduğunu vurgulayan Başkan Şahin, "İstiklal Marşımız, Kurtuluş Savaşı’ nın en zorlu günlerinde, milletimize cesaret ve moral kaynağı olan, milletimizin hasletlerini, değerlerini ve vatan sevgisini en veciz şekilde özetleyen bir kahramanlık destanıdır” dedi ve şöyle devam etti: “Vatanı canlarından üstün tutan, büyük bir azimle, emsalsiz fedakârlıklarla bağımsızlığına ve özgürlüğüne sahip çıkan ecdadımız, istiklal mücadelesini zaferle neticelendirmiştir. İstiklal şairimiz Mehmet Akif Ersoy, son asırda savaşlarla, yenilgilerle, bunalımlarla boğuşan milletimize umut aşılamış, adeta bir milletin tarih sahnesine yeniden çıkmasına katkıda bulunmuş müstesna bir şahsiyettir.  Milletimizin ruhunu yansıtan İstiklal Marşımızın mısraları, aziz milletimizin ortak sesi olmuştur. Bu ses öyle bir sestir ki, içimizden taşan coşkuyla, tek yürek tek millet olduğumuzu, tüm cihana haykırmaktadır. Milletimiz bu eşsiz marşın, her bir kıtasını, her bir dizesini kalbinin derinliklerinde hissetmesinin tek sebebi budur.” 

KOÇER: KAHRAMANLIK DESTANI

Gaziantep Milletvekili ve Plan ve Bütçe Komisyonu Sözcüsü Nejat Koçer,  “İstiklal Marşı Mehmet Akif’in en büyük eseri, aziz milletimizin en kıymetli hazinesidir” dedi. 

Koçer, “12 Mart 1921’de  Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edilen İstiklal Marşımız; bağımsızlık mücadelemizin ardında yatan cesaretin,azmin, fedakarlığın ve kararlılığın en güçlü ifadesidir. Milletimizin kahramanlık destanı olan İstiklal Marşının kabulünün 100. yılı kutlu olsun. Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy, Türk milletinin inanç ve ümidinden ilham alarak, bayrağımız kadar aziz, tarihimiz kadar şanlı marşımızı kaleme almış, bu en büyük eserini  milletimize armağan etmiştir. Birlik, beraberlik ve istiklalimizi ebediyete kadar ayakta tutacak sağlam mısralarla örülmüş olan İstiklal Marşımızı Allah bir daha bu millete yazdırmasın”  HABER MERKEZİ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.