Büyük Birlik Partisi bölge adaylarını düzenlediği toplantıyla açıkladı. BBP Gaziantep Büyükşehir Belediye başkan adayı eski İl Başkanı İhsan Kaya oldu

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Gaziantep'te partilileri ile buluştu. Bir otelin konferans salonunda gerçekleştirilen toplantıya Destici'nin yanı sıra İslahiye Belediye Başkanı ve adayı Malike Uludağ, il ve ilçe başkanları, Adıyaman, Kahramanmaraş, Kilis ve Şanlıurfa'dan gelen partililer katıldı. İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından kürsüye çıkarak partililerine seslenen Mustafa Destici, AK Parti hükümetini eleştirdi. 11 yıllık AK Parti hükümetinin hiç bir sorunu çözüme kavuşturamadığını öne süren Destici şunları söyledi:

SORUNLAR ÇÖZÜLMEDİ

"Ülkemizin temel problemlerinin hiç birisi çözülmüş değil. 11 yıllık bir iktidar var ülkede, sanırsınız ki dün iktidar oldular, ya da 17 Aralık'ta iktidara geldiler. Bu millet ilk dönemde anayasayı değiştirecek çoğunluk verdi. İkinci dönemde referandumla anayasa değiştirecek çoğunluk verdi. Üçüncü dönemde yine tek başına iktidarlık verdi. Uzun bir dönem, bir parti iktidarıyla Türkiye yönetiliyor. Buradan baktığımız zaman ne dış politikada problemlerin bir tanesi bile çözülebilmiş değil."

PARALEL YAPI İDDİALARI

Hükümetin paralel yapı söylemlerini "Bu paralel yapı kurulurken, siz gökyüzünde uçurtma mı uçuruyordunuz?" sözleriyle eleştiren Destici şöyle konuştu: "Her lise öğrencimizin 47'si sigara, 32'si alkol, 9'u uyuşturucu kullanıyorsa bunun sorumlusu kim? Bunun sorumlusu, mevcut iktidardır. Sorunu başka yerde aramanın bize bir sonucu veya olumlu bir katkısı yoktur. Eğer bu ülkede hırsızlık, yolsuzluk, rüşvet, işsizlik, gelir dağılımında adaletsizlik, paralel yapı varsa, bunun sorumlusu mevcut iktidardır. Eğer bu ülkede bir paralel yapı, bir örgüt varsa, bir çete varsa siz ne yapıyordunuz? 11 yıldır siz iktidar değil misiniz? Bu paralel yapı kurulurken, siz gökyüzünde uçurtma mı uçuruyordunuz? Siz çelik, çomak mı oynuyordunuz?"

200 BİN SURİYELİ VAR

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın dış politikada, yanlış yol izlediğini öne süren Mustafa Destici, Suriye konusunda da hükümeti eleştirdi. Destici, milyonlarca Suriyelinin mülteci durumuna düştüğünü kaydederek, "Bunun 200 bini şuan Gaziantep'te. İslam kültürünün temel eserleri yerle bir edildi, yıkıldı. Büyük bir acıyı hep birlikte yaşıyoruz. Bakın biz, başından beri Esad'a karşı olduğumuzu söyledik. Bunu bugün demedik, başından beri söylüyorduk."

'BORÇ 588 MİLYAR DOLARA ÇIKTI'

İktidar olduklarında Türkiye'nin toplam borcunun 220 milyar dolar olduğunu, şu anda 11 yıl sonra 588 milyar dolara çıktığını anlatan Mustafa destici, "Bu gerçeği niye gizliyorsunuz milletten. Sayın Başbakan her çıktığında ihracat rakamlarını söylüyor. Ama ithalat rakamlarını söylemiyor, onu da 50 milyar dolardan aldınız 250 milyar dolara getirdiniz. Siz iktidar olduğunuzda bu ülkenin dış ticaret açığı sadece 14 milyar dolardı, bugün 100 milyar doları geçti."

Mustafa Destici, konuşmasının ardından partisinin Gaziantep, Kahramanmaraş, Kilis, Adıyaman ve Şanlıurfa belediye başkan adaylarını tanıttı.

İŞTE GAZİANTEP VE KİLİS ADAYLARI

Gaziantep Büyükşehir Belediye başkan adayı: İhsan Kaya, Şahinbey Belediye Başkan adayı Yılmaz Özkan, Şehitkamil Belediye Başkan adayı av. İlyas Göbelek, İslahiye Belediye Başkan adayı Malika Uludağ, Nurdağı Belediye Başkan adayı İsmail Kaya, Araban Belediye Başkan adayı Ömer Yıldırım, Yavuzeli Belediye Başkan adayı Deniz Ceylan, Oğuzeli Belediye Başkan adayı İbrahim Halil Polat, Karkamış Belediye Başkan adayı İbrahim Yağcıoğlu, Nizip Belediye Başkan adayı Hasan Polat oldu

KİLİS ADAYLARI

Kilis Belediye Başkan adayı: Mustafa Tekçe, Elbeyli Belediye Başkan adayı Semiha Polat, Polateli Belediye Başkan adayı Hamit Şahin

Haber : Bora Tokaş -DHA