1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. İşte enerji karnemiz
İşte enerji karnemiz

İşte enerji karnemiz

Elektrik Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı İslim Arıkan, Gaziantep’in enerji karnesini açıkladı.

A+A-

 Arıkan, enerji yatırımlarında iyiye gittiğimizi söylerken, “Ülkemizde 2017 yılında, 295 milyar kWh yıllık elektrik üretimi gerçekleşti. Faturalanan elektrik tüketiminin illere göre dağılımında yüzde 17,33 ile İstanbul ilk sıralarda yer alırken, İzmir, Ankara, Bursa Kocaeli ve Antalya’dan sonra yüzde 3,31’lik tüketim ile Gaziantep 7.sırada yer aldı. Gaziantep’te dağıtım tarafında; 14051 km şebeke hat uzunluğu, 2440MVA trafo kapasitesi, 10100 adet trafo  bulunuyor” dedi.

LİSANSLI KURULU GÜCÜMÜZ 559, 82MW

İslim Arıkan, EPDK Elektrik Piyasası Gelişim Raporu’na göre, ülkemizde 2017 yılında, 295 milyar kWh yıllık elektrik üretimi gerçekleştiğini, faturalanan elektrik tüketiminin illere göre dağılımında yüzde 17,33 ile İstanbul ilk sıralarda yer alırken, İzmir, Ankara, Bursa Kocaeli ve Antalya’dan sonra yüzde  3,31’lik tüketim ile Gaziantep’in 7.sırada yer aldığını söyledi. Gaziantep’te dağıtım tarafında; 14051 km şebeke hat uzunluğu, 2440MVA trafo kapasitesi, 10100 adet trafo  bulunduğunu belirten Arıkan, “Lisanslı kurulu güç 559, 82MW” dedi. 

LİSANSSIZ ÜRETİMDE İLK 8’DEYİZ

OSB’de bulunan doğalgaz santralleri, Karkamış HES, Kartaldağı RES ile Belediyelerin çöp ve atıksudan elde ettiği  biyokütle enerji santrallerinin lisanslı santraller olduğunu belirten Arıkan şunları söyledi:”1 MW altındaki santraller lisansız santraller olarak tanımlanıyor ve Lisanssız santrallerin kurulu gücü  93, 375 MW ve büyük oranı GES. Konya ve Kayseri dışında Mersin, Afyonkarahisar, Ankara, Aksaray, Antalya’dan sonra en fazla lisanssız üretim Gaziantep’te gerçekleşmiş. 2017 tüketim verilerine baktığımızda, Ülke genelinde; yüzde 42,07 sanayi, yüzde 29,39 ticarethane  olmak üzere, üretim ve hizmet sektöründe, toplamda yüzde 71,46,  yüzde 23,71’i  meskenlerde, yüzde 2,91 tarımsal sulama, yüzde 1,92’lik kısmı dış aydınlatmalar da kullanıyor.”

2018’DE 128 MİLYON TL YATIRIM PLANLANDI

Gaziantep’te üretim ve hizmet sektörlü bir tüketim olduğunu belirten Arıkan, “İlimizde yüzde 65 sanayi, yüzde 16 ticarethane olmak üzere, üretim ve hizmet sektöründe, toplamda yüzde 81, yüzde 16’sı  meskenlerde, yüzde 3’lük kısmı tarımsal sulama ve dış aydınlatmalar da kullanıyor. Gaziantep’te gerçekleşen elektrik dağıtım şebekesi yatırım tutarları; 2014’de 45 milyon, 2015’de 56 milyon TL, 2016’da 107 milyon TL, 2017’de ise 120 milyon TL olarak gerçekleşti. 2018’de 128 milyon TL planlandı” dedi.

TRAFO KAPASİTELERİ ARTIRILDI

Gaziantep’te iletim yatırımlarıyla ilgili bilgi veren Arıkan şöyle konuştu:”Oda olarak yıllardır dile getirdiğimiz ana trafo merkezlerinde trafo kapasitelerinin arttırılması sağlanmış ve yeni trafo merkezi devreye alınmıştır. İlimizin güney bölgesindeki, Körkün-Onkoloji bölgesinde,  yeni yapılaşma bölgesine enerji temini sağlamak ve diğer trafo merkezlerine enterkonnekte sistem ile kesintilerde enerji  desteği vermek amacı ile Gaziantep-6 Trafo Merkezi tamamlanarak devreye alınmıştır. Yine gündeme getirdiğimiz, Şehir merkezinde artacak yük taleplerinin karşılanması amacıyla GIS trafo merkezi yatırım programında yer almaktadır. Uygun yer temini neticesinde yapımının ihale edileceği bilinmektedir” diye konuştu.

ÖNCELİKLER BELİRLENMELİ

Yatırımların hız kesmemesi için her türlü teknik katkısı sağlamaya hazır olduklarını söyleyen Arıkan, “Kilis-Gaziantep sınırında yapılması planlanan, şehrin beslendiği kaynaklara alternatif olarak, trafo merkezleri ile irtibatı sağlanacak 380 kV Polateli Trafo Merkezi ve bunun irtibat hatları ile Kuzeyşehir Trafo Merkezi planlama aşamasındadır. Gaziantep İlimiz hızla büyüyen, rakamlarda da görüldüğü üzere bir sanayi kentidir. Yatırımlar hız kesmemelidir. Bu stratejik konunun paydaşları bir araya gelerek yapılacak yatırımların yön tayinini yapmalıdır, öncelikleri belirlemelidir. Şubemizin de bu konuda elinden geleni yaparak her türlü teknik katkıyı sağlamaya hazır olduğunu belirtmek isteriz” şeklinde konuştu. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum