1. HABERLER

  2. KÜLTÜR SANAT

  3. İŞTE BU İYİ HABER
İŞTE BU İYİ HABER

İŞTE BU İYİ HABER

Gaziantep’te kurulan Türk Arkeoloji ve Kültürel Miras Enstitüsü kanunu TBMM Genel Kurulu’nda onaylandı

A+A-

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Avrupa Birliği Komisyonu Türkiye Delegasyonu ortaklığında Gaziantep’te kurulan Türk Arkeoloji ve Kültürel Miras Enstitüsü kanunu TBMM Genel Kurulu’nda onaylandı. Yasa uyarınca Türk Arkeoloji ve Kültürel Miras Vakfı Kanunu Teklifi ile vakıf olarak hizmet verme aşamasına geçecek.  Kararın görüşüldüğü gün Ankara'ya giden Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, müjdeli haberi "TBMM'de Gaziantep milletvekillerimizle çabaladık ve başardık. Belediye olarak  katkıda bulunduğumuz, Türk Arkeoloji ve Kültürel Miras Enstitüsü'nün yasası biraz önce kabul edildi." dedi.  TBMM İdare Amiri ve AK Parti Gaziantep Milletvekili Ali Şahin ise, "Arkeoloji enstitüsü ve vakfı ile birlikte Türkiye kendi sınırlarının ötesinde de arkeoloji çalışmaları yürütebilecek bir güce ve zenginliğine kavuşmuş olacak." diye belirtti. 

Mecliste görüşülen kanun teklifi üzerine söz alan TBMM İdare Amiri ve AK Parti Gaziantep Milletvekili Ali Şahin, Türkiye'nin bütün kadim ve antik uygarlıkların doğduğu bir medeniyetler vadisinin merkezinde yer aldığını belirterek, Anadolu'nun da dünyanın en zengin arkeolojik yataklara ev sahipliği yaptığını söyledi.  İngiltere, İtalya, Almanya ve Hollanda gibi birçok Avrupa ülkesinin bugüne kadar Türkiye'de 8 arkeoloji enstitüsü kurduğunun altını çizen Şahin, “Türkiye'nin bu alanda çok geç kaldı. Arkeoloji enstitümüz eğer 100 yıl önce kurulmuş olsaydı bugün Avrupa'nın önde gelen müzelerini Anadolu'muzun zenginlikleri süslemeyecekti” dedi. 

KÜLTÜNEL MİRAS VAKFI ANKARA'DA OLACAK

Şahin, Türk Arkeoloji ve Kültürel Miras Vakfı'nın çalışmalarına ilişkin, şöyle konuştu: "Türk Arkeoloji ve Kültürel Miras Enstitüsü Gaziantep'te olacak. Türk Arkeoloji ve Kültürel Miras Vakfımız ise Ankara'da olacak. Bu enstitümüz, Türkiye'de ve Türkiye'nin dışındaki bölgelerde arkeoloji çalışmaları yapabilecek. Arkeoloji enstitüsü ve vakfı ile birlikte Türkiye kendi sınırlarının ötesinde de arkeoloji çalışmaları yürütebilecek bir güce ve zenginliğine kavuşmuş olacak. Eskiden atalarımız, yönlerini ve geleceklerini gökyüzündeki kadim yıldızlara bakarak tayin etmişler. Biz de gelecek yüzyılımızı inşa etmek istiyorsak, topraklarımızın altındaki kadim medeniyetlere bakarak gelecek yüzyılımızı inşa sürecini gerçekleştirmek zorundayız."

FATMA ŞAHİN'İN GİRİŞİMLERİYLE BAŞLATILMIŞTI 

Şahin, Gaziantep’in arkeolojik açıdan büyük bir öneme sahip olduğunu ifade ederek, “Dünyanın en büyük mozaik müzesine ev sahipliği yapıyor. Gaziantep, Göbekli Tepe, Zeugma ve Nemrut gibi çok büyük bir arkeolojik vahanın tam ortasında bulunuyor. Türk Arkeoloji ve Kültürel Miras Enstitüsü projesi, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanımız Fatma Şahin tarafından başlatıldı. Bugün de onun kanun teklifine ilişkin görüşmeleri Meclis genel kurulundaydı.” 

VEKİLLER HAZIR BULUNDU

TBMM Genel Kurulu’ndaki kanun teklifi görüşmesinde Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, AK Parti Gaziantep milletvekillerinden Nejat Koçer, Mehmet Erdoğan, Mehmet Sait Kirazoğlu, Derya Bakbak ve MHP Gaziantep Milletvekili Muhittin Taşdoğan da bulundu.  Bey Mahallesi'ndeki 162 yıllık Kendirli Kilisesi'nin restore edilmesinin ardından kurulan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açılışını yaptığı enstitü bölge arkeolojisi için önem taşıyor. Birçok medeniyete ev sahipliği yapan Gaziantep'te hayata geçirilen Türk Arkeoloji ve Kültürel Miras Enstitüsü, Anadolu'nun kadim tarihine ışık tutacak.

 ANTEP YEMEKLERİ İKRAMI

Yasa görüşmeler öncesi, Türk Arkeoloji ve Kültürel Miras Enstitüsü Yayınları Sergisi, Türkiye Büyük Millet Meclisi Şeref Holü'nde açıldı. Açılışa, TBMM İdare Amiri ve AK Parti Gaziantep Milletvekili Ali Şahin, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, milletvekilleri ile Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkilileri katıldı.  Ayrıca sergide, Gaziantep'e ait yöresel lezzetler davetlilere ikram edildi.HABER MERKEZİ 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.