1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. İŞTE BU İYİ HABER
İŞTE BU İYİ HABER

İŞTE BU İYİ HABER

​Koronavirüsten dolayı vefat sayısının 200’e, günlük vaka sayısının 250’ye dayandığı şehrimizde, test cihazının yetersizliği ve sonuçların 3 gün sürmesine çözüm bulundu..

A+A-

Artan vaka sayıları ve hastanelerin dolmaya başlaması üzerine 1.5 ay önce 1 tane olan test cihazı sayısı 6 oldu. Daha önce bin olan günlük test kapasitesi 3 bine çıktı. Böylece test sonuç sürelerinin 12-16 saate gerilediği ilimizde artık daha çok insandan test alınacak. Bu arada şehrimizde Sahra hastanesine gerek olmadığı da belirtildi. 

Yetkililerden edinilen bilgiye göre bu gelişme sayesinde hızlı tanı konmuş olunacak.Hızlı izole edilecek, bu sayede bulaşma riski azalacak. Ayrıca evde karantinaya alınmış olan temaslıların herhangi bir ateş, öksürük, solunum sıkıntısı, ishal gibi semptomları olması halinde filyasyon ekipleri gidip evlerden test alacak.

CİHAZ SAYISI ARTTI

Türkiye genelinde düşüşe geçen koronavirüs vakaları Gaziantep’te tüm uyarılara, yazılan cezalara rağmen artmaya devam ediyor. Vaka artışlarının önüne geçebilmek için kentimizde test cihazı sayısı da artırıldı. Şehrimizde 1.5 ay önce bir tane test cihazının olduğunu, onunda Halk Sağlığı Laboratuvarında hizmet verdiğini belirten yetkililer, “Halk Sağlığı Laboratuvarına ikinci cihaz geldi. Ardından Gaziantep Üniversitesi’ne bir cihaz kuruldu. Bir tane Gaziantep İslam Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nde çalıştırılmaya başlandı. Geçen hafta Sanko’da bir cihaz kuruldu. Ayrıca Ersin Arslan Eğitim ve Araştırma Hastanesi Mikrobiloyoji laboratvarına bir cihaz kuruldu. Şu anda 6 tane cihazımız çalışıyor” dedi.

BULAŞMA RİSKİ  AZALACAK

Test cihazı sayısının artışıyla beraber günlük test kapasitesinin de arttığını dile getiren yetkililer, “Günlük test kapasitemiz binlerden 3 bine çıktı. Test önemli. Hem çok insandan test alacağız, hem testler hızlı çalışılacak, erken sonuç verecek. Erken sonuç verincede şüpheli olguların hastalığı bulaşma riski azalacak. Hızlı tanı koymuş olacağız, hızlı izole edeceğiz, hızlı izole ettiğimiz zamanda bulaşma riski azalacak. Evde karantinaya alınmış olan temaslıların herhangi bir ateş, öksürük, solunum sıkıntısı, ishal gibi semptomları olması halinde Filyasyon ekipleri gidip evlerden test alacak” diye konuştular. 

GÜNLÜK 1400 CİVARINDA TEST YAPILIYOR

Test sonuç verme sürelerinin de kısaldığını ifade eden yetkililer, “Asker sevk dönemi ve TÜİK araştırmalarından dolayı çok fazla test alındı. Haziran ayında 6 binden fazla asker adayından, 2600 tane de TÜİK çalışmasından dolayı test alındı. 9 bin tane ilave test geldi. Günlük test sayımızda 1000 olunca haliyle test sonuçlarını verme süreleri gecikti. Ama şu anda elimizde bekleyen test yok, günü birlik çalışıyoruz.  Normalde 24 saatte sonuç veriyorduk, asker sevk dönemini ve TÜİK araştırmaları döneminde iş yükü arttığı için 48 saatlere çıkmıştı. Fakat artık asker sevki de gelse kapasitemiz yüksek olduğu için bu bizi etkilemez. Şu anda 12 ile 16 saat aralığında test sonuçlarını veriyoruz. Günlük ortalama 1400 civarı test yapıyoruz” dedi.

SAHRA HASTANESİ KURULMUYOR

Hastanelerin dolduğu ilimizde koronavirüs testi pozitif çıkan ancak çok fazla semptom göstermeyen hastalar için yurtlar kullanılmaya başlandı. Gaziantep’te sahra hastanesi kurmanın gündemde olmadığını belirten yetkililer, “Gaziantep Üniversitesi kampüsü içerisinde Ezo Gelin ve Ümmü Gülsüm öğrenci yurtları bu iş için ayrıldı. Şu anda yurtlarda yatak kapasitemiz 1800. Bunun 500’ü dolu. 1300 yatak var. Yurtlarda hastalar için yer  var. Sahra hastanesi bu nedenle gündemde yok” dediler. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.