1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. İSLİM ARIKAN YENİDEN BAŞKAN
İSLİM ARIKAN YENİDEN BAŞKAN

İSLİM ARIKAN YENİDEN BAŞKAN

TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası Gaziantep Şubesi’ne İslim Arıkan başkan seçildi. Mevcut Başkan İslim Arıkan’ın karşısına çıkan Mehmet Şiraz 362 oy alırken Arıkan 404 oy alarak tekrardan başkanlık koltuğuna oturdu.

A+A-

TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası 12. Olağan Genel Kurul ve Yönetim Kurul'u seçimi, Gaziantep Ticaret Odası'nda gerçekleştirildi. Geçtiğimiz Cumartesi günü divanın oluşturulmasıyla başlayan kurul gündem maddelerinin görüşülmesiyle devam etti.

ARIKAN: KIŞISEL SORUNLARIMIZI ODA ÜZERINDEN ÇÖZMEYELIM

Açılış konuşmasını yapan İslim Arıkan, “Kişisel sorunlarımızı oda üzerinden çözmeye kalkmayalım" diyerek teknik sorunlara açık olduklarını ve eksikleri tamamlayacaklarını aktardı. Arıkan, “Bizler Gaziantep şubesi olarak odamızın kuruluş amacı doğrultusunda çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. ARGE ve inovasyonun yaşam tarzı haline geldiği, enerji yatırımlarının, yazılım ve kodlamanın güç gösterisi olduğu şu süreçte 4.0 Sanayi Devrimini hızlı bir şekilde yaşıyoruz. Tüm evrelerde olduğu gibi 5. Sanayi Devriminde de meslektaşlarımızın olacağı kesindir. Bunun bilinciyle şubemizin yetkisi çerçevesinde başarılı çalışmalar yapılmıştır. Oda yönetimi ve çalışmaları bireysel çaba ile yürütülemez ancak bu bir ekip işidir" dedi.

ISTIHDAM SORUNU, KONTENJAN VE EĞITIMDEN KAYNAKLANIYOR.

İstihdam sorununun kökenin üniversite kontenjanlarından ve eğitimden kaynaklandığını vurgulayan Arıkan, sözlerine şunları ekledi: "Gaziantep şubesi olarak bizler YÖK girişimlerinde bulunduk, bulunmaya da devam ediyoruz. Kendi mesleki disiplinimize yılda yaklaşık 14 bin öğrenci alımı yapılıyor, 7 bin 500 öğrenci de mezun veriyor. Bu rakamlar düşünüldüğünde istihdam sorunuyla karşılaşmamak mümkün değil. SGK girişiminde de bulunduk, meslektaşlarımın bir işletmede 30 gün boyunca SGK’sının olmasının yanında diğer işletmelerde de SGK’sının olabiliyor. 10 yerde SGK girişi olmaz. 21 dağıtım şirketinde farklı uygulamalar varsa herkesin bireysel bazlı çaba sarf etmesi gerekiyor. Enerji Bakanlığı tarafından çözülmesi gereken bir husustur. Akademik Oda gibi çalışıyoruz, her konuyu bilemeyiz o konuda uzman arkadaşlarımıza yönlendiririz daha fazla iletişim kurulması gerekir. Bin 700 üyeden bin 200’ü eğitim aldı. Bütün eğitimler herkesin mailine gidiyor, bizim bu konuda kimseyi kısıtladığımız yok. Katkı koyan bütün üyelerimizle bu çalışmayı yaptık, ayrıştırıldığımıza dair bir şikayet almadık." Daha sonra 2 yıllık çalışma raporunu sunan Arıkan, görüş ve öneriler dile getirildi.


ŞİRAZ: MESLEĞIMIZI BELIRLI NOKTAYA TAŞIYAMADIK

Önerilerin ardından konuşan Elektrik Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkan adayı Mehmet Şiraz, mesleklerini ve etiketlerini belirli bir noktaya taşıyamadıklarını ifade ederken mesleğin sorunlarından da bahsetti. Şiraz, “Yeni yüzler ve yeni insanlar, yeni gruplar olarak alternatifler sunmak için karşınıza çıktık. Mesleğimizle ilgili sıkıntılarımız var, bunlar için bizim de yapmamız gerek şeyler var. Mesleğimizde arkadaşlarımızı birleştirmemiz, beraberleştirmemiz ve ötekileştirmememiz gerekiyor. Meslek olarak hep beraber olmamız gerekiyor. Bir meslek grubu olarak hep beraber olan bir örgüt istiyorum. Yeni mesleğe atılan arkadaşlarımızın sorunları var. Bu piyasada 40 seneden beri varız. Yeni gelen arkadaşlarımız sudan çıkmış balık gibi ne yapacaklarını bilmiyorlar. Mevcutta çalışan arkadaşlarımız işlerini nasıl koruyacaklarını bilmiyorlar. Bizim mühendislik pazarını arttırmamız gerekiyor. Yeni projelerle yeni iş alanları açmamız gerek. Binlerce inşaat yapılıyor hiç birinde elektrik mühendisi yok. Kendi mesleğimizi, etiketimizi belirli bir noktaya taşıyamadık. Mesleki etiketimizi nasıl yükselteceğimizi bilmemiz gerekiyor. Bunun için piyasada olmamız ve rekabetçi olmamız gerekiyor" şeklinde konuştu.

ÇELIKTÜRK: GAZIANTEP ADINA ÇALIŞMALAR YAPTIK

Inşaat Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı Gökhan Çeliktürk yaptığı konuşmada meslektaşlarının ve Gaziantep'in büyük sıkıntıları olduğunu dile getirdi. Çeliktürk, "Meslektaşlarımızın ve Gaziantep’in sorunları adına çalışmalar yaptık. Bu çalışmalarımızı, elimizden geldiği kadar birlik ve beraberlik içerisinde sürdürdük. Genç nüfusun her geçen gün artması, iş problemi ve kaliteli mühendis sorununu beraberinde getiriyor. Bu konuda, elimizden gelen gayreti göstereceğiz" şeklinde konuştu.

OVAYOLU: MESLEK ALANLARI ÇAKIŞMAYA BAŞLADI

Makina Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı Hüseyin Ovayolu da, Gaziantep'teki okullarda ciddi çalışmalarının olduğunu belirterek, "Smart ve akıllı teknolojilerin geliştiği bu dönemde, Elektrik Mühendislerine büyük yükler düşüyor. Bizler, teknolojiyi takip eden mühendisler olmalıyız.  Bu aralar, Elektrik Mühendisleri ile Makina Mühendislerin meslek alanları çakışmaya başladı. Okullarda asansör konusu hakkında, sayın valimizinde hassasiyet göstermesiyle yoğun çalışmalarımız oldu. Gaziantep'teki okullarda mekanik tesisat konusunda da ciddi anlamda çalışmalarımız var. Kurulunuz inşallah birlik ve bareberlik içerisinde sonuçlanır ve akabinde ise TMMOB olarak çalışmalara hazır olduğumuzu söylemek isterim" şeklinde konuştu.

GIRIŞKEN: ZOR BIR DÖNEMDEN GEÇIYORUZ

Mimarlar Odası Gaziantep Şube Başkanı Özgür Girişken ise zor bir dönemden gectiklerine işaret ederek şunları kaydetti: "Zor bir dönemden geçiyoruz. Farklı meslek alanlarında çalışmalar yürümüş olsak da aslında sorunlarımızın temeli ortak. Çalışma koşullarımızın zorlaştığı değişik bir dönem yaşıyoruz. Bu dönemden kurtulabilmek için bir arada dayanışma gösterip, çok fazla fikir alış verişinde bulunmamız gerekiyor. Teknoloji yeni bir boyut kazandı. Bizim çalışmalarımızda bu teknolojiden faydalanmamız gerekiyor. Ayrıca bazı işbirlikler geliştirmemiz gerekir."

APA: ORTAK PROBLEMLERIMIZ ÇOK

Gaziantep İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı İbrahim Apa’da yaptığı konuşmada "Genel kurulumuzun hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum. Mühendis olarak hepimiz aynı taraftayız. Ortak problemlerimiz çok. Geçmiş dönemde elimizden gelenleri yaptık. Bu dönemde de yapacağız. Eskiden müteahhitler daha çok mimarı ve inşaat kısmı ile ilgileniyordu. Artık, makina ve elektrik kısmı da kaçınılmaz bir gerçek oldu" ifadelerine yer verdi. Elektrik Mühendisleri Odası Gaziantep Şubesi, gündem maddelerinin görüşülmesinin ardından Pazar günü sandık başına gitti. Gaziantep Ticaret Odası toplantı salonunda yapılan ve iki gün süren olağan genel kurula; mevcut başkan Islim Arıkan ve Mehmet Şiraz'ın listesi sunuldu.

ARIKAN’IN LİSTESİ

Bünyamin Sağlam, Memik Demir, Mehmet MErkepçi, Mustafa Çelikkol, Melike Koçak, Ali Öter Yönetim Kurulu Asil listesinde yer alırken; Halil Uğur, Bülent Daşoluk, Kemal Tankut Denetim Kurulu asil listesinde yer aldı.

ŞİRAZ’IN LİSTESİ

İbrahim Öktan, Fatma Filiz Dedekurt, Halil İrfan Tuzcu, Adem Haydargil, Mehmet Uncu ve İbrahim Aksu, Mehmet Şiraz’ın Yönetim Kurulu asil listesinde yer aldı.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.