1. YAZARLAR

  2. Ebru Kont

  3. Işık Adam; ATATÜRK
Ebru Kont

Ebru Kont

Yazarın Tüm Yazıları >

Işık Adam; ATATÜRK

A+A-

Ne kaşlarını o asi kaldırışları, ne gözlerinde ki o muhteşem ışıltı.. Öyle duruşundaki asillik filanda değil. Yani.. Nasıl anlatsam ki bunu, öte bir durum tüm bunlardan..

Yüreğine... Beynine... Vizyonuna!...Kadeh tokuşturmasından bir türkü dinlerken aldığı hazza kadar...Cesaretine, medeni görüşüne...Özgüvenine! Örümcek ağlarının sarıp sarmaladığı zamanların en köhnesindeyken, aydınlıkların farkında olan sağduyusuna.. İnancına, yılmazlığına, hiç bir zaman pes etmeyişine...

Ne vakit Atatürk ile ilgili bir yazı yazsam, benimle aynı görüşte olanların yanı sıra çok çirkin eleştirilerde almaktayım.. Bunlara topyekün yanıt vermem gerekirse, beynim, yüreğim ve şahsi hür irademle seviyorum ben ışık adamı!! Kim ne diyebilir ki buna.. Haa derdim Kemalizm filan da değil. Güncel deyim yerindeyse, Mustafa Kemal Atatürk'ün acaip fanlarından biriyim. Belki size garip gelebilir ama ben gibi, öyle hissediyorum O'nu, duygularını, düşüncelerini.. O şu an çok yükseklerde belki ama ulaşılmazda değil hani düşününce..

Mütevazılık acayip bir erdem; başarabilene aşk olsun! Küçücük bir çocukken, ülkemizi düşman işgalinden kurataran Ulu Önder Atatürk'tü, okula başladım Gaziliğini öğrendim. Sonra kulaktan dolma bilgilerin yerini ders kitaplarının alması da etkiliydi benim için ama yaşamdan, hissetmeden öğrenmenin olmayacağına inanan ben, gene aynı yöntemle yolumu buldum!!

"Çaydanlık sıcak, dokunma yanarsın!" denilse de, elini çaydanlığa değdirerek öğrenenlerden olduğumdan, Atatürk için ölme noktasına gelmem öyle laf ile, ders kitapları, ya da "İdol" olmasından değil, kendi doğrularım ile O'nun doğrularının buluşmasındandır!

Hayal kurmayanımız var mıdır içimizde? Muhakkak her birimiz hayaller kurdu, kimi zaman sevgili hayal ettik, kimi zaman da başarı.. Sayısal lotodan enn büyük ikramiyenin çıkmasını ve o para ile neler yapabileceğimizi.. İş yeri sahbi olmayı düşledik, belki de bir okul yaptırmayı eğitim için.. Biz kadınlar için söylüyorum deli gibi alış veriş yapmayı belki de..

Benim hayallerimde çok para sahibi olup, insana yatırım yapmak vardı. Örneğin, Doğu'ya yatırım yapmak şarttı benim için..! Gençlere spor, müzik gibi aktivitelerin cazip hale getirilmesi; eğitimin yalnızca öğretim kurumu olmadığının altının çizilmesi gerektiğini...

Hayallerin ucu bucağı yok! Bir yerinden başlarsın, uçar gidersin!... Bazı kişiler hayallerinde bile mantıklı yolları ararlar, taşlar yerine oturmazsa hayalleri de yarım kalır, kendileri de... Böyle kişilerden biriyim, maalesef, ben de... Maalesef diyorum, zira, hayal kurmak için bile beynimi, yüreğimi zorluyorum! Hayallerimi kurarken, insan olgusu, bulunduğum coğrafya, dünya gerçeği falan derken, Atatürk'e hayran oldum! Hayal ettiklerimin hepsinden fazlasını çok önce zamanlarda düşünmüş, uygulamıştı! Hem de, benim hayal bile edemeyeceğim gerçeklikle!... Birileri her yıl Cumhuriyetin bilmem kaçıncı yılını laf olsun diye kutladılar, kimileri gerçekten cani yürekten duyumsadı O'nu, kimileri bir buket çiçek armağan etti ona kimileri de bir fatiha okudu ruhuna belki de kimbilir.. Sözüm ona ki kimse kimsenin içinden geçen gerçek duyguları bilmedi bilemeyecekte..!!

İşte tam da burada ilan ediyorum herkese, resmen çok seviyorum ben ATATÜRK'ü! Vizyonunu, kişiliğini! Cesaretini, özgüvenini.. Yüreğini, aklını.. Kendi egosundan sıyrılmış bilgeliğini..Kısacası herşeyini!!!

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.