1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. İşçiler için de önlem alınsın
İşçiler için de önlem alınsın

İşçiler için de önlem alınsın

DİSK/Tekstil İşçileri Sendikası Gaziantep Bölge Temsilcisi Mehmet Türkmen, koronavirüs salgınına karşın fabrikada çalışan işçiler için de gerekli tedbirlerin alınmasını istedi.

A+A-

EĞİTİMLER VERİLMELİ

İşçilerin ve halkın sağlığı için tüm fabrika ve işyerlerinde acilen tedbir alınması gerektiğini belirten Mehmet Türkmen, ”Öncelikle; tüm fabrikalarda işçiler hızla sağlık taramasından geçirilmeli ve işçilere korunma yöntemleri hakkında eğitimler verilmeli, işçilere ücretsiz korunma ve dezenfektan malzemeleri temin edilmelidir. İşçilerin toplu kullanım alanları; yemekhaneler, tuvaletler, soyunma odaları sık sık dezenfekte edilmelidir. Ayrıca üretim sahası ve işletmede bulunan, işçilerin dokunduğu yüzeyler; makine paneli, masa, tezgah, trabzan, korkuluk vb yüzeyler de aynı şekilde belirli aralıklarla dezenfekte edilmelidir”dedi.

RİSK DURUMUNDA ÜCRETLİ İZİN VERİLMELİ

Fabrika içlerine, işçilerin kolayca ulaşabileceği noktalara dezenfektan cihazları yerleştirilmesi gerektiğini söyleyen Türkmen, ”Servis araçlarındaki yoğunluk azaltılmalı ve her servis seferinden önce ve sonra mutlaka dezenfekte edilmeleri sağlanmalıdır. İşyerlerinde işçiler için en az iki saatte bir zorunlu molalar sağlanmalı. Bu molalarda işçilerin açık hava ve hijyene bağlı ihtiyaçları giderilmelidir. Yemekler bağışıklık sistemini güçlendirecek, dengeli ve sağlıklı beslenmeyi sağlayacak şekilde yeniden düzenlenmelidir. Virüsün yayılma ihitmali karşısında fabrikaların acil eylem planı olmalıdır. Olası bir risk durumunda üretime ara verilerek işçiler ücretli izne çıkarılmalıdır”diye konuştu.

ÖDEMELER DURDURULMALI

Fatura ve ödemelerin durdurulması, hanelerin kesilmiş doğalgaz, su, elektrik gibi temel ihtiyaçlarının derhal hizmete açılması gerektiğini söyleyen Türkmen, “Fabrikalarda gerekli önlemlerin alınıp alınmadığı sağlık ve çalışma bakanlığına bağlı kurumlarca denetlenmeli ve gerekli önlemlerin alınmadığı tespit edildiğinde yaptırım uygulanmalıdır. İşçilerin sağlığı patronların insafına bırakılmamalıdır. Bu tedbirlerin hepsinde işçi sendikaları başta olmak üzere sağlık meslek örgütleri karar alma ve uygulama sürecinin içinde, işbirliği halinde ve denetleyici bir biçimde yer almalıdır”dedi.Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.