1. HABERLER

  2. SPOR

  3. İş ve kural bilmezliğin faturası ağır olabilir
İş ve kural bilmezliğin faturası ağır olabilir

İş ve kural bilmezliğin faturası ağır olabilir

Gaziantep F.K yöneticileri ve sorumluları iş ve kural bilmezlik sonucu yaptıkları hata nedeniyle özellikle teknik direktör Marius Sumudica'nın ağır ceza almasına yol açtı.

A+A-

Cezalı olmasına rağmen, Sumudica'yı protokol tribüne oturtan, orada sahadaki futbolculara talimat vermesini önlemeyen yetkililerin bu iş bilmezliklerinin bedelini hem Romen teknik direktörün hemde kulübün ödemesine yol açtılar. Durum bununla da kalmadı ve Kırmızı – Siyahlı temsilcimizde Sumudica’nın dışında yardımcıları Şener Gençtürk, Erdal Güneş ve Stefan Sumudica’da sevk edilenler arasında yer aldılar.

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Hukuk Müşavirliği, Gaziantep F.K Teknik Direktörü Marius Sumudica’nın "cezaya uyulmaması" ve "talimatlara aykırı hareketi" nedeniyle Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu'na (PFDK) 46, 50, 98.1’inci madde ile COVİD-19 Salgını Nedeniyle Müsabakalarda Uygulanacak Tedbirlere İlişkin Talimat'ın 9/3 maddesi uyarınca 4 ayrı maddeden tedbirli olarak sevk edildiğini açıkladı. 

Futbol Disiplin Kurulu Talimatının özellikle 50’inci maddesinde yer alan “Cezaların infaz rejimine ve idari tedbir kararlarına uymayanlar” ibaresi nedeniyle Disiplin Kuruluna sevk edilenlerin 4 ila 12 hafta arasında ceza alabileceği hükmüne yer veriyor.

SEVK EDİLEN DİSİPLİN KURULU TALİMATLARI

Türkiye Futbol Federasyonu Disiplin Kurulu Talimatlarının 46, 50, ve 98.1’inci maddeleri şunlardan oluşuyor.

MADDE 46 – TALİMATLARA AYKIRI HAREKET

Futbol ile ilgili mevzuat hükümlerini, TFF düzenlemelerini, futbol oyun kurallarını ihlal eden kişi veya kulüpler, bu hususta ayrı ceza hükmü bulunmadığı takdirde bu talimatta belirlenen disiplin cezaları ile cezalandırılır.

MADDE 50 – CEZAYA ve TEDBİRE UYULMAMASI

 (1) Cezaların infaz rejimine ve idari tedbir kararlarına uymayanlar veya bu nitelikteki ihlallere herhangi bir şekilde iştirak eden

(a) Futbolculara 4 ila 12 müsabakadan men cezası,

(b) Kulüp yöneticilerine tayin edilen hak mahrumiyeti cezasının iki katı kadar veya kulüp yöneticilerinin eyleme iştiraki halinde 30 ila 60 gün hak mahrumiyeti cezası, Süper Lig kulübü yöneticileri için 65.000.-TL’den 130.000.-TL’ye kadar, 1. Lig kulübü yöneticileri için 33.000.- TL’den 65.000.-TL’ye kadar, 2. Lig kulübü yöneticileri için 16.000.-TL’den 33.000.-TL’ye kadar, 3. Lig kulübü yöneticileri için 10.000.-TL’den 20.000.-TL'ye kadar para cezası, 15 (c) Görevlilere ve diğer kişilere ise 4 ila 12 müsabakada soyunma odasına ve yedek kulübesine giriş yasağı veya 30 günden 90 güne kadar hak mahrumiyeti cezası ve Süper Lig için 33.000.- TL’den 65.000.-TL’ye kadar, 1. Lig için 20.000.-TL’den 40.000.-TL’ye kadar, 2. Lig için 13.000.-TL’den 26.000.-TL’ye kadar, 3. Lig için 6.500.-TL’den 13.000.-TL’ye kadar para cezası, verilir. (2) Futbol Müsabaka Talimatı hükümleri saklıdır.

MADDE 98 – SOYUNMA ODASI ve YEDEK KULÜBESİNE GİRİŞ YASAĞI (1)

Soyunma odası ve yedek kulübesine giriş yasağı cezası ile cezalandırılan kişiler

müsabaka öncesinde, müsabaka esnasında, devre arasında ve müsabakanın tamamlanmasını

müteakip 15 dakika içerisinde soyunma odalarında, koridorlarında, saha içerisinde ve yedek

kulübesinde bulunamazlar, bu süreçte futbolculara ve yedek kulübesindeki kişilere doğrudan

talimat veremezler.

COVİD-19 SALGINI NEDENİYLE MÜSABAKALARDA UYGULANACAK TEDBİRLERE İLİŞKİN TALİMAT

MADDE 9- AKREDİTASYON

 3- Protokol tribününde yer alacak kişilerin test yaptırma zorunluluğu olmamakla birlikte iş bu talimatta belirtilen sağlık ve sosyal mesafeye ilişkin tüm kurallara uymaları zorunludur. Bu kişiler stadyumun diğer alanlarına akredite edilemezler, protokol tribünü veya protokol tribünü olarak kullanılan alanlar hariç olmak üzere, akredite alanlara ve soyunma odalarına giremezler. Protokol tribününde yer alan kişilerin akredite alanlara girmeleri halinde 60 günden az olmamak üzere hak mahrumiyeti cezası ve Süper Lig kulübü yöneticileri için 100.000 TL’den 300.000 TL’ye, TFF 1. Lig kulübü yöneticileri için 50.000 TL’den 150.000 TL’ye kadar, TFF 2. Lig kulübü yöneticileri için 25.000 TL’den 75.000 TL’ye kadar, TFF 3. Lig kulübü yöneticileri için 12.500 TL’den 37.500 TL’ye kadar para cezası verilir.

SEVK BİLDİRİMLERİ ŞU ŞEKİLDE

3- GAZİANTEP FUTBOL KULÜBÜ A.Ş. Kulübü'nün 18.10.2020 tarihinde oynanan FRAPORT TAV ANTALYASPOR-GAZİANTEP FUTBOL KULÜBÜ A.Ş. Süper Lig müsabakasında ki “talimatlara aykırı hareketleri" nedeniyle Futbol Disiplin Talimatı'nın 46. Maddesi, Teknik Adamların Statüsü ve Çalışma Esasları Talimatı'nın 9/2 maddesi ve COVİD-19 Salgını Nedeniyle Müsabakalarda Uygulanacak Tedbirlere İlişkin Talimat'ın 9/3 maddesi uyarınca PFDK'ya sevkine,

GAZİANTEP FUTBOL KULÜBÜ A.Ş. Kulübü teknik sorumlusu MARİUS NİNEL ŞUMUDICA'nın aynı müsabakadaki "cezaya uyulmaması" nedeniyle Futbol Disiplin Talimatı'nın 50. maddesi ve 98/1 maddeleri uyarınca ve "talimatlara aykırı hareketi" nedeniyle Futbol Disiplin Talimatı'nın 46. maddesi ile COVİD-19 Salgını Nedeniyle Müsabakalarda Uygulanacak Tedbirlere İlişkin Talimat'ın 9/3 maddesi uyarınca 20.10.2020 tarihinden itibaren tedbirli olarak PFDK'ya sevkine,

GAZİANTEP FUTBOL KULÜBÜ A.Ş. Kulübü antrenörü ŞENER GENÇTÜRK'ün aynı müsabakadaki "talimatlara aykırı hareketi" nedeniyle Futbol Disiplin Talimatı'nın 46. maddesi ve COVİD-19 Salgını Nedeniyle Müsabakalarda Uygulanacak Tedbirlere İlişkin Talimat'ın 9/3 maddesi uyarınca tedbirsiz olarak PFDK'ya sevkine,

GAZİANTEP FUTBOL KULÜBÜ A.Ş. Kulübü yardımcı antrenörü MARİUS STEFAN ŞUMUDICA'nın aynı müsabakadaki "talimatlara aykırı hareketleri" nedeniyle Futbol Disiplin Talimatı'nın 46 maddesi, Teknik Adamların Statüsü ve Çalışma Esasları Talimatı'nın 9/1 ve 9/2 maddeleri ile COVİD-19 Salgını Nedeniyle Müsabakalarda Uygulanacak Tedbirlere İlişkin Talimat'ın 7/11 maddesi uyarınca 20.10.2020 tarihinden itibaren tedbirli olarak olarak PFDK'ya sevkine,

GAZİANTEP FUTBOL KULÜBÜ A.Ş. Kulübü yardımcı antrenörü ERDAL GÜNEŞ'in aynı müsabakadaki "talimatlara aykırı hareketi" nedeniyle Futbol Disiplin Talimatı'nın 46 maddesi ile COVİD-19 Salgını Nedeniyle Müsabakalarda Uygulanacak Tedbirlere İlişkin Talimat'ın 7/11 maddesi uyarınca tedbirsiz olarak PFDK'ya sevkine karar verilmiştir.

A.SERDAR ÖZEKŞİ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum