1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. İş kazalarında birinciyiz
İş kazalarında birinciyiz

İş kazalarında birinciyiz

Elektrik Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı Halil Uğur, Türkiye'de her gün 176 iş kazasının meydana geldiğini ve bu kazalarda günde 3 işçinin...

A+A-

Elektrik Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı Halil Uğur, Türkiye'de her gün 176 iş kazasının meydana geldiğini ve bu kazalarda günde 3 işçinin öldüğünü 5 işçinin ise iş göremez hale geldiği söyleyerek, "ülkemiz iş kazalarında Avrupa’da birinci sırada" dedi 

Türk Mühendis ve Mimarlar Odası Birliği Gaziantep Şubesi tarafından '3 Mart İş Cinayetlerine Karşı Mücadele Günü' nedeniyle basın açıklaması yapıldı.  Birlik üyesi oda temsilcilerinin katıldığı toplantıda konuşan Elektrik Mühendisleri Odası Başkanı Halil Uğur, Türkiye'de her gün 176 iş kazasının meydana geldiğini ve her gün 3 işçinin yaşamını yitirdiğini söyledi. 

TEDBİRLERE UYMAK ZORUNDAYIZ

En çok işi kazası yaşanan ülkeler arasında Türkiye'nin ilk sırada olduğunu anlatan Uğur, "Ülkemiz iş kazalarında Avrupa ve dünyada ilk sıralarda. Ölümlü iş kazalarında ise Avrupa'da birinci, dünyada 3'üncü sıradayız. Bugün ülkemizde uygulanan neoliberal ekonomi politikaları sonucunda iş güvencesinin azalması, esnek çalışma biçimleri, çalışma koşullarının ağırlaştırılması gibi etkenler iş cinayetlerinin nedenleri arasındadır. İş yerindeki sağlık ve güvenlikle ilgili şartları sağlamak işverenin öncelikli ödev ve sorumluluğudur. Çalışanlar da bu doğrultuda alınan tedbir ve talimatlara uymak zorundadır. Ne yazık ki yeni çıkarılan 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'nda sorunun merkezine inen ve çözüm üreten bir yasa değildir" diye konuştu.

GÖREV SEVEROĞLU'NDA

Halil Uğur, basın açıklamasının ardından 2 yıldır sürdürdüğü TMMOB İl Koordinasyon Kurulu Sekreterliği görevini Mimarlar Odası Başkanı Sıtkı Severoğlu'na devretti.

Bora Toktaş

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.