1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. İş dünyasında özel buluşma
İş dünyasında özel buluşma

İş dünyasında özel buluşma

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ve Türkiye Bankalar Birliği Başkanı Hüseyin Aydın, Gaziantep'te sanayici ve iş insanlarıyla biraraya geldi.

A+A-

 Basına kapatılan toplantıda, ekonomideki gelişmeler masaya yatırıldı. Tek tek söz alan sanayiciler içinde bulundukları sıkıntıları dile getirdi. Sanayicilerin büyük çoğunluğu döviz kurundaki hızlı yükselişle birlikte bankaların yapmış olduğu uygulamalardan olumsuz etkilendiklerini anlattı. Sanayi Odası Başkanı Adnan Ünverdi, bankaların keyfi uygulamalarının üreten kesimi zora soktuğunu dile getirerek, yurtdışına akreditif açılması ile ilgili ciddi zorluklar yaşadıklarını söyledi. Yoğun bir katılımın sağlandığı toplantı sonrası yüzler güldü. Aydın, "Yeni bir orta vadeli programın akabinde Gaziantep'ten çok daha başarılı çalışmalar bekliyoruz. Biz üzerimize düşen her türlü görevi bu kent için yapmaya hazırız" derken, Bakan Gül ise, yerli malı kullanımı konusunda iş adamlarıyla mutabakata vardıklarını belirtti.  

GSO ÖNDERLİK YAPTI

Gaziantep'te Sanayi Odası önderliğinde gerçekleşen "Ekonomik Değerlendirme" toplantısına Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Vali Ali Yerlikaya, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Türkiye Bankacılar Birliği Başkanı ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, ilçe belediye başkanları, sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin yanısıra çok sayıda sanayici ve işadamı katıldı. Toplantı sonrasında basına açıklama yapan Bakan Gül, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın açıkladığı hükümetin yeni ekonomik programını değerlendirdi. 

SIKINTIYI BİRLİKTE ATLATACAĞIZ

Türkiye'nin yaşadığı ekonomik sıkıntıların başarıyla atlatılacağına inançlarının tam olduğunu belirten Gül,  "Ekonomide bundan sonra hangi politikaların izleneceği, hükümetimizin yol haritası şeffaf bir şekilde tüm kamuoyuna anlatıldı. Bundan sonra ekonominin tüm paydaşları bunu yerine getirmek için her türlü gayreti göstereceğiz. Yapılması gereken tüm düzenlemeleri yapıyoruz. Bununla ilgili çalışmalarımız var. Hem mevzuatla ilgili hem de uygulama boyutuyla bu sorunların en güzel biçimde, en sıkıntısız olarak aşılacağı inancındayız. Bu sıkıntıları beraber çözeceğiz. Türkiye'de yaşanan bu sıkıntıların daha ziyade rasyonel değil psikolojik olduğunu görüyoruz. Hem piyasa aktörleri hem de az önce burada bir araya geldiğimiz iş adamlarımızla paylaştık. Türkiye'nin ekonomisi çok sağlamdır ve geleceğimiz aydınlıktır. Türkiye daha güçlü ekonomisiyle yoluna devam edecektir."

GAYRET GÖSTERECEĞİZ

Gül açıklamasında, "Gaziantep'te sanayici ve iş adamlarla birlikte yeni ekonomik programının açıklanmasından sonra yeni yol haritasını beraber değerlendirdik. Hazine ve Maliye Bakanımız Berat Albayrak tarafından yeni ekonomik programımız açıklandı. Ekonomi hayatımızın bundan sonra yol haritası ile ilgili hangi politikaların izleneceği, hükümetimizin yol haritası, şeffaf bir şekilde bütün piyasaya, kamuoyuna anlatıldı, paylaşıldı. Bundan sonra da hükümetimiz olarak, tüm adımlarımız Maliye, Hazine Bakanlığımız, ekonominin tüm paydaşları, tarafları, bunu yerine getirmek üzere her türlü gayreti göstereceğiz" dedi. 

AYDIN: ÜRETİMİN BAŞKENTİ

Türkiye Bankalar Birliği Başkanı Hüseyin Aydın da Gaziantep'in ticaret ve sanayi kenti olduğunu ifade etti. Gaziantep'in bankalar için de çok önemli olduğunu dile getiren Aydın, "Burada iş adamlarımızla iyi yanlarımızı da konuştuk eksik yanlarımızı da. 'Neler yaparız?' dedik. Yeni bir orta vadeli programın akabinde Gaziantep'ten çok daha başarılı çalışmalar bekliyoruz. Biz üzerimize düşen her türlü görevi bu kent için yapmaya hazırız, bunu bir kez daha ifade ettik." diye konuştu.

ÜZERİMİZE DÜŞENİ YAPACAĞIZ

Bankacılar Birliği Başkanı ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın ise, Gaziantep'in ülke ticaretindeki önemine dikkat çekerek, "Gaziantep ticaret yapanlar için son derece önemli bir kent. Üretimin, ihracatın başkenti diyebiliriz. Çok çalışkan insanların bulunduğu, bankalar için önemli bir kent. Birebir sorunlarımızı, iyi yanlarımızı, neleri yapabilirizi konuştuk. Yeni bir orta vadeli programın hemen akabinde Antep'ten çok daha başarılı çalışmalar bekliyoruz. Biz bankacılar, üzerimize düşen her şeyi Antep için yapmaya hazırız" diye konuştu. 

ÜNVERDİ:OLUMSUZ ETKİLENİYORUZ

Sanayi Odası Başkanı Adnan Ünverdi ise, konuşmasında ülkenin içerisinden geçtiği sıkıntı süreçte sanayicilerin bazı güçlükler yaşadıklarını söyledi. Zorlukları aşabilmek adına vali, milletvekilleri, belediye başkanları ve başkanlarla durumu rapor halinde paylaştıklarını belirten Ünverdi,  "Sanayiciler olarak döviz kurundaki hızlı yükselişle birlikte bankaların yapmış olduğu uygulamalardan olumsuz etkileniyoruz" dedi

BANKALARDAN KEYFİ UYGULAMA

"Bankaların keyfi uygulamaları üreten kesimi zora sokuyor" diyen Ünverdi, "Yurtdışına akreditif açılması ile ilgili ciddi zorluklar yaşıyoruz.  Bankalar maalesef uzun vadeli kredi kullandırmıyor. 5-6 aylık kredi kullandırıyorlar, bilemediniz en fazla 12 ay vadeli kullandırıyorlar.  Sanayicilerin banka kaynaklarını kullanması, kredilere ulaşmasında maliyetler çok yüksek ve maalesef bankaların tavrı agrasif.  Bankalar temerrüte düşmüş durumda olan, ciddi anlamda zorluklar yaşayan firmalarımızla yüzde 45’e varan faiz oranlarında yapılandırma yapmaya çalışıyor. İhracat için döviz kredisi kullandırmıyorlar.  Kefalet limitleri iptal edilerek, çek ya da ipotek isteniyor. TL kredi faiz oranları aşırı dalgalı seyrediyor. Bankalardaki limitlerin tl olması nedeniyle, risklerin yabancı para üzerinden olmasından dolayı maalesef bu limitler yetersiz kalıyor" şeklinde konuştu. 

KGF KREDİLERİ

Ünverdi toplantıda yaptığı konuşmada, "KGF kredilerinde yapılandırma için izin veriliyor ancak, bankalar KGF’nin ortalama bir orandan yapılandırma yapmak istemesine karşın bankalar buna yanaşmıyor. firmanın borcuna karşılık kredibilitesi olsa bile ödeme güçlüğü yaşayan firmadan alacağını KGF’den alma yoluna gidiyor.  yapılandırmaya girip süreci uzatmak istemiyor. Bu durumda firma için yasal takip başlamasına sebep oluyor.  Kısacası bankalar yapılandırma yerine tazmin yoluna gidiyor.  Ancak bir bankanın bir işletmeyle ilgili yasal takibe başlaması demek diğerlerinin de zincirleme yasal takip başlatması anlamına geliyor. Exımbank’ın limitlerinin yükseltilmesi ile bölge ihracatçılarımıza daha fazla kaynak sağlanacak, böylece ihracatın artamasına vesile olacaktır. bunu da önemle arz etmek istiyorum. Exımbank ihracatçılara ucuz yönlü kredi sağlama yoluna giderken, bankalar exımbank’a verilmek üzere hazırladıkları teminat mektubu komisyonunu yükselttiler.  İhracatçı firmalarımız exımbank’a verdiği faizin yüzde 50’sini teminat mektubu komisyonu için bankalara vermek zorunda kalıyor ve bu durum ihracatçılarımızı zorluyor.

ŞER GÖRDÜKLERİMİZ HAY'RA DÖNÜŞÜR

Ünverdi son olaraka, "Esnek hesaplara uygulanan faiz oranları yüskeltildi (kmh). ayrıca sıfır faizli, gümrük vergisi ödemesinde kullanılan kaynaklar bankalar tarafından kaldırıldı.U muyorum ki saydığımız konularda yakın zamanda güzel gelişmeler olur. sanayicinin, ihracatçının, üreten kesimin biraz daha rahatlaması sağlanır. Birlik ve bareberlik içerisinde bugünlerin de geride kalacağına inanıyor, bugün şer gördüklerimizin hayra dönüşeceğinden şüphe duymuyorum" HABER MERKEZİ * AA

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum