1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. İş cinayetleri arttı
İş cinayetleri arttı

İş cinayetleri arttı

Gaziantep-Kilis Tabip Odası Başkanı Dr. Hamza Ağca, 2012 yılında çıkarılan İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası'nda iş güvenliği ve iş sağlığı ile ilgili düzenlemelerin uygulanmaması nedeniyle iş kazalarının arttığını öne sürdü.

A+A-

Ağca, "Meslek hastalıklarının sayısını Çalışma Bakanlığı bile bilmiyor. İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisinin verileri ile 2016 yılında 1970 işçimizi işçi cinayetlerinde kaybettik. Son beş yılda 250 ye yakın çocuk iş kazasında hayatını kaybetti. Son örneği Nizip'te yaşandı" dedi. 

İÇİMİZ YANDI

Önlenebilir ölüm'lerin başında iş kazalarının geldiğini belirten Ağca, "Nizip’te bir çocuk işçinin daha tedbir alınmadığı için iş kazası sonucu vefat ettiğini öğrendik. Mevtaya rahmet , yakınlarına baş sağlığı diliyoruz. Üzücü ve içimizi yakan bu durum bir kez daha göstermiştir ki ' Önlenebilir ölüm' lerin başında iş kazaları gelir. Toplumu , işvereni , herkesi duyarlı olmaya çağırıyoruz. İş Sağlığı ve Güvenliği için gerekli tedbirleri almak hayat kurtarır. Maliyet unsuru olarak görülmemeli. İdarenin ve Siyasetinde daha etkili olmasını bekliyoruz" dedi.

İŞÇİ CİNAYETLERİ ARTTI

2012 yılında, 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası çıkarıldığını hatırlatan Ağca şöyle konuştu:"Maalesef bu yasa iş cinayetlerinde Avrupa ve dünyada ilk sıralarda yer alan ülke olma durumumuzu değiştirmedi. Yasada iş güvenliği ve iş sağlığı ile ilgili düzenlemelerin uygulanmasını bekledik. İş güvenliği ve sağlığını arttırmasını beklediğimiz düzenlemeler Beş kez ertelendi. Nihayetinde 18.06.2017  3 yıl daha ertelendi. Geçen zaman içinde gördük ki çalışma yaşamında işçilerin çalışma koşullarını zorlaştıran, geçici işçilik, taşeron çalıştırma, kısa süreli çalışma, kiralık işçilik yasası gibi bir dizi düzenlemeyi yaşama geçirildi. İşçileri esnek ve güvencesiz çalışma koşullarına mecbur bıraktılar. Bu düzenlemeler sonucunda işçi cinayetleri hızla arttı. Çocuk İşçiliği yaygınlaştı. Son beş yılda 250 ye yakın çocuk iş kazasında hayatını kaybetti."

TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ

'Meslek hastalıklarının sayısını Çalışma Bakanlığı bile bilmiyor' diyen Ağca şöyle konuştu:"İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisinin verileri ile 2016 yılında 1970 işçimizi işçi cinayetlerinde kaybettik. Ertelenen son yasal düzenlemeyle, milyonlarca kamu emekçisi ve özel sektörde çalışan işçi, işçi sağlığı ve iş güvenliği hizmetlerinden mahrum olacaklardır. İş kazaları, meslek hastalıları artmaya devam edecektir. Çalışma Bakanlığı’nın “İş kazalarında hedefimiz sıfır”  yaklaşımının bir anlamının olmadığını milyonlarca işçi ve kamu emekçisi artık biliyor. İşçi sağlığı hizmetlerini özelleştiren 6331 sayılı yasanın işçilerin sağlık ve güvenliklerini koruyamadığı biliniyorken, bu yasanın ilgili maddelerinin uygulanmasının ertelenmesi milyonlarca kamu emekçisi ve işçimizin sağlık ve güvenliği görmezden gelinmiştir. İş cinayetlerinin ve meslek hastalıklarının önlenmesi için gerekli olan yasa ve yönetmeliklerin her türlü erteleme ve geçiştirmeden vazgeçilerek ivedilikle uygulamaya alınmasının takipçisi olacağımızı ifade ediyoruz." Meral KINACILAR

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.