1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. İran'ın Doğalgaz oyunu
İran'ın Doğalgaz oyunu

İran'ın Doğalgaz oyunu

Doğal gaz zammının ardından sanayicilere bir darbe de BOTAŞ’ın kısıntı kararıyla geldi.

A+A-

 BOTAŞ’ın Irak’tan temin ettiği doğalgazın İran kaynaklı teknik bir arızadan dolayı tüm sanayi tesislerinde geçerli olmak üzere yayınladı kısıntı talimatı büyük tepki topladı. Dün başlayan ve günlük tüketim miktarının sözleşmede miktarın yüzde 60’ı ile sınırlandırılması üzerine OSB’de ciddi bir doğalgaz sorunu yaşandı. Sanayi Odası Başkanı Adnan Ünverdi, sanayi kuruluşlarına doğalgaz ve buna bağlı olarak elektrik tedarikinde yapılacak kısıtlamaların, üretim süreçlerinde önemli aksamalara neden olmadan çözüme kavuşturulması gerektiğini kaydetti.  

GİRİŞİMLER İŞE YARAMADI

BOTAŞ’ın kararını açıklamasının ardından Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Cengiz Şimşek ve yönetimi, kurum ile temasa geçerek karardan vazgeçilmesi için girişimler de bulunduğu öğrenildi. Girişimlerin sonuçsuz kalması üzerine Gaziantep OSB, sanayicilerin mağdur olmaması ve önlem alması için duyuru yaptı. Doğalgazda yüzde 60 tüketim sınırlamasının başladığını söyledi.

ÜNVERDİ: ÇÖZÜME KAVUŞTURULMALI

Sanayi Odası Başkanı Adnan Ünverdi, “İran’dan gelen doğalgazdaki kesinti dolayısıyla, sanayi kuruluşlarına doğalgaz ve buna bağlı olarak elektrik tedarikinde yapılacak kısıtlamaların, üretim süreçlerinde önemli aksamalara neden olmadan çözüme kavuşturulması gerektiğini kaydetti. 

SIKINTI YAŞANACAK

BOTAŞ’ın sanayi işletmelerine doğalgaz kısıtlaması ve buna bağlı olarak sanayi elektriğinde de kısıtlamaya gidilecek olmasını değerlendiren Başkan Ünverdi, şu açıklamalarda bulundu:  “BOTAŞ’ın bazı sanayi kuruluşlarına gaz tedarikindeki kesintilere bağlı olarak günlük kullanım miktarını sınırlandıracak olması ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın doğalgaza dayalı elektrik santrallerine gaz verilememesi kaynaklı olarak elektrik arzında da sıkıntı oluşacağını ve sanayi kuruluşlarına elektrik kısıtlaması yapılacağını açıklamasının ardından, yapılacak uygulamanın kaçınılmaz olarak üretim, ihracat ve teslimatlarımıza da yansımaları olacaktır. İhracata dayalı büyümeye odaklandığımız böylesi bir dönemde ekonomimizin geleceği için sanayi çarklarını hızlandırmak hepimizin önceliğidir. Bu amaçla ülkemizin en büyük organize sanayi bölgesine sahip olan ve 5. büyük ihracatçı kenti konumundaki Gaziantepli sanayiciler olarak büyük bir özveriyle çalışıyor, üretim ve istihdama devam ediyoruz. Bu doğrultuda sürecin çözümü için Bakanlığımızın yürütmüş olduğu çabayı biliyor, girişimlerinden dolayı TOBB Başkanımız Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu’na teşekkür ediyor, enerji konusunda dış kaynaklı yaşanan bu sorunun büyümeden çözüme kavuşmasını bekliyoruz.” LEYLA ÖZEKŞİ POLAT

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum