1. YAZARLAR

  2. Tamer Abuşoğlu

  3. İRAN FUTBOLUNUN BOZKURTU, TRAKTÖR
Tamer Abuşoğlu

Tamer Abuşoğlu

Yazarın Tüm Yazıları >

İRAN FUTBOLUNUN BOZKURTU, TRAKTÖR

A+A-

Balkanlar’dan Macaristan’a, Moldovya’dan Ukrayna’ya, Orta Asya’dan Kafkaslara, Ortadoğu’dan Romanya’ya, Türkmeneli’nden İran’a, Afganistan’dan Anadolu’ya kadar kendini Turan soylu tek bir millete ait halklar olarak gören bütün Türklerin ortak işareti Bozkurt.

Dünya görüşleri, mezhebi itikatları ve dinleri her ne olursa olsun, kendini Türk olarak tanımlayan ve sosyo - kültürel olarak Türk milletine ait hissiyatın dalga dalga yaydığı bu işaret aynı zamanda bir selamlaşma şekli.

Giderek evrenselleşen ve uzakları yakın kılan bozkurtlaşma ülküsü, aynı zamanda Turan mefkuresini bir ütopya olmaktan çıkartarak, onu yükseldiği tarihsel zeminde sosyo - kültürel gerçeklikle taçlandırmaktadır.

Bütün Turan soylu halkları derinlerdeki onbinlerce yıllık köklerin bağladığı ulu gövdesinde buluşturan mensubiyetin adı Türkleşmektir.

Milletleşmek ve Büyük Oğuz medeniyetine kavuşmak ise Turan’la kaimdir.

Bu bağlamda; özelde İran futbolunun, genelde ise Türk - Turan mefkuresinin evrenselliği içinde bozkurtlaşan bir futbol takımı ve onun giderek kitleselleşen milliyetperver bir taraftar topluluğu var.

Tebriz’i, Bakü’ye ve Ankara’ya bağlayan bu gönüldaşlık futbolu seyir zevki yüksek bir oyun olmanın ötesinde Türk coğrafyasını bir ve bütün kılan bir anlayışa dönüştürüyor.

Kısaca Traktör olarak bilinen, Traktör Sazi Tebriz futbol takımı, Traktör Manifacturing Company’nin desteği ile 1970 yılında kuruldu.

İran futbolunun en ateşli taraftarına sahip olan Traktör takımı, İran şampiyonlar liginde Güney Azerbaycan’ın başkenti Tebriz’i temsil ediyor.

Kulübün yüzde 30 hissesi Gharzol Hasane Javanan Kheir Co adlı bir şirkete ait. 2011 yılından bu yana ise kulüp Sepah Aşur’un elinde bulunuyor.

2001-2002 sezonunda İran 1. futbol ligine düşen Traktör, 2009-2010 sezonunda ise İran şampiyonlar ligine yeniden yükselmeyi başardı.

Maçlarında stadı dolduran 80 bin taraftarın tek bir ağızdan Bakü, Tebriz ve Ankara lehinde sloganlar attığı Türk ve Azerbaycan bayraklarının yan yana dalgalandığı müsabakalar oldukça renkli görüntülere sahne oluyor.

Aynı anda 80 bin taraftarın bozkurt işareti yapmasıyla ilgi uyandıran ve İran medyasının maçlarına odaklandığı Traktör, İran şampiyonlar liginde ipi göğüsleyen takım olarak Asya kupasında İran’ı temsil edecek olması da Türkler için ayrıca bir gurur meselesi.

Zira bu zamana kadar İran liglerinde Traktör’ün yakaladığı başarıya hiç bir Türk takımı ulaşamadı.

Bu manada Traktör, salt bir futbol takımı değil. Aynı zamanda Güney Azerbaycan Türkleri’nin, milletleşme, Türkleşme ve bozkurtlaşma iradesinin de bir sembolü.

Adriyatik’ten, Çin denizine kadar 21. asrı Türklerin yüzyılı yapacak olan Turan mefkuresinin de bayrağı.

 

Yaşasın hür ve müstakil Birleşik Azerbaycan, yaşasın Türkiye Cumhuriyeti. 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.