1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İntihar olayları araştırılmalı
İntihar olayları araştırılmalı

İntihar olayları araştırılmalı

CHP Gaziantep Milletvekili İrfan Kaplan, ekonomik kriz ve işsizliğe bağlı intihar olaylarının araştırılması ve gerekli tedbirlerin alınması amacıyla Meclise Araştırma önergesi verdi.

A+A-

habitat,Kaplan, “Türkiye’de işsizlik ve ekonomik krize bağlı olarak artan intiharlara ilişkin bir harita çıkarılmalı, gerekli tedbir ve önlemlerin alınmalı. Bunun için acilen bir komisyon kurulmalı” dedi.

İŞSİZLİK SAYISI 8 MİLYONA ULAŞTI

DİSK’in raporuna göre, geniş tanımlı işsizlik sayısının 8 milyona ulaştığını, Şubat 2018’de 28 milyon 166 bin olan toplam istihdamın, Şubat 2019’da 811 bin kişi azalarak 27 milyon 355 gerilediğini belirten İrfan Kaplan şunları söyledi:”Ağustos 2018 ile Şubat 2019 arasında istihdamda kayıp 1 milyon 963 bin kişi olmuştur. TUİK verilerine göre, 2019 yılı Şubat ayı döneminden geçen yıla oranla işsizlik 1 milyon 376 bin kişi arttı. Ülkemizde 2002’den bu yana ekonomik kriz, artan işsizlik, geçim sıkıntısı ve yoksulluk beraberinde şiddet ve intiharları da kaygı verici boyutta arttırmaktadır. Yapılan araştırmalara göre, Türkiye’de gençlerin yüzde 48’i zorunlu giderlerini ödeyemediği, yüzde 28’i gelecek ile ilgili planlarını ertelediği, yüzde 27’si kredi kartı borçlarını ödeyemediklerini, yüzde 21’i ailesinden birinin işsiz kaldığını, yüzde 20’si iş aramak ya da çalışmak zorunda kaldığını belirtmektedir. “

GENÇLERİN YÜZDE 60’TAN FAZLASI GELECEKTEN UMUTSUZ

Habitat’ın raporuna göre, yaşamlarından memnun olan gençlerin oranında son 2 yılda 11 puanlık bir düşüş yaşandığını söyleyen Kaplan, ”Yaşamdan memnun olduğunu belirtenlerin oranı 2017’de yüzde 71 iken 2019’da yüzde 60 olarak belirlendi. Gençlerde gelecek umudunda da benzer bir şekilde düşüş yaşandı. 2017’de umutlu olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 67 iken 2019’da ise umutlu olanlar yüzde 55’e düştü. Gelecekten umutlu olanların oranı erkeklerde yüzde 26, kadınlarda 21’de kaldı. Biraz umutlu olanların oranı erkeklerde yüzde 28, kadınlarda yüzde 34 iken umutsuzların oranı yüzde 50’ye yaklaştı. Hayatından memnun olmayanlar ve gelecekten umudu kesenlerin başında iş arayan gençler geldi. İş arayan gençlerin yüzde 60’tan fazlası gelecekten umutsuz olduğunu belirtmektedir” diye konuştu.

ACİLEN BİR KOMİSYON KURULMALI

İşsizlikten dolayı çok sayıda intihar vakalarının yaşandığını söyleyen Kaplan,”İSİG verilerine göre, 2013 yılında 15, 2014 yılında 25, 2015 yılında 59, 2016 yılında 90, 2017 yılında 89, 2018 yılında 73 işçi, geçim sıkıntısı borç ve işsizlik nedeniyle intihar ederek yaşamına son verdi. En son Gaziantep’te Eyüp Dal, kendisine verilen iş sözü tutulamadığı için kendini yakarak intihar etti. AKP İktidarıyla birlikte son 17 yılda ne yazık ki işsizliğe dair bir çözüm üretilememiş, aksine her geçen yıl işsizlik daha çok artarak istihdam azalmıştır. İşsizlik yüzünden intihar normalleştirebilecek bir şey değildir. İvedilikle bir komisyon kurularak, Türkiye’de işsizlik ve ekonomik krize bağlı olarak artan intiharlara ilişkin bir harita çıkarılmalı, gerekli tedbir ve önlemler alınmalıdır. Ekonomik kriz, işsizlik, geçim sıkıntısı ve yoksulluğa bağlı intihar olaylarının belirlenmesi, sosyo ekonomik ve psikolojik sebeplerinin araştırılması ve bu intiharları önleyebilecek tedbirlerin yerinde ve zamanında alınması amacı ile Anayasa’nın 98. içtüzüğün 104. ve 105. maddeleri gereğince bir Meclis Araştırma açılmasını arz ve teklif ederiz” dedi. LEYLA ÖZEKŞİ POLAT

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.