1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İnsanlığa rehber oldu
İnsanlığa rehber oldu

İnsanlığa rehber oldu

18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi’nin 103. Yıl dönümünü nedeniyle mesaj yayınlayan kent yöneticileri ve siyasiler başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bu toprakları bizlere vatan yapan kahraman şehitlerimizi andı.

A+A-

Vali Ali Yerlikaya, 103 yıl önce yedi düvele karşı kazandığımız Çanakkale Zaferi'nin, tarihten silinmek istenen bir milletin, bütün imkânsızlıklara rağmen vatanını korumak için verdiği mücadelenin destanı olduğunu söyledi. Vali Yerlikaya, "Çanakkale Zaferi, tarihte eşi benzeri olmayan bir kahramanlık destanı ve Cumhuriyetimizin kuruluşuna giden önemli bir adımdır. Bu bakımdan Çanakkale, aziz milletimiz için olduğu kadar, bağımsızlık mücadelesi veren bütün milletler ve insanlık alêmi için de bir kurtuluş rehberi olmuştur. 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi’nin 103. Yıl dönümünü ve Şehitlerimizi Anma Günü’nü kutluyorum. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, bu aziz vatan ve kutsal değerlerimiz uğrunda fedayı can eyleyerek bu toprakları bizlere vatan yapan kahraman şehitlerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum" dedi.

EKİCİ:RUHLARI ŞAD OLSUN

CHP Gaziantep Milletvekili Akif Ekici, Çanakkale Zaferinin, dönemin en donanımlı ordularına sahip olan emperyalist devletlerin işgal girişimini, yokluklar içindeki bir milletin nasıl püskürtebileceğinin dersleriyle dolu olduğunu ifade etti.

Ekici “Bu direniş bir milli destandır. Bu destanın sahibi de verdiği onur ve haysiyet savaşıyla dünyaya örnek olmuş aziz Mehmetçiklerimiz ve onları yetiştiren Türk milletidir. 103. yıl dönümünde; "Çanakkale Geçilmez" sözünü tarihe kazıyan Cumhuriyetimizin kurucusu, Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk ve kahraman silah arkadaşları başta olmak üzere dünden bugüne vatanımızın bağımsızlığı ve milletin özgürlüğü için bu toprakları asil kanlarıyla sulayarak sonsuzluğa ulaşan aziz şehitlerimizi, şükran ve saygıyla anıyorum. Ruhları şad olsun.” dedi.

ERDOĞAN:YA İSTİKLAL YA ÖLÜM DİYEN BİR MİLLET

Ak Parti Gaziantep Milletvekili Mehmet Erdoğan, yayınladığı mesajında şunları söyledi:"Çanakkale destanın, yıldönümünü büyük bir gururla kutluyoruz. Çanakkale, bin yıllık tarihimizin her anına damga vuran istiklal ve istikbalimiz konusundaki kararlılığımızın, iman gücünün, çok büyük fedakârlıklarla bir kez daha teyit edildiği yerdir. Azmin ve imanın teknolojiye galebe çaldığı tarihte eşine çok az rastlanan bu büyük destan, namusu bildiği vatanının ve milletinin bekası için gözlerini kırpmadan canlarını vermeyi göze alan yüzbinlerce kahramanın eseridir.  Bu cephenin isimsiz kahramanları; vatanın her bir köşesinden Çanakkale’ye koşarken, asla geri dönmeyi düşünmemişler, Türklük onur ve haysiyetini en güzel şekilde korumakla üzerlerine düşen görevi layıkıyla yerine getirmişlerdir. Onlar, Çanakkale Zaferi’ni elde etmekle, sadece bir zafer değil, Türk milletinin Anadolu’daki varlığının devamını da sağlamışlardır.Bu anlamlı günde, kutsal vatan topraklarını canları pahasına müdafaa ederek şehitlik mertebesine ve onuruna erişen aziz şehitlerimizi minnet ve şükranla hatırlıyoruz. Aziz şehitlerimiz yattıkları yerlerde şunu hissetmelidirler ki; temiz kanlarıyla suladıkları kutsal vatan toprakları, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Türk Gençliği ve tüm Türk ulusu tarafından en kutsal emanet olarak müdafaa ve muhafaza edilecektir. Bu duygularla, bizlere bu büyük zaferin gururunu armağan eden, bu mücadeleye iştirak eden büyük Türk ordusunun kahraman mensuplarını, onu her şeyiyle destekleyen aziz Türk Milletini ve vatanları uğruna hayatlarını feda eden bütün şehitlerimizi bir kez daha rahmet ve şükranla anıyor, ruhlarınız şad olsun."

KOÇER:MİLLİ MÜCADELENİN MAYASI OLMUŞLARDI

AK PARTİ Gaziantep Milletvekili Nejat Koçer, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi'nin 103'üncü yıldönümü nedeniyle mesaj yayımladı.Koçer mesajında şehitleri rahmet ve minnetle anarak, şöyle dedi:"Vatanını korumak için şahlanan yaralı bir milletin, her bakımdan üstün olan düşmanı yenerek bozguna uğrattığı Çanakkale yalnız bir savaş değil bir zafer destanıdır. Bu destan tarihimizde altın harflerle yer almış, aziz milletimizin kahramanlık ve şeref abidesi olmuştur. Türk'üyle, Kürt'üyle, Laz'ıyla, Çerkez'iyle, etnik kökeni, mezhebi ne olursa olsun, vatan toprağı için savaşmış ve bugün Çanakkale’de omuz omuza yatan şehitlerimiz, milli birlik ve beraberlik ruhunu ateşleyerek milli mücadelenin mayası olmuşlardır. Asla geri dönmeyi düşünmeyen kahraman ecdadımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 'Size taarruzu değil, ölmeyi emrediyorum' sözleriyle devleşerek Çanakkale’nin geçilmeyeceğini yedi düvele göstermiştir. Çanakkale Boğazı’nın her iki yanını kanlarıyla sulayan aziz ve kahraman şehitlerimize karşı bizlere düşen görev; emanet ettikleri kutsal toprağımızı aynı kararlılıkla korumak, imkansızı başarmalarına vesile olan ruha sahip çıkmak ve gelecek kuşaklara aktarmaktır. Ülkemizde ve bölgemizde barışı, adaleti ve refahı tesis etmek için sınır içinde ve sınır ötesinde, ecdadından aldığı güçle operasyon yürüten güvenlik güçlerimiz, kahraman Mehmetçiklerimiz bugün aynı şuurla Afrin’de ve vatanın dört bir yanında terörle mücadeleye devam etmektedir. Allah yar ve yardımcıları olsun. Allah ordumuzu muzaffer eylesin. Kahraman askerlerimizi korusun, esirgesin."

UZER:TÜRKİYE'NİN ÖN SÖZÜ

AK Parti Gaziantep Milletvekili Ahmet Uzer, 18 Mart Şehitleri anma günü ve Çanakkale Zaferi’nin 103. yıldönümü münasebetiyle yayınladığı mesajda, Çanakkale harbinin Türkiye’nin ön sözü olduğunu söyledi.

“Yüreklerimizde sıcaklığını hâlâ hissettiğimiz Çanakkale Harbi, kan deryasında duruluş destanıdır” diyen Milletvekili Ahmet Uzer; “Çanakkale Harbi, devleri devirerek devleşen kınalı koç yiğitlerin harman oluşudur. Çanakkale Harbi, toprağın yanışı, zamanın donuşudur. Çanakkale Harbi bu toprağın bedelinin körpecik bedenlerin kanlarıyla ödenerek vatan edilişidir. Çanakkale Harbi bu asil milletin, millet olma vasfını tarihe altın harflerle yazdırışıdır. Çanakkale Harbi, Çanakkale ruhunun nakış nakış, motif motif şehit kanlarıyla arşa yükselişidir. Çanakkale Harbi benliğinden ve kimliğinden koparılmaya, başkalaştırılmaya çalışılan ve bu yolla özgürlüğüne vurulmak istenen esaret zincirlerine karşı Anadolu'nun millî direncinin şahlanışıdır. Çanakkale Harbi Türkiye Cumhuriyeti'nin ön sözüdür” dedi.

Milletvekili Uzer, mesajında şu ifadelere yer verdi; “Çanakkale ruhunun gelecek nesillere aktarılması kutsal bir mirastır. Çanakkale ruhu bu millete her zaman lazım olacak manevi bir güç maddi bir kuvvet kaynağıdır. Çanakkale savaşının temellerine indiğimizi düşünürsek batılıların tarihin babası dedikleri İngiliz tarihçi Arnold Toynbee'nin şu sözleri Çanakkale Harbi'nin de temelini oluşturmaktadır. "Şayet tarih sahnesinden, Osmanlı'yı çekip alırsanız geriye ne kalır? Osmanlı olmasaydı bugün Kuzey Afrika, Balkanlar, Kafkaslar'ın batısı, Anadolu ve tabi Kudüs ve Constantinopolis Hristiyan ülkesi olacaktı. Ortadoğu ise İslamiyet adacıkları hâlinde azınlık dini olarak kalacaktı." Çanakkale Harbi'nin özeti aslında işte bu birkaç cümle içinde saklıdır. Bu cümleler Çanakkale Harbi'nin de özetidir. Avrupa tarihi babasının bu ifadesi bize Çanakkale Harbinin daha 1071 yılında başladığını ve Osmanlı cihan devletinin yirmi dört milyon metre kareye ulaşması üzerine ise ebedi bir kin hâlini aldığını anlatmaktadır.”

Çanakkale harbinin Türk milletin birlik ve beraberliğinin zirvesi, batılıların ise bin yıllık hayallerinin yıkılışı olduğunun altını çizen Milletvekili Uzer, “Batılıların hayallerine en çok yaklaştığı bir sırada hedeflerini şaşırtan ise bu asil milleti iyi tanıyamamaları ve Çanakkale ruhunu hesaba katamamalarıdır. İşte bu yüzden bizlerin Çanakkale Harbi'ni diri ve güçlü tutmamız gerekir. Dün o destan diyarında omuz omuza harp ederken akan aziz kanları birbirine karışıp kan kardeşi olan ve bugün hâlâ orda şehitliklerde yan yana yatan Diyarbakırlı Abdülkadir ile Denizlili Yusuf gibi, Mardinli Şehmuz'la, Vanlı İsmail, Antepli Mehmet gibi yaparak birlik ve beraberliğimizi yani Çanakkale ruhunu muhafaza etmemiz gerekir.” diye konuştu.

Milletvekili Uzer, Çanakkale savaşının diğer savaşlar gibi sıradan bir savaş olmadığını hatırlatarak, Çanakkale harbinin Türk milletinin var olma savaşı olduğunu kaydetti.

Afrin’de yürütelen Zeytin Dalı operasyonunun da Türk milleti için çok önemli olduğunu kaydeden Uzer, “Afrin operasyonu da Çanakkale ruhunun yeniden hatırlanışı ve şahlanışıdır. Bu savaş Anadolu'nun ve bu sebeple de bütün Türk ve İslam dünyasının kapısının anahtarının kıyamete kadar bu millette olacağının ifadesidir.

Bu düşüncelerle, Çanakkale Zaferi’nin yıldönümünü kutluyor, 18 Mart Şehitler Günü’nde bu toprakları bize mukaddes bir vatan emanet eden tüm şehitlerimizi, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm kahramanlarımızı rahmetle, şükranla ve minnetle anıyorum.

ŞAHİN:BU MİLLET DESTAN YAZMAYA DEVAM EDECEK

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, hür ve bağımsız yaşama kararlılığımızın en veciz örneklerinin sergilenmiş olduğu Çanakkale Deniz Zaferi’nin eşsiz bir kahramanlık destanı olduğunu söyledi.

103 yıl önce Çanakkale’de düşmana geçit vermeyen kahraman Türk ordusunun 15 Temmuz 2016’da ve ülkesini işgale yeltenen terör örgütlerine fırsat vermemek için Suriye’nin Afrin kentinde amansız bir mücadele verildiğini dile getiren Şahin, bu milletin destanlar yazmaya devam edeceğini vurguladı. Şahin, “103 yıl önce bu topraklarda tarih yazan ecdadımızı ve bu vatan için canını feda etmiş tüm şehitlerimizi saygı, minnet ve şükranla anıyorum” dedi.

TAHMAZOĞLU:KUTSAL SAVAŞLARA ÖRNEKTİR

Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, 18 Mart 1915 tarihinde inanılmaz bir başarının elde edildiği Türk ve dünya tarihinde çok önemli bir dönüm noktası olan Çanakkale Deniz Zaferi’nin 103. yıl dönümünün onurunu ve gururunu yaşadıklarını söyledi.

Türk milletinin, tarih boyunca hür ve müstakil yaşamayı bir hayat felsefesi olarak benimsediğini dile getiren Tahmazoğlu, "Çanakkale, Ulusal Kurtuluş Savaşımız kutsal destan savaşlara birer örnektir. Çanakkale Zaferi, tarihe sığmayan, hepimize büyük gurur veren bir destandır. Türk Milleti Çanakkale'de kanıyla, canıyla, şerefiyle tarihin akışını değiştirmiştir. Milletimiz böylelikle, Çanakkale'nin geçilmeyeceğini tüm dünyaya güçlü şekilde ilan etmiştir" dedi.

ÖZKEÇECİ:TEK YÜREK MÜCADELE EDİYORUZ

AK Parti Gaziantep İl Başkanı Mehmet Eyup Özkeçeci, Çanakkale Deniz Zaferi'nin, milletin yeniden uyanışına, şahlanışına bir millet olarak dünya sahnesinde yeniden yükselişine zemin hazırladığını bildirdi.

Özkeçeci, ''Çanakkale'de omuz omuza vatanlarını müdafaa eden şehitlerimizden, onların yan yana yattığı kabirlerden aldığımız ilhamla, kardeşliği pekiştiriyor, ülkemize yönelik her türlü fitne ve nifak girişimleriyle tek yürek halinde mücadele ediyoruz. Bu inançla, Şehitleri Anma Günü olarak kabul ettiğimiz Çanakkale Deniz Zaferi'nin 103. yıldönümünde, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, ebediyete intikal eden bütün şehitlerimizi rahmetle ve minnetle anıyorum" dedi.

REKTÖR YILMAZ:EN ÖNEMLİ BAŞARILARIMIZDAN BİRİ

Hasan Kalyoncu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tamer Yılmaz; 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü nedeniyle bir anma mesajı yayımladı.

Rektör Yılmaz, mesajında Çanakkale Zaferini kutlayarak, "8 Mart 1915’de Çanakkale'de kahraman milletimizin destanlar yazarak kazandığı zafer, tarihimizin en önemli başarılarından biridir. Vatanımızın bölünmez bütünlüğü için çeşitli güç koşula rağmen korkmadan ve çekinmeden göğsünü düşmana siper eden milletimiz, düşmanın her tür gücüne tankına, topuna, tüfeğine karşı ‘Dur’ demiş ve Çanakkale’yi düşmana geçilmez kılmıştır. Aziz milletimiz Çanakkale Savaşında; vatan sevgisiyle, birlik ve beraberlikle, cesaretle, onurla ve inançla bağımsızlık yolunda, büyük fedakarlıklar göstermiştir. Çanakkale Savaşının üzerinden yıllar geçmiştir ancak eminim ki yüzyıllar bile geçse, biz Türk Milleti olarak bu vatanın kara bağrında kefensiz yatan şehitlerimizi asla unutmayacağız. Tarihte eşi benzeri görülmemiş bir direnişle düşmana dur diyen, Çanakkale’yi geçilmez kılan başta Ulu Önder Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere vatanı uğruna canlarını feda eden aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum" ifadelerini kullandı.

GTO BAŞKANLARI:KAHRAMANLIK DESTANI

 Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Yönetim Kurulu Başkanı Beyhan Hıdıroğlu ve Meclis Başkanı Settar Konukoğlu, Çanakkale Deniz Zaferi’nin Türk tarihinin akışını değiştiren bir kahramanlık destanı olduğunu söylediler.

 Gaziantep Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Beyhan Hıdıroğlu ve Meclis Başkanı Settar Konukoğlu, “Çanakkale Deniz Zaferi’nin 103. Yıl Dönümü ve Şehitleri Anma Günü” münasebetiyle bir mesaj yayımladı. Mesajda Çanakkale Savaşlarının tarihî önemine vurgu yapan Hıdıroğlu ve Konukoğlu, “I. Dünya Savaşı’nda Çanakkale Cephesi’nde Anadolu’nun doğusundan batısına eli silah tutan bütün vatan evlatları çarpışmış, bunların 250 bine yakını şehit olmuş, geride on binlerce gazi kalmıştır. Bu savaşta, millî birlik ve beraberlik duygusu zamanın en güçlü donanmasına karşı koymuş; Mehmetçik insanüstü bir gayret ve sonsuz bir imanla çarpışıp bütün dünyaya ‘Çanakkale Geçilmez!’ diye haykırmıştır. Bu da Türk Milletine zaferin yolunu açmıştır” dediler

KILIÇ:MİNNET BORÇLUYUZ

Oğuzeli Belediye Başkanı Mehmet Sait Kılıç, 18 Mart 1915 Çanakkale Deniz Zaferinin tarihimizde bir dönüm noktası olduğunu söyledi. Kılıç, bu destanı yazan binlerce şehidimizin canlarını feda ederek ‘Çanakkale Geçilmez’ diyerek düşmanları bozguna uğrattıklarını söyledi.

Kılıç, “Bizler hayatımızın her anında, bu vatan için canlarını, mallarını, sağlıklarını ve rahatlarını feda eyleyen ecdadımızın aziz hatıralarını yaşatmak, emanetlerine sahip çıkmakla mükellefiz. Bu günümüzü bizlere hediye edenlere olan minnet borcumuzu, devletimize sahip çıkarak ve milletimizi aydınlık yarınlara taşıyarak ödemek zorundayız. 18 Mart Şehitleri Anma ve Çanakkale Zaferinin 103’ncü yıl dönümünde, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimizi,ebediyete intikal eden gazilerimizi saygı,rahmet ve şükranla anıyorum”dedi.

TİRYAKİOĞLU:HİÇ BİR ZAMAN UNUTMAYACAĞIZ

Gaziantep Ticaret Borsası (GTB) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tiryakioğlu, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferini kutlayarak,” Çanakkale Zaferi, 103 yıl önce kahraman ecdadımızın vatan aşkıyla tarihin altın sayfalarına yazdırdığı dünyada emsali görülmemiş bir destandır” dedi.

Tiryakioğlu, mesajında, Çanakkale Zaferinin bir milletin tüm yokluklara rağmen yüksek irade ve sarsılmaz bir inançla tarihin altın sayfalarına nakşettiği destan olduğunu belirtti.

Çanakkale’de ecdadımızı düşmana karşı muzaffer kılan inanç, azim ve ruhun günümüz Türkiye’sinin kapılarını araladığını kaydeden Tiryakioğlu, mesajında şu görüşlere yer verdi.

“Aradan tam 103 yıl geçmesine rağmen gururunu ilk günkü gibi yüreğimizde hissettiğimiz, şehit ve gazilerimizden dolayı da hüznünü hiçbir zaman unutamayacağımız Çanakkale Zaferi, bağımsızlık yolunda ulusumuzun yolunu aydınlatan bir meşale olmuştur. Çanakkale’de tarihin akışını değiştiren, bir devri kapatıp yeni bir devrin başlamasına vesile olan kahraman ecdadımız, yüreği vatan ve millet sevgisiyle atan bir milleti mağlup etmeye hiçbir gücün yetmeyeceğini yedi düvele ispatlamıştır. Bu şanlı zafer aynı zamanda dünyanın dört bir köşesinde türlü zulümlere maruz kalan halklar içinde bir kurtuluş rehberi ve umut kaynağı olmuştur. Bu nedenle Çanakkale’de, Kût'ül-Amâre’de, Kurtuluş Savaşında bizleri muzaffer kılan milli birlik ve beraberlik ruhumuzu her zaman canlı ve diri tutmalıyız. Ülkemizi istikbale taşıyacak en yegâne unsur atalarımızdan bizlere miras kalan bu ölümsüz ruh olacaktır. Bu vesileyle her taşının altında bir yiğitlik destanının yattığı Çanakkale Zaferinin 103. Yıl dönümünü kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, tüm aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi minnet, şükran ve rahmetle anıyorum.”

TEZEL:ŞANLI ZAFER

GAGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Bora Tezel, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 103.yıldönümü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Yayınladığı mesajda Çanakkale zaferinin,vatan topraklarına sahip çıkarak milletin bağımsızlığını ve egemenliğini korumak uğruna verilen mücadele sonucu yazılan bir kahramanlık destanı olduğunu vurgulayan Tezel “Türk Milletinin azim ve kararlılığıyla beraber kendisine olan güvenini arttırmasıyla vatan topraklarına sahip çıkarak gelecek nesillere daha özgür ve laik bir Cumhuriyet bırakmıştır.Çok zor şartlar altında savaşarak vatan topraklarını korumak uğruna kazanılan bu zaferin gelecek nesillerin de bunu unutmaması adına aynı bilinçle ilerlemesini belirten Tezel,gençlerimizin bizlere emanet edilen Cumhuriyetimizi layığıyla yaşatarak taşımaları gerektiğini vurguladı.

Tezel açıklamasında şu ifadelere yer verdi:”Türk milleti olarak bize emanet edilen Cumhuriyetimizi aynı anlayış içerisinde sahip çıkmak ve korumak hepimizin başlıca temel sorumluluğudur.Bu sorumluluğumuza vatanımız için birlik ve beraberlik içerisinde dört elle sarılarak daha fazla çalışıp üreterek sahip çıkmalıyız.Burda bizlere düşen en önemli görev;Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün gelecek nesillere huzur ve özgürlüklerini sağlamaları için emanet ettiği demokratik,laik ve sosyal bir devlet olan Cumhuriyetimizi,geleceğimize emin adımlarla taşımaktır.”  

“Şanlı zaferimizin 103. yıldönümünde 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferini kutlar, başta Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, tüm kahraman şehitlerimizi rahmetle, minnetle anarım.” Diyerek sözlerine son verdi.

MUAZZAM DİRENİŞ

Gaziantep Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Özbay, 18 Mart Çanakkale Zaferi ile birlikte milletimizin muazzam bir diriliş örneği sergilediğini söyledi. Özbay, "103. Yılını kutladığımız Çanakkale Zaferi milletimiz için hala önemini korumaktadır.Bu vesileyle; zafere ulaşarak vatanı ve bayrağı için kanlarını feda eden, bağımsız bir ülkede ekonomik ve siyasi yönden dış güçlere bağlı olmadan yaşayabilmemizi sağlayan, Türk milletinin gücünü tüm dünyaya gösteren başta M. Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimizi rahmetle anıyoruz" dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.