1. YAZARLAR

  2. Kaya Öztaş

  3. İNSANIN BAŞINA NE GELİRSE
Kaya Öztaş

Kaya Öztaş

Yazarın Tüm Yazıları >

İNSANIN BAŞINA NE GELİRSE

A+A-

 3. CELSE

          Efendim ? Haa evet anlatayım efendim, artık bende bu dil yanlışları sorunu o kadar içime işlemiş ki beyefendi,özür dilerim,sanki bir hastalık olmuş efendim. Olabilir efendim kabul edebilirim tedaviye muhtaç olabilirim..Ama düşünüyorum da bunun kime ne zararı var ki ,hem devlet, hem millet,  hem milliyetçilik politikalarımıza aykırı bişey değil ki..Güzel dilimiz Türkçeyi kimin bozarak kullanmasını kim ister ki sayın yargıç.?..Bir zamanlar biliyorsunuz Müddeiumumi idi sayın savcının adı...Bunun değişmesine de karşı çıktılar birileri..sonra ne bileyim ben..Bakanlık,vekalet oldu,Tanrı uludur’u  Allahü ekber yaptık..Tercümenin, adını çeviri, çevirinin adını meal yaptık...Bu konuda da çok dertliyim sayın yargıcım..aslında benim bu yanlışları yapanları mahkemeye vermem gerek..Ama ben bu sorunu iyilikle çözümleyelim.vatandaşlar bilinçlensin diye...yapamıyor efendim yapamıyor okullar gerekli , yeterli eğitimi veremiyorlar., verseler zaten benim  gibilere  ihtiyaç,yani gereksinim  kalmaz….Evet haklısınız sayın yargıç ben ihtiyaç fazlası,gereksinim fazlası yapıyorum bu işi gayri insiyaki,elimde olmadan, hastalık gibi..kabul ediyorum efendim alınız lütfen bir karar beni yatırsınlar bir hastaneye..ama doğrusunuz bu konuda bir hekim bir hastane bir tedavi de yok..buna gereksiz yere başkalarının malına tecavüz de diyemeyiz sayın yargıcım çünkü dil hepimizin müşterek mülkiyetidir...Ben de,  siz de yasa da sahip çıkar...çıkmamız gerek...Ne demiş büyük Atatürk::  boyunduruğundan kurtaran millet,dilini de yabancı dillerinden boyunduruğundan kurtaracaktır!” Bu bir temenni aynı zamanda emirdir, buyruktur,i stektir, arzudur..Fakat ne yazık ki heyhat...Konuşurken hata yapılabilir efendim...ben onlara karışmam duysam da duymazdan gelirim..çünkü insanız ben de, siz de herkesler yapabilir..Ama yazarken düzeltmek olanağı varken değil mi ya  efendim...

          Hay hay efendim bir ay sonraya mı idördüncü celse  ? Beni hapse atamaz mısınız efendim? Çünkü aynı eylemlerden yine yeniden karşınıza çıkmak...Elimde değil efendim bir ay hiç dışarı çıkmamam gerek ki, .bu olanaksız...Siz bana bir yanlışları düzeltme, ya da yanlışlara müdahale yetkisi veremez misiniz yargıç bey!? Olmaz değil mi efendim? Yazık !

          Başka şikâyetlerde mi var ? Davaları birleştirecek misiniz ? Peki başa gelen çekilir sayın yargıcım idördüncü celseye kadar savunmamı hazırlayayım bari,t eşekkür ederim efendim                             

          Evet, evet efendim adım Davut, soyadım Doğrucu.Malum-u âliniz sonu t ile yazılıyor efendim.Hani hanım kızım yanlış yazmasın diye…Ama davudî bir ses falan gibi bir sıfat olarak kullanılırsa  ki buna şimdilerde adıl diyorlar efendim,duruma göre t d olabilir efendim.

          Peki efendim anlatayım. Ama bu sefer galiba başım büyük dertte . Çünkü bu kez duvara tosladım galiba yargıç bey...Efendim daha çok zaman olmadı elime  almış gazetemi okuyorum. Birden gözüme çarptı yargıç bey. Başlık şöyle:

      Polis örgüte yönelik sabahleyin harekete geçti.

          Ne demek istediği açık sayın yargıcım ben işe dilin doğru kullanılması açısından bakıyorum tabii. Durmadım.Duramadım. Hemen doooğru gazete idarehanesine..Elimde gazete.Gazetedeki başlığı göstererek ki malum-u âliniz ona manşet diyorlar , “Bu başlığı kim attı?” diye soruyorum. Kimsenin ilgilendiği yok. Sorumlu müdür de o an yokmuş, yardımcısı, o da meşgulmüş,haberi yazan muhabire ulaştım.

          “Ben yazdım , ne vardı ?”

          -Ne vardısı var mı kardeşim buradaki yanlışı görmüyor musunuz ?

          Genç adam gazeteyi aldı bir de önündeki gazeteyle karşılaştırdı baktı baktı, harfleri neredeyse gözleriyle yedi.

          “Yanlış manlış yok burada dayı bey?”dedi.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.