1. HABERLER

  2. ÖZEL HABER

  3. İnşaatçıların faiz sevinci
İnşaatçıların faiz sevinci

İnşaatçıların faiz sevinci

Konut kredi faiz oranlarının 1'in altına düşmesi inşaat sektörüne moral verdi.

A+A-

HABER - MERAL KINACILAR
Sektör temsilcileri konut stokunun çok fazla olduğu ilimizde faiz indirimiyle birlikte insanların telefon açıp fiyat sormaya başladıklarını belirterek, "Bugüne kadar hiç bir hareket yoktu. Birkaç gündür sektör hareketlenmeye başladı" dediler. İnşaat Mühendisleri Odası Gaziantep Şubesi Başkanı Gökhan Çeliktürk, "faiz indirimini beklediklerini ifade ederken, "Sektör çok sıkıntıdaydı. Moral oldu" derken, eski başkan Melih Meriç, "Faizler ne kadar düşerse o kadar iyi. Dünyada faizler 0.1, bizde şu anda 0,9" dedi. Gaziantep Müteahhitler Derneği Başkanı İbrahim Apa, faiz indiriminin sadece inşaat sektörünü değil, diğer sektörleri de hareketlendireceğini söylerken, eski başkan Rıdvan Köksüzer, "Son bir iki gündür en azından telefon açanlar çoğaldı" dedi.

APA: 3 YILDIR CİDDİ DÜŞÜŞ VAR

Gaziantep Müteahhitler Derneği Başkanı İbrahim Apa, konut kredi faizlerinin 1'in altına düşmesinin hem alıcılar, hem de müteahhitler açısından sevindirici bir durum olduğunu söyledi. Son üç yıldan beri kredili konut satışlarında ciddi düşüş olduğunu, bunda faizlerin yüksekliğinin önemli bir etken olduğunu vurgulayan Apa, "Özellikle Gaziantep'te satılan konutların büyük kısmı konut kredileriyle sağlanıyor. 2016 yılında faizlerin de etkisiyle sektör durağan bir döneme girdi. Yüksek faizler sektörümüzü olumsuz etkiledi. Bu son yaşadığımız süreçten sonra Cumhurbaşkanımızın talepleriyle faizlerin 1'in altına inmesi, hem meslektaşlarımızı hem de konut alıcıları açısından sevindirici bir durum" diye konuştu. 

DİĞER BANKALARDAN DA BEKLİYORUZ

Ziraat bankasıyla indirimin başladığını, buna birkaç bankanın daha katıldığını söyleyen Apa, "Kamu bankalarının ve özel bankaların da indirime gitmesini bekliyoruz. Bu sayede Gaziantep'te satışlar tekrar canlanacak, mesleği gerçekten müteahhit olanlar, yeni proje ve yeni yatırımlara gireceklerdir. Faizlerin düşüklüğünün faydasını göreceğimize inanıyorum" dedi. 

DİĞER SEKTÖRLER DE HAREKETLENECEK

Satışlar durgun olduğu için konut fiyatlarının yükselmediğini, 2-2.5 yıldır dairelere zam yapılmadığını da vurgulayan Apa, "İnşaat sektörü doğrudan 206 alt sektörü etkiliyor. Sanayini üretiminin üçte birini dolaylı yoldan etkiliyor. Yani faizlerin düşüşü sektöre hareket kazandıracak. Diğer sektörlerin hareketlenmesini de sağlayacağız" şeklinde konuştu. 

KÖKSÜZER: TELEFON AÇANLAR ÇOĞALDI

Rıdvan Köksüzer, faizlerin inmesinin, faiz oranlarının düşmesinin sektörde kıpırdamaya yol açtığını söyledi. Köksüzer, "Son bir iki gündür en azından telefon açanlar çoğaldı" dedi.  Faiz indiriminin konut satışı yönünde iyi olacağını düşündüğünü, şu andaki tablonun bu yönde olduğunu belirten Köksüzer, "Bugüne kadar hiç bir hareket yoktu. Birkaç gündür sektör hareketlenmeye başladı. Konut stoku özellikle Karataş bölgesinde bir miktar vardı. Sıkıntı yaşanıyordu. Oradan da duyduğumuz kredilerle birlikte satışların hareketlendiği yönünde. Ama kısa sürede herhalde tekrar eski günlere gideceğiz gibi görünüyor. Bunlar olumlu gelişmeler" diye konuştu.

HEMEN TAPUSUNU ALACAKLARI DAİRELERE YÖNELİYOR

Bu süreçte vatandaşın hemen tapusunu alabileceği dairelere yöneldiğini de dile getiren Köksüzer, "İnşaat halindeki bazı yerlerde belki biraz tereddüt edebilir" dedi.

MERİÇ: NE KADAR DÜŞERSE O KADAR İYİ

Melih Meriç, faiz indiriminin insanlara moral olduğunu, satışların canlanması biraz daha zaman gerektiğini söyledi.

Meriç, "Faiz indiriminin etkisi, faydası olur, ama biraz zaman lazım. Gaziantep'te çok fazla konut fazlası var. Sanayideki byümenin de yavaşlamasından dolayı insanlar yatırımılarını ertelediler. Ancak faizlerin düşmesiyle birlikte işlerin açılacağı kanaatindeyim. Faizler ne kadar düşerse o kadar iyi. Dünyada faizler 0.1, bizde şu anda 0,9." diye konuştu. 

ÇELİKTÜRK: MORAL OLDU

İnşaat Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı Gökhan Çeliktürk, faiz indirimini beklediklerini ifade ederken, "Sektör çok sıkıntıdaydı. Moral oldu" dedi. Faizlerin 1'in altına inmesini ilk etapta yeterli görsede, piyasanın tam olarak canlanması için biraz daha düşmesi gerektiğini söyleyen Çeliktürk, "Şu anda faizler 0.9'da. Piyasaların en canlı olduğu dönemlerde 0.7, 0.7.5'lardaydı. Şu anki faiz indirimini olumlu ancak yeterli görmüyorum. Piyasaların canlanması için biraz daha düşmeli" dedi.

İNSANLAR PAZARLIK YAPMAYA BAŞLADI

Faiz indiriminin olumlu sinyallerini hemen aldıklarını belirten Çeliktürk, "Gaziantep'te konut stoku olduğunu, insanların faiz indiriminin ardından ev fiyatı sormaya başladıklarını belirten Çeliktürk, "1 yıldır daire satamayan firmalar var. İki aydır daire fiyatı sorulmuyor. Ancak faiz indiriminin ardından insanlar fiyat sormaya, pazarlık yapmaya başladı. Yani insanlar ev almak istiyor" diye konuştu.

DAİRE FİYATLARI AYNI

Sektörün son 4-5 aydır çok sıkıntıda olduğunu, faiz indiriminin moral olduğunu belirten Çeliktürk, "Bu indirim piyasalara yansıyacaktır. Daire fiyatları yükselmediği gibi düşmedide. Çünkü arsa maliyetleri yukarılarda. İnşaat maliyetleri belli. O nedenle çok sıkışan firmalar dışında daire fiyatlarında düşme olmaz. Konut fiyatlarının düşmesi arsa maliyetlerinin düşmesine bağlı" şeklinde konuştu. 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.