İnşaat sektörünün en önemli girdilerinden olan çimento fiyatları resmen fırladı. İş yapamaz hale geldiklerini belirten müteahhitler önümüzdeki günlerde iş bırakma eylemi yapma kararı aldı.  Gaziantep’te de ciddi sorunlara yol açan çimento fiyatları gündem oldu.  İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı Bora Kanevetçi, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu’na giderek durumun ciddi boyutlara ulaştığını anlattı. Tahmazoğlu ise Gaziantep’teki çimento üreticilerine gözdağı verdi. Tahmazoğlu, “Neden Gaziantep Çimento fabrikası burada olduğu halde Türkiye’nin en pahalı hazır betonunu kullanıyor. Eğer 1 ayda beton fiyatları Türkiye standartlarına gerilemezse beton santralleri kuracağız" dedi. CHP Gaziantep Milletvekili Melih Meriç de konuyu gündeme taşıdı ve “Şu an en öncelikli sorun budur. Yerel yönetimler devreye girmelidir” dedi.

ÜCRET ARTIŞLARI KONUŞULDU

Gaziantep İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı Bora Kanevetçi, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu ile görüşme gerçekleştirdi. Yapılan görüşmede Gaziantep’te beton ve çimentodaki ücret artışları ele alındı. Gaziantep İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı Bora Kanevetçi, "Gaziantep’te vatandaşların konut sahibi olması çok zorlaşıyor. 2+1 daireler 3 milyondan başlayıp 5 milyona kadar çıkıyor. Dar gelirli insanların da bunu alması çok zorlaştı. Bunun yegane sebebi maliyetler, maliyetlerin bir kısmını ise beton ve çimento oluşturuyor. Dolayısıyla yüksek fiyatlı beton ve çimento ile ilgili bir şeyler yapmak gerekiyor. Bu konuda da belediyelerin öncülüğü bizim için çok önemli” dedi.

BETON SANTRALLERİ KURARIZ

Beton fiyatlarının Türkiye standartlarına getirilmediği takdirde beton santralleri kuracaklarını söyleyen Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşım ile beton ve çimento üreticilerine çağrıda bulundu. Tahmazoğlu, "Şahinbey Belediyesi olarak 10 bine yakın konut inşa ettik. Sizin de ifade ettiğiniz gibi son zamanlarda fiyatlarda anormal artışlar oldu. Ben buradan da beton firmalarına bir çağrıda bulunmak istiyorum. Neden Gaziantep Çimento fabrikası burada olduğu halde Türkiye’nin en pahalı hazır betonunu kullanıyor. Gaziantep’in fiyatları 1 ay içerisinde Türkiye ortalaması fiyatlarına gelirse problem yok, gelmediği taktirde biz de Şahinbey Belediyesi olarak gerekiyorsa işbirliği içerisinde, Gaziantep’e beton santrali kurup bunu halka daha ucuz fiyata veririz. Herkesin konut sahibi olmasını istiyoruz” diye konuştu.

NEREDEN NEREYE?

Hidroelektrikte Avrupa ikincisiyiz Hidroelektrikte Avrupa ikincisiyiz

CHP Gaziantep Milletvekili Melih Meriç, çimentoya yapılan fahiş artışın ardından konuya ilişkin halen inşaat sektörünün bir çözüm beklediğini ifade etti. Deprem yaşanan bir bölgede bu artışın ciddi mağduriyetler oluşturacağını belirten Meriç, “Şu an en öncelikli sorun budur. Yerel yönetimler devreye girmelidir” dedi. CHP Gaziantep Milletvekili Melih Meriç, çimento fiyatlarının 2021 Nisan ayında 130- 150 TL civarında olduğunu bu sayının 2023 Nisan ayında 2500 TL’ye çıktığını ve çimento fiyatının 36 ayda yüzde 1800’den fazla zamlandığını belirtti. Son olarak ise Çimento şirketlerinin 1 Nisan’da yaptıkları yüzde 40’lık zam açıklamasının vatandaşın hayallerine ket vurduğunu söyledi. 

EV ALMAK HAYAL

Milletvekili Meriç, şu an devam eden kamu ihaleleri olduğunu ve bölgede depremden dolayı yeniden inşaat sürecinin başladığını, kent merkezinde yerinde dönüşüm mağdurlarının bulunduğu bir dönemde inşaat sektörünü göz göre göre durdurmanın akılcı olmadığını söyleyerek şu ifadeleri kullandı; “Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik kriz artık barınma krizine dönüşüyor. Ev almakta yapmakta her geçen gün daha da imkânsız hale geliyor. Çimento fiyatlarına bayramdan bu yana yüzde 43 zam geldi. Bu zam, inşaat sektöründe ciddi bir etki oluşturacak. Zaten yüksek olan fiyatlar daha da artacak. Ticaret Bakanlığının bu duruma el atması ve bu zammı önlemesi gerekiyor. Halk malum ekonomiyle geçim sıkıntısı çekerken çimentoya gelen zammın faturasını ödemek zorunda değil”

AKIL ALIR DEĞİL

Gaziantep’te yerel yönetimlerin bu konuyu derhal masaya yatırmaları ve bir çözüm bulmaları gerektiğini belirten Milletvekili Meriç; Zammın makul bir sınıra oturtulması gerekiyor. Maliyet artışı gibi çeşitli nedenler göstererek 36 ayda yüzde 1800’den fazla zam yapmak akıl alır gibi değil. Yeni işlerin yapılması çıkmaza girecektir. Böyle bir fiyat artışı kabul edilemez ve izahı mümkün değildir. Zammın maliyetleri kurtaracak ve makul bir kar bırakacak şekilde ayarlanması gerekiyor. Yerel yönetimlerimiz gerekeni yapmalı hem vatandaşlarımızı hem de inşaat sektörünü zor durumda bırakmamalıdır” dedi.