1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. İnovatif ürünler başrolde
İnovatif ürünler başrolde

İnovatif ürünler başrolde

Halı ve zemin kaplamaları alanında sektör firmaları ve profesyonellerini bir araya getiren DOMOTEX Turkey, yerli ve yabancı toplam 216 firmanın katılımıyla Gaziantep Ortadoğu Fuar Merkezi’nde kapılarını açtı.

A+A-

 DOMOTEX Turkey Fuarı’nın açılış törenine Hannover Fairs Turkey Genel Müdürü Annika Klar, Deutsche Messe AG Domotex Global Direktörü Sonia Wedell-Castellano’nun yanı sıra Gaziantep Valisi Davut Gül,  Gaziantep Milletvekili Mehmet Erdoğan, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Tuncay Yıldırım, Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Zeynal Abidin Kaplan ve diğer yetkililer katıldı. 

“Yeniliklerin fuarı olacak”

Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığı koordinatörlüğü ve Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri Halı İhracatçıları Birliği organizatörlüğünde düzenlenen Alım Heyeti Programı kapsamında; katılımcı firmaların yeni iş bağlantıları kurabilmelerine ve sektörün ihracat hacmine direkt olarak katkı sağlayacak bir platform olma özelliği taşıyan fuarın açılış töreninde yaptığı konuşmada, DOMOTEX Turkey’in yeniliklerin fuarı olacağını belirten Hannover Fairs Turkey Genel Müdürü Annika Klar şunları söyledi: “Pandemi döneminde verilen aranın ardından tekrar birlikte olduğumuz, sektörün bölgesindeki en büyük buluşma merkezi olan fuarımız; yeni pazarlara açılma açısından her zamankinden daha fazla öneme sahip. Her sektörde olduğu gibi halı ve zemin kaplamaları sektörü de global anlamda büyük bir rekabet içinde. Domotex Turkey, sektörün büyümesine katkısı ile her geçen sene sektör için önemini artırıyor. Bunun en güzel kanıtı da bugün fuarımıza katılan ulusal ve uluslararası firmaların sayıca çokluğu. Türkiye’nin halı ve zemin kaplamaları sektöründeki gücünün önemli bir göstergesi olan bu durumun ihracata yansıması da kaçınılmaz olacaktır. 2021 yılını 3.2 milyar dolarlık bir ihracat hacmi ile kapatan Türkiye, Uluslararası Halı ve Zemin Kaplamaları Fuarı DOMOTEX Turkey’in katkısıyla 2022 yılında 4 milyar dolarlık bir ihracat girdisi hedeflemektedir. Bu hedefe ulaşma yolunda DOMOTEX Turkey’in büyük fayda sağlayacağına inanıyorum.”

Halı Üretiminde İnovatif ve Çevreci Teknolojiler

Ziyaretçilerin polyester ve polipropilen ürünlerde viskon ve pamuk renklerinin elde edilmesini kolaylaştıran renk referans sistemi ve kalıplaşmış ebatlar yerine isteğe göre ölçülendirilen halılar gibi birçok inovatif ürünü de yakından inceleme fırsatı bulacağı DOMOTEX Turkey’de, susuz üretim teknolojisi ile üretilen halılar da sergileniyor. Sürdürülebilir bir gelecek için üretim aşamasında boya işlemi uygulanmayan bu halılar, geri dönüştürülmüş pamuk kullanımının yanı sıra iplikleri dijital baskılar ile renklendirilerek 1 tonluk üretimde 10 ton su tasarrufu sağlıyor.  HABER MERKEZİ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.