1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. İngiltere dikkat çekti
İngiltere dikkat çekti

İngiltere dikkat çekti

İngiltere Büyükelçiliği Brexit Bölüm Başkanı Paul Creary, Ticaret Ateşesi David Machin, Brexit Politika Yetkilisi Richard Cox ve Brexit Politika ve Program Yetkilisi Seyfi Özmay, GAİB ve Sanayi Odası Odası ziyaret etti,

A+A-

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri organizasyonu ile düzenlenen "İngiltere’nin AB’den Ayrılması Süreci Hakkında Bilgilendirme Toplantısı"nda İngiltere Büyükelçiliği'nden gelen bir heyet, firmaların "Brexit" sürecine dair sorularını yanıtladı. Gaziantep’in üretim ve yatırım şehri olduğunu dile getiren GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi ise İngiltere’nin ülkemizin çok önemli bir ticaret ortağı ve dünyanın altıncı büyük ekonomisi olduğunu söyledi.

GAİB Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci sürecin dikkatli yönetilmesi gerektiğini ifade ederken, Gaziantep’in 2018 yılında İngiltere’ye 266 milyon dolarlık ihracat yaptığının altını çizerek “Şartlar değişse de Türkiye ve İngiltere iki iyi ticari partner olmaya devam edecektir." dedi. Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri’ni ziyaret eden İngiltere Büyükelçiliği Brexit Bölüm Başkanı Paul Creary, Ticaret Ateşesi David Machin, Brexit Politika Yetkilisi Richard Cox ve Brexit Politika ve Program Yetkilisi Seyfi Özmay ile firma temsilcileri arasında Brexit sonrası iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin geleceğinin değerlendirildiği bir toplantı gerçekleştirildi.

İLİŞKİLER SÜRMELİ

GAİB Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci Türkiye ile İngiltere arasında tarihsel bir dostluk olduğuna dikkat çekerek İngiltere’nin Türkiye için önemli bir ticari partner olduğunun da altını çizdi. Başkan Kileci ihracatçı firma temsilcilerinin de katıldığı toplantının açılış konuşmasında “Ülkelerin karşılıklı ticareti kolaylaştırıcı eylemlerde bulunması, sadece dış ticaret rakamlarını arttırmakla kalmaz; aynı zamanda toplumlar arasında bir kültür ve değer alışverişini de sağlar. Bizim İngiliz ortaklarımız ile ilişkilerimiz de yıllar boyu gelişen bir ticaret ve kültürel etkileşim etrafında şekillenmiştir. İki ülke arasında bir anlaşmaya ya da birliğe bağlı kalmaksızın sürdürülebilir bir diyalog mevcuttur. Bu anlamda biz, İngiltere ile ticaretimizin her koşulda, kazan – kazan ilişkisine dayalı olarak, serbest ticaret kuralları çerçevesinde devam edeceğini ümit ediyoruz” dedi.

TİCARİ PARTNER

İngiltere Büyükelçiliği Brexit Bölüm Başkanı Paul Creary Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıdan duyduğu memnuniyeti dile getirerek Türkiye’nin İngiltere için önemli bir ticari partner olduğuna dikkat çekti. İngiltere’nin Avrupa Birliği'nden anlaşmalı ayrılma görüşmelerinin sürdüğünü ve İngiltere'ye ihracat yapan sektör temsilcilerini süreç hakkında bilgilendirmek amacıyla ziyaretler gerçekleştirdiklerini kaydeden Creary, firmaları da bu konuda bilgilendirerek; “Gaziantep şu ana kadar gerçekleştirdiğimiz bölge ziyaretlerimizden üçüncüsü oldu. Brexit sonrası İngiltere ve Türkiye arasındaki ticari ortaklığın gelişerek artacağına inanıyoruz. Sizlerin bu konudaki beklentileri, Brexit sonrası oluşturulacak yol haritası için çok önemli.“ dedi.

GSO'DA SÜRECİ KONUŞTULAR

İngiltere Büyükelçiliği Brexit Bölüm Başkanı Paul Creary, Ticaret Ateşesi David Machin, Brexit Politika Yetkilisi Richard Cox ve Brexit Politika ve Program Yetkilisi Seyfi Özmay Gaziantep Sanayi Odası’na (GSO) ziyarette bulundu. Adnan Ünverdi, İngiltere’nin Türkiye’nin dış ticaretinde fazla verdiği ve ihracatını sürekli artırdığı gelişmiş ülkelerden biri olma özelliğini koruduğunu belirterek, “Türkiye’nin İngiltere’ye 2001 yılında 2,1 milyar dolar olan ihracatı 2018 yılı itibarı ile 18,6 milyar dolar seviyesine ulaşmıştır. 2018 yılında ülkeye ihracatta yüzde 15,7, ülkeden ithalatta ise yüzde 13,7 artış söz konusudur” dedi. İngiltere’ye ihracat yapan bölgeleri Brexit süreci hakkında bilgilendirmek amacıyla ziyaretlerde bulunduklarını ifade eden İngiltere Büyükelçiliği Brexit Bölüm Başkanı Paul Creary de, “İngiltere’nin Avrupa Birliği (AB) ile anlaşmalı ayrılma görüşmeleri devam ediyor. Ziyaretlerimizde İngiltere ile ihracat ve ithalat yapan firmalarımızla bir araya gelerek değerlendirmeler yapıyor, onların sorularına cevap vermeye çalışıyoruz. Ev sahipliğiniz için teşekkür ediyor çalışmalarınızda başarılar diliyorum” şeklinde konuştu. HABER MERKEZİ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.