1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İmar tartışması
İmar tartışması

İmar tartışması

Büyükşehir Belediye Meclis toplantısı Başkan Vekili Osman Toprak başkanlığında yapıldı.

A+A-

 Meclis toplantısına Deniz Mahallesi'nde daha önce park alanı olan yerin önce yol ve sosyal hizmet alanı daha sonra ise sosyal hizmet alanının ticari alana çevrilmesiyle ilgili imar plan değişikliği tartışmaları sahne oldu. CHP'li meclis üyesi Mehmet Sucu, "Allahtan korkun, zaten şehrimizde yoğunluk bayağı sıkışmış durumda. Bu yaptığınız planlarla inanın bu şehir 5 yıl sonra çok daha kötü olacak. Şimdi vicdanınıza soruyorum, belediye hizmet alanını ticarete çevirdiniz, vicdanınız rahat mı?" dedi. Şahinbey Belediye Başkan Vekili Birol Ülger ise, "Özellikle konut alanlarını kamulaştırarak ne kadar sosyal tesis yaptığımızı incelerseniz çok iyi olur. 80-90 tane devam eden yatırımlarımız var" dedi.

SUCU:HANİ BELEDİYENİN PARASI VARDI?

Gündemin 23. maddesi olan Şahinbey ilçesi Deniz Mahallesi N38c-22b imar paftasında ticaret alanı nazım imar planı değişikliği görüşülürken söz alan CHP'li belediye meclis üyesi Mehmet Sucu, imar plan değişikliğine tepki gösterdi. Sucu, "lİtirazlarımız zorunuza gidiyor, gitmesin. 20. maddede büyükşehir olarak belediye konut alanını belediye hizmet alanına çeviriyoruz. CHP olarak olumlu değişikliklere evet diyoruz. Deniz mahallesinde ise belediye hizmet alanını ticarete çeviriyoruz. Ticareti konuta çeviriyorsunuz. İmar planlaıyla oynamak neyin nesi? Bir yeri satamazsınız buranın planıyla oynamak zorundamısınız? Sosyal donatıyı ortadan kaldırarak belediye hizmet alanını ortadan kaldırarak ticarete çeviyoruz. Hani bu belediye parası olan belediydi?" dedi. 

BU ŞEHİR 5 YIL SONRA ÇOK KÖTÜ OLACAK

'36. maddede ticareti çıkarıyorsunuz ihaleye satamıyorsunuz oradaki ticareti konuta çeviriyorsunuz' diyen Sucu, "Lüften arkadaşlar bu imar planlarıyla oynamayın. Bu şehre fayda getirmez zarar getirir. Bunu söylediğimiz zaman yanlış anlamayın. Kardeşim vatandaşın hizmet alanını niçin satıyorsunuz? Belediyenin sosyal alanını ticarete çevirip niçin satmaya çalışıyorsunuz? Allahtan korkun, zaten şehrimizde yoğunluk bayağı sıkışmış durumda. Bu yaptığınız planlarla inanın bu şehir 5 yıl sonra çok daha kötü olacak. Şimdi vicdanınıza soruyorum, belediye hizmet alanını ticarete çevirdiniz, vicdanınız rahat mı? Benim rahat değil. Bu yanlış. İmar planlarıyla bu şekilde oynamak yanlış. Bir maddede bakıyorum büyükşehir konutu hizmet alanına çeviyor bir taraftan bakıyorum Şahinbey belediyesi belediye hizmet alanını ticarete çevirip satmaya çalışıyor. Ben buna şaşırıyorum, siz acaba şaşırmıyor musunuz? Bu işler yanlış işler" diye konuştu.

TOPRAK:BELEDİYELER İHTİYACA GÖRE PLAN DEĞİŞİKLİĞİ YAPIYOR

Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Osman Toprak belediyelerin ihtiyaçları doğrultusunda imar plan değişikliği yaptığını söyledi. Osman Toprak, "Gerek büyükşehir, gerek Şahinbey, gerekse Şehitkamil belediyesi ve taşra belediyelerimiz şehrin ihtiyaçları doğrultusunda imar plan değişikliği yapıyor. Nerede ne ihtiyaç varsa yeri geldiğinde kamulaştırma yapılarak parklar sosyal tesisler yapılıyor. Demekki Deniz mahallesinde belediye hizmet alanı yeterince varki bu değişiklik yapılıyor. Lokal br konu üzerinde genelleme yapmak doğru değil. Ama ihtiyaç olan noktalarda da kamulaştırma yapılarak hzmet alanı yapılıyor" dedi. 

ÜLGER:NE KADAR SOSYAL TESİS YAPTIĞIMIZI İNCELEYİN

Şahinbey Belediye Başkan Vekili Birol Ülger, Şahinbey Belediyesinin şehrin muhtelif yerlerinde konut alanlarını kamulaştırarak sosyal tesis yapan bir belediye olduğunu söyledi. Ülger, "Özellikle konut alanlarını kamulaştırarak ne kadar sosyal tesis yaptığımızı incelerseniz çok iyi olur. Münferit olarak belli bir noktaya odaklanmak ve iddiada bulunmak Şehrin muhtalif yerlerinde konut alanlarını kamulaştırarark sosyal tesis yapan bir belediyeyiz. 80-90 tane devam eden yatırımlarımız var" dedi.

SUCU:BURAYI ESKİ HALİNE GETİRECEK MİSİNİZ?

Sucu da, "Buranın eski hali yeşil alan park. Buradan yol geçirdiniz. Bir kısmı sosyal hizmet alanı oldu.Şimdi de sosyal hizmet alanını ticarete çeviriyorsunuz. Burayı eski haline çevirin. Bunun sözünü veriyor musunuz? dedi. Şahinbey Belediye Başkan Vekili Birol Ülger ise, "Burada yol elzemdi. Parkı bölmek zorunda kaldık. Orada küçük bir alan oluştu" dedi.

METRO ÇALIŞMALARI SON AŞAMAYA GELDİ

Meclis toplantısında gündemin 12 ve 13. maddesi olan metroyla ilgili Gaziantep Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulunun görüşünün alınması konusundaki maddelerde görüşüldü. Gar-GAÜN, 15 Temmuz Yerleşkesi hafif raylı sistem plan değişikliği ve koruma amaçlı uygulama imar planı değişikliğinin yapılabilmesi amacıyla Gaziantep Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulunun görüşünün alınması konusundaki madde ve Gar-Düztepe-Hastane hafi raylı sistem plan değişikliği ve koruma amaçlı uygulama imar plan değişikliğinin yapılabilmesi amacıyla Gaziantep Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulunun görüşünün alınmasıyla illgili madde oy birliği ile kabul edildi. Gündem maddeleriyle ilgili konuşan Osman Toprak, "Metroyla ilgili çalışmalar son aşama geldi. Hatların uygulama projeleri bitme aşamasında. İhale edilebilecek aşamaya gelecek. 2019'da Gaziantep'te metro başlayabilecek hale gelecek. Hayırlı olsun" diye konuştu.

DOÇENTLER, PROFESÖRLER GAZİANTEP'İ TERCİH ETMELİ

Gündemin 31.maddesi olan Şahinbey ilçesi Yamaçtepe Mahallesi N38c-22a nazım imar paftasında nazım imar plan değişikliği ile ilgili konuşan Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Osman Toprak, alanın lise alanı ve yeşil alan olmadığının altını çizdi. Osman Toprak, "Mevcut planda burada lojman yapılacağı notu mevcuttur. Kaldıki şu anda yapılan imar plan değişikliğinde orası üniversite alanıdır. Lise alanı ve yeşil alan değildir. Ünivesite alanı içerisinde daha önceki planda yapılmış olan lise alanında üniversite alanı içeisinde üniversitenin tam tersi istikametinde Burç bölgesinde eşdeğer alanda gösterilmiştir. Yapılmakta olan plan düzenlemesinde herhangi bir uygunsuzluk sözkonusu değildir, mülkiyet kamunun mülkiyetidir. Üniversitenin daha bilimsel çalışmalar yapabilmesi için kaliteli hocaların, doçentlerin, profesörlerin Gaziantep'i tercih edebilmesi için üniversite öğretim üyelerine konut ihtiyacının karşılanması amacıyla TOKİ'nin büyükşehir belediyesinden talep etmiş olduğu plan değişikliğidir" dedi.

ŞEHRİMİZE BÜYÜK HİZMET

Mecliste gündemin 55. maddesi olan Gaziantep Valiliği İl Kültür Turizm Müdürlüğünün 19.07.2018 tarih ve 608212 sayılı yazısına istinaden imar uygulaması öncesi bahsedilen Fidanlık Mahallesi ada 186, parsel 1 mülkiyeti belediyeye ait ve imar planından kültürel tesis alanında kalan tapunun Şahinbey ilçesi Fidanlık mahallesi ada 7784 parsel 1'de kayıtlı 3.912.29 m2'lik taşınmazın kütüphane yapılması ve bu doğrultuda kullanılması amacıyla 5393 sayılı belediye kanununun 75. maddesinin d bendi kapsamında bedelsiz olarak kütüpnaneler ve Yayınlar Genel Müdürlüğü adına tahsis yapılması hususu da görüşüldü.  Gündem maddesiyle ilgili konuşan Osman Toprak, "Şehrimize nitelikli bir kütüphane kazandırılması için büyükşehir mülkiyetinde olan alan 25 yıllığına kültür bakanlığına tahsis edilecek. Şehrimize büyük bir hizmet kazandırılacak" dedi. Meral KINACILAR

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum