1. YAZARLAR

  2. Tamer Abuşoğlu

  3. İLK YİRMİALTI KİŞİDEN BİRİ: FATMA ŞAHİ
Tamer Abuşoğlu

Tamer Abuşoğlu

Yazarın Tüm Yazıları >

İLK YİRMİALTI KİŞİDEN BİRİ: FATMA ŞAHİ

A+A-
Hayat garip tesadüflerle doludur. Zamanın sizin için bünyesinde neleri biriktirdiğini bilemezsiniz. Çoğu zaman küçük tesadüflerin ve garip rastlantıların büyük mutlulukların kapısını açan bir anahtar olduğunu göremezsiniz.
Çünkü insansınız, beşersiniz. Eğer kendinizden ve iyi niyetinizden eminseniz, tek yapacağınız şey sabırlı olmak ve beklemek.
2002 Genel Seçimlerinde AKP listesinden kendine 8. sırada yer bulan çiçeği burnunda aday Fatma Şahin, 7. sıradaki yerini beğenmeyerek çekilen Metin Özkarslı'nın yerine milletvekili seçilerek parlamentoya girmişti.
Şimdi TBMM'deki 3. dönemi. Yani 24. dönem milletvekilliğine ek olarak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığıyla kazanılmış kabine üyeliği cabası..
Fatma Şahin 2002 seçimleriyle Parlamentoya girdikten sonra çalışma azmini ve politik disiplini hiç kaybetmedi. Sürekli yükselen bir çalışma grafiğine sahipti.
TBMM'de çeşitli komisyonlarda görev üstlendi. Parti hiyerarşisi içinde de dikkat çekti, AKP Kadın Kolları Genel Başkanı oldu.
3. parlamento deneyimiyle birlikte Cumhuriyet Kabinesinde kendine yer buldu ve bugün Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı.
Kaderin garip cilvesi, Fatma Şahin'in bu amansız yükselişinin delili Metin Özkarslı'dır.
Parlamentoya girişindeki arslan payı Metin Özkarslı'nın, sonrasında kazanılmış başarıların ve zirve yapan son politik hamlelerin sahibi de hiç kuşkusuz kendisidir.
Evet, ilklerin milletvekili olan Fatma Şahin, Gaziantep'in ve Bölgemizin ilk kadın milletvekili, üç dönem parlamenterlik ipini göğüsleyen yine ilk milletvekili, bütün bunlara ilaveten Gaziantep'in ve Bölgemizin Kabineye gönderdiği ilk kadın Bakan.
Yıllar önce Fatma Şahin'le ilgili tahlillerimizi yadırgayanlar olmuştu.
Ülkenin reel gerçeklerine de, politikaya da at gözlükleriyle ve ideolojinin dar çerçevesinden bakmadığımız için, o dönem yazdıklarımızı anlama zorluğu çekenler için, işte bugünkü tablo ve gelinen nokta.
Ökkeş Özekşi'ye katılıyorum. Arşivler en güzel belge.
Politikalarına katılmayabilirsiniz, dünya görüşlerine taraf olmayabilirsiniz. Ancak her Gaziantep milletvekili, önce bizim hemşehrimiz ve kardeşimizdir. Başarılarıyla gurur duyar, eksik kaldıkları yerde üzülürüz.
Fatma Şahin gibi sürekli kendini aşan ve geliştiren bir milletvekilinin dizamizmi ve metodik çalışmaları Gaziantep'i gönendiren, kalıcı başarıların sebebi ve mükafatıdır.
Siyasal bir yığıntı olarak gördüğüm AKP politikarıyla ilgili olarak bu zamana kadar herhangibir tasarrufum olmamıştır.
Ancak Milletvekili ve Bakan Fatma Şahin'le, Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey'i her zaman AKP'den bağımsız değerlendirmişimdir. Halen milletvekilliği listesinde kayda değer bulduğum ve birer kıymet saydığım milletvekilleri de yok değil.
Sonuç olarak Bugün Türkiye'nin ilk yirmialtı politik şahsiyetinden biri olan Fatma Şahin'i kutluyorum. Yüz haritasına fazlasıyla yakışan tebessümün hiç solmadan sürekli artmasını diliyorum.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.