1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. İLİ VE VEKİLLERİ SUÇLARI
İLİ VE VEKİLLERİ SUÇLARI

İLİ VE VEKİLLERİ SUÇLARI

Görevden alınan CHP Şahinbey İlçe Başkanı Uğur Özpolat düzenlediği basın toplantısında il başkanı ve vekilleri suçladı.

A+A-

 Özpolat, “Şahinbey ilçemizde yaşanan sıkıntılarda en büyük rol, atanmış il yönetiminin kendisi ve iki milletvekilimizindir” dedi. 

31 Mart yerel seçimlerinde iki milletvekili, il yönetimi ve il başkanının başka siyasi partilere çalıştığını öne süren Özpolat, “Böyle karmaşık bir sonucun çıkmasına vesile oldular” dedi.  İl binasında yapılan ve eski il başkanı Hayri Sucu, Nöfer Küllük, Şahinbey eski ilçe başkanı Hüseyin Yalçın ve çok sayıda partilinin katıldığı toplantıda konuşan Özpolat, görevden alınmasının bir gerekçesi olmadığını, zaten gerekçe de bulamadıklarını belirterek, ”Neden 31 Mart yerel seçimleri sonrası değilde CHP’nin kongre takviminin açıklandığı pazartesi gününden sonra yapıldı? Bunu kamuoyunun hepsi çok iyi biliyor” dedi.

BU ZİHNİYETİ KINIYORUZ

24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve 31 Mart Yerel Seçimleri olmak üzere iki önemli seçim geçirdiklerini belirten Özpolat, “Bu iki seçimde de Şahinbey ilçe örgütü olarak maddi, manevi, ahlaki ve siyasi sorumluluk bilinci ile partimizin aldığı kurumsal kararları harfiyen yerine getirerek görev yaptık. Görevden alınma gerekçesi hem hukuka, hem tüzüğümüze aykırıdır.  Ayrıca kongre takvimi ve delege belirleme süreci başlarken bu görevden almanın gerçekleşmesi de oldukça manidardır. Partimizin kurumsal kararlarına saygı gösteren ve harfiyen uygulayan Şahinbey örgütünün iradesini yok sayarak yönetimi görevden almak CHP’nin ne tüzüğüne, ne ilkelerine ne de vicdanına sığmaz. Kendi çıkarları uğruna delege belirleme ve şimdiden olası bir seçim öncesi yerini garantiye almayı düşünen bu zihniyeti kınıyor, örgütümüzün vicdanına havale ediyoruz” dedi.

BAŞKA SİYASİ PARTİLERE ÇALIŞTILAR

31 Mart yerel seçimlerinin Gaziantep’teki olumsuz sonuçlarının bir kişiye, bir kurula, bir döneme yüklenemeyecek kadar büyük olduğunu dile getiren Özpolat şunları söyledi: "Şahinbey ilçemizde yaşanan sııntılarda en büyük rol, bizatihi atanmış il yönetiminin kendisi ve iki milletvekilimizindir. Onların oluşturdukları meclis üyeleri bugün Şahinbey’i yeniden dizayn etme arayışı içerisindeler. Kongre sürecine girildiği şu dönemde, ne geleneklerimize, ne hukuka, ne de vicdana sığmayan yöntemlerle bizleri görevden alan zihniyet kendi siyasi ikballerini örgütün çıkarlarının önüne koyarak delegeyi dizayn etme gayretine girmişlerdir.”

HESABINI NİYE VEREMEDİLER?

31 Mart seçimleri öncesi genel merkeze giderek Gaziantep’in CHP’de kalmasını, bunu da gerekçeleriyle birlikte rapor halinde genel merkeze sunduklarını anlatan Özpolat, “Kahramanmaraş’ın 1 milletvekili var, Kahramanmaraş’ı teslim etmeden aldık, bizim iki milletvekilimiz var alamadık. Büyükşehir verilmesine rağmen iki merkez ilçede CHP’de kalsın seçmeni sandığa götürmemizin bir motivasyonu olsun istedik. Bunu da sunduk. Ama bizim 2 milletvekilimizde, il yönetimimiz ve il başkanımızda başka siyasi partilere çalıştılar. Bu başarısızlığın baş mimarları, CHP’nin kurumsal kararına uymayarak ittifak adına değil partiye zarar vereceği bilinmesine rağmen başka partilere hizmet etmişlerdir. Oy dağılımına bakıldığı zaman bu apaçık ortadadır. Gaziantep’te seçim stratejilerine imza atan, il başkanımız ve iki milletvekilimiz bunun hesabını neden vermedi? Bu stratejiye biz imza atmadık. Bu stratejiye karşı çıktığımız için yetkilerimiz alındı”  dedi.

ADAY OLACAK MI?

Meclis üyelerinin nasıl belirlendiği ve ilçe kongresinde adaylık düşünüp düşünmediğinin sorulması üzerine Özpolat şöyle konuştu: ”Belediye meclis üyeleri, iki milletvekili, il başkanımız ve yerimize atandığı söylenen Zeki Bey tarafından bir ofiste belirlendi, dost ahbap çavuş ilişkileriyle. Zaten seçim sonuçlarına ve bileşenlerine baktığınızda CHP ittifak olarak girmemesine rağmen DSP ve İyi parti'nin almış olduğu oylara baktığınızda, yüzde 44’leri buluyoruz. Kaldı ki sadece CHP’nin Şahinbey belediye başkan adayının oy oranıyla, belediye meclis üyelerinin almış olduğu oy oranlarına baktığımızda iki ilçede yüzde 5 ve yüzde 7 fark olduğunu görürsünüz. Bu da örgütün tepkisidir. Bu tepkiyi okuyamayan anlayış, önümüzdeki seçimlerde hala aynı gerekçelerle zarar vermeye devam edecektir.   Elbette örgütümüzün kararını gözönünde bulundurarak delegasyonu dost ahbap çavuş ilişkileriyle oluşturulmadığı, örgütün iradesine saygı duyularak örgüte bıraktığı bir ortamda evet Şahinbey ilçe başkan adayıyım” dedi.Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.