Tüketici güven endeksi azaldı Tüketici güven endeksi azaldı

Gaziantep Eczacı Odası Başkanı İrfan Demirci, Depolardan ilaç tedarik zincirinde ilaç gelişinin yavaşladığını belirterek, “Rafınızda ilaç yoksa depolardan temin edemiyorsunuz. Zammın erken açıklanması doğru olmadı” dedi.

ECZANELER AYAKTA DURAMIYOR

Demirci, ilaç fiyatlarına yüzde 25 zam gelirken, diğer girdilerin bu oranın çok çok üzerinde zamlandığını belirtti. Demirci, “Kira fiyatlarına yüzde 100’ün üzerinde zam yapıldı.  Asgari ücret artacak. Eczaneler sermayeden zarar ediyor, ayakta duramıyor. Ekonomik sıkıntı o kadar büyükki ayakta kalmakta zorlanıyorsun. Zam üretimi, tedariki dengelemek açısından iyi oldu. Normalleşme sağlar diye düşünüyoruz. Ancak enflasyon düşmeli. Esas mesele enflasyonun düşmesi, ekonominin düzene girmesi. Zam çözüm değil önemli olan ekonominin sağlıklı temellere oturması” diye konuştu.

YERİNE KOYAMIYORSUN

İlaç zammının erken açıklanması nedeniyle depolardan eczanelere ilaç sevkiyatının durduğunu belirten Demirci şöyle konuştu:”Zam gelecek diye depolardan ilaç sevkiyatında yavaşlama var. Biten bir ilacı yerine koyamıyorsun, rafınızda yoksa temin edemiyorsunuz. Depolardan ilaç tedarik zincirinde ilaç gelişi durmuş gibi. Şu anda en büyük sorun bu, depolardan ilaç gelişinin azalması. Depomda o ilaç yok diyor. Eczanelere ilaç tedarikinde sıkıntı yaşanıyor. Zammın erken açıklanması iyi olmadı. Zam kararı erken açıklanmasaydı daha sağlıklı olurdu. Bir gün önce karar duyurulabilirdi”