1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. İlaç zammı düşündürücü
İlaç zammı düşündürücü

İlaç zammı düşündürücü

Gaziantep Eczacılar Odası Başkanı İrfan Demirci, 2020 yılında ilaç fiyatlarına yüzde 12 zam yapıldığını, bu rakamın 2021 yılı için ise yüzde 20 oranında olduğunu belirtti.

A+A-

 Demirci, “İlaç fiyatlarına gelen zammı diğer ürünlere gelen zamdan biraz ayrı tutmak lazım. Çünkü ilaç bir ürün. İlacın hem sağlık ile ilgili kısmı hem de ticari kısmı var. İlaç fiyatlarını bütünüyle kontrol eden devlet. Devletin ülkemizde fiyatını kontrol ettiği birkaç ürün vardır, bunlardan birisi de ilaçtır. İlaç fiyatları yılda bir defa İlaç Fiyat Kararnamesi ile ilacın fiyatı ekonomi yönetimi tarafından belirlenir. İlaca yapılan zammı, zam furyasından biraz bağımsız olduğunu söyleyebiliriz” dedi.

ZAM HERKESİMİ İLGİLENDİRİYOR

İlaçlara yapılan zammın toplumun geniş katmanlarını ilgilendirdiğini belirten Demirci, “Her şeyden önce ilaca yapılan zam devletin kendi maliyesini ilgilendiriyor. Ülkemizde ilacın yaklaşık olarak yüzde 90’lık bölümünü devlet ödüyor. Gelen zam devletin maliyesine bir yük getiriyor. Geçen sene Sosyal Güvenlik Kurumu ilaca 46 milyar gibi bir rakam ödedi. Bu sene zam ve büyüme ile birlikte öngörülen rakam yaklaşık olarak 59 milyarı bulacaktır. Bu da devletin geçen seneye göre 13 milyar daha fazla ilaca para harcayacağı anlamına gelir. İlacı kendi imkanları ile alan vatandaşlarımızın, katılım payı ile ödeyen vatandaşlarımızı hesapladığımızda tabi ki ilaç zammı vatandaşımız da etkileyecek.” ifadelerini kullandı.

ARGE’YE AĞIRLIK VERİLMELİ

Türkiye’de ilaç sanayisinin yeterince gelişmemesi nedeniyle her yıl şubat ayında ilaç fiyatlarına zam yapıldığını hatırlatan Demirci, “Ülkemiz tüketilen ilaçların yüzde 58’ini ithal ederken ürettiği ilacın da içerisindeki ithal girdi oranı çok yüksek. Bu sektörün gelişmesi için ve yeni ilaç üretebilmek için Ar-Ge çalışmalarına ağırlık verilmeli, üniversitelerin gelişmesi sağlanmalı ve kamu-sanayi işbirliği artmalı.” şeklinde konuştu.

EN ÇOK ETKİLENEN ÜRÜN

İlacın çok farklı kimliklerinin olduğunu belirten Demirci, “İlaç ekonomiden çok rahat bir biçimde etkilenen bir üründür. Biz ilacın önemli bir bölümünü ithal ediyoruz. Yani yaklaşık olarak ilacın yüzde 60’a yakın olan bölümünü ithal ediyoruz. Dolayısıyla dövizdeki dalgalanmalar, yükselişler ilaç fiyatlarını da ister istemez etkiliyor. Bu noktada her şeyden önce kendi ilacımızı daha fazlasıyla üreten ve ilaçta kendi kendine yeten bir ülke haline gelmemiz gerekiyor. Fakat son 5-10 yıllık süreçte ilaçtaki ithal ürün oranı giderek yukarı doğru çıkıyor. Aşağı doğru ineceğine tam tersine yukarı doğru çıkıyor. Bu durumda hem vatandaşın hem de kamu maliyesi üzerindeki yükü artırıyor. İlaç fiyatlarına bu şekilde bakmak lazım. Ne zaman ki ekonomimiz düzelir, normalleşir ve krizden kurtulursa o zaman ilaç fiyatlarımızda daha stabil bir hale gelir diye düşünüyorum.” diye konuştu. LEYLA ÖZEKŞİ POLAT

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.