Eğitim alanında olduğu gibi sağlık alanında da fiziki mekanların genişletilmesi ve arttırılmasının tek başına sağlık hizmetlerindeki kaliteyi arttırmayacağına dikkat çeken CHP Gaziantep Milletvekili Melih Meriç, yaptığı yazılı açıklamada başta epilepsi hastaları olmak üzere birçok hastalıkta ilaç bulunmadığına ve insanların kaderine terk edildiğini ifade etti. Meriç, ''Bu yüzyılda ilaç krizi ile uğraşıyorsak, fazla birşey söylemeye gerek yok'' dedi. 

O İLACIN SATIŞI DURDURULDU

AK Parti’den sürpriz hediye AK Parti’den sürpriz hediye

Türkiye'de ilaç krizi giderek büyüğünü ve  İsviçre merkezli bir ilaç firmasının, geçen aylarda ecza depolarına gönderdiği açıklamayla 14 ilacın Türkiye’de satışını sonlandırdığını duyurduğuna dikkat çeken Meriç, ''Bu ilaçlar arasında göz tansiyonu, Alzheimer, migren, göz enfeksiyonu, göz ağrısı ve epilepsi ilaçları bulunuyor. Satışı sonlandırılan ilaçlardan biri de Oxcarbezapine etken maddeli bir epilepsi ilacı. Satışın sonlandırılmasının ardından bu ilacı kullanan epilepsi hastaları mağdur oldu. Bu ilacı alamayanlar tekrar nöbet geçirme tehlikesiyle karşı karşıya kalacaklar” ifadelerini kullandı.

TBMM'YE TAŞIYACAĞIM

Özellikle epilepsi hastası yakınlarından konuyla ilgili çok sayıda mesaj ve telefon aldığını bleirten Meriç, ''Epilepsi, Türkiye'de milyonlarca insanı etkileyen ve hayat kalitesini ciddi şekilde etkileyen bir nörolojik hastalıktır. Ancak, son zamanlarda Türkiye'de bir dizi ilacın satışının durdurulması, özellikle epilepsi hastaları arasında endişe yaratmaktadır. Bu konuyu TBMM'ye taşıyarak mağdurların sesi olmaya devam edeceğim. Sağlıkta reform yaptık diyen AK Parti hükümetinin bu duruma seyirci kalması da anlaşılabilir bir durum değildir'' diye konuştu.