1. YAZARLAR

  2. Tamer Abuşoğlu

  3. İKTİDARIN DEMİR LEYDİSİ, MUHALEFETİN BEYAZ PRENSİ
Tamer Abuşoğlu

Tamer Abuşoğlu

Yazarın Tüm Yazıları >

İKTİDARIN DEMİR LEYDİSİ, MUHALEFETİN BEYAZ PRENSİ

A+A-

1) Bir tarafta iktidarın gücünü arkasına almanın rahatlığı ve bu rahatlığın sağladığı geniş bir manevra alanı. 

Gücü elinde tutuyor olmanın popülaritesi ile kendi vizyonunu oluşturmadaki kolaylığın medya yoluyla taçlandırılması.

Sempatisiyle yaydığı pozitif enerji Fatma Şahin'in diğer artıları. Bu durum asık suratlı klasik AKP çizgisiyle pek uyumlu gözükmüyor. Yani Fatma Şahin kişiliğiyle AKP'liliğinin çok ötesinde bir görüntü veriyor. 

Milletvekilliği, Bakanlık ve Belediye Başkanlığı, siyasal bir figür olarak Gaziantep'ten Ankara'ya, Ankara'dan Gaziantep'e akan Fatma Şahin'in hayat gerçeği. 

2) Kamuoyu onu İstanbul'da yaşayan ancak ata topraklarına olan ilgi ve alakasını sürdüren bir Avukat olarak tanıdı. Yurt ve ulus sevgisi kadar Gaziantep aşkıyla, ortak kaygılarda birleşenlerin, yüksek frekanstan  verdiği sesin adı oldu. 

Bahçeli MHP'sinden adaylığı ve inatla sürdürdüğü mücadelesini, İyi Parti'de nihayetlendiren Ejder Demir bir diğer belediye Başkan adayımız. 

İyi Parti'nin zayıf ve dağınık örgüt yapısı ve dar kadrocu anlayışı onun en büyük handikapı. 

Meral Akşener'in performansı ve kendiliğinden gelme oy akışı Ejder Demir'i nereye kadar sürükleyecek tam bir muamma. Kılıçdaroğlu CHP'sinin Gaziantep'te değirmene taşıyacağı suyun şiddeti, sonucun tayininde ne kadar etkili olacak. 1 Nisan sabahı daha iyi anlaşılacak. 

3) İyi Parti - CHP ittifakının etkisiz eleman rolü Gaziantep özelinde Celal Doğan'lı DSP'yi Ana muhalefet konumuna taşıdı. 

Gaziantep'te pek kabul görmeyen HDP macerası ve Gaziantepspor burukluğuna rağmen toplumun karşısına yeniden umut olarak dönen "Beyaz Prens" Gaziantep'le kucaklaşıyor gibi.

Güçlü ve karizmatik liderliği, toplumda yeniden karşılık bulan ismiyle bu kez yeni bir sayfa açmanın eşiğinde.

Celal Doğan Gaziantep'le barışma ve kucaklaşma çabasını inatla sürdürürken, ortaya koyduğu gayretin seçimlerden sonra DSP'nin varoluş mücadelesine sağlayacağı katkı ise merakla beklenen bir diğer realite. 

***

Bir anlamda Büyükşehir Belediye Başkanlığı yarışı AKP'nin Demir Leydisi Fatma Şahin'le, DSP'nin Beyaz Prensi Celal Doğan arasında. 

Yarışa mevcut Başkan Fatma Şahin'in bir kaç adım önde başlamış olması tabi bir hal. Zira 17 yıllık iktidarın gücü ile halihazırda Başkanlık koltuğuna hükmediyor olmanın bir anlamı olsa gerek.

Ancak Celal Doğan geriden geliyor olsa da, muhafaza ettiği birikimin ve deneyimin aradaki boy farkını kapatma yolunda Fatma Şahin'i fazlasıyla zorlayacağı muhakkak. 

İsimlere, partili kimlik kartına, rozetlere, amblem ve flamalara fazla takılmadan, cehalete karşı bilimi, kaderciliğe karşı rasyonaliteyi birincil tutacak bir anlayışa evet diyelim.

Kazanan Gaziantep olsun…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum