1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. İhracatta yüzler gülüyor
İhracatta yüzler gülüyor

İhracatta yüzler gülüyor

Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından açıklanan ihracat verileri yüzleri güldürdü. Gaziantep'in ihracatı yüzde 7,7 artışla ülke ortalamasından 4 kat fazla çıktı.

A+A-

* Ticaret Odası Başkanı Tuncay Yıldırım, "Türkiye ihracatta Cumhuriyet rekoru kırdı. Gaziantep ise bu rekora en fazla katkı sunan kentler arasında olmayı sürdürüyor" dedi. 

* Sanayi Odası Başkanı Adnan Ünverdi ise, “Bu rakamların elde edilmesini sağlayan sanayicilerimizi, ihracatçılarımızı ve tüm iş dünyamızı yürekten kutluyorum” yorumunu yaptı.

* Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci de ihracattaki artışın yeni rekorlarla devam ettiğini belirterek, Eylül ayında Güneydoğu Anadolu Bölgesinden 189 ülkeye ihracat gerçekleştiren Güneydoğulu ihracatçıların mevcut pazarları koruyarak geliştirme, yeni pazarlarda da daha etkin olma çabalarının sürdüğünü ifade etti. 

YILDIRIM: GURUR VERDİLER

Ticaret Odası Başkanı Tuncay Yıldırım, Eylül ayında yüzde 8,7 artış ile 659 milyon 859 bin dolar ihracat gerçekleştiren Gaziantepli ihracatçıları tebrik etti. Yıldırım, "Gaziantep, yılın ilk 3 çeyreğini 5 milyar 487 milyon 836 bin dolar ihracat ile kapattı. İnanıyorum ki son çeyrekte ihracatımız 7 milyar doları aşacaktır. Emeği geçen tüm ihracatçılarımızı tebrik ediyorum" dedi. Yıldırım, “Gaziantep olarak yılın ilk 3 çeyreğinde 5 milyar 487 milyon 836 bin dolarlık ihracat gerçekleştirdik. Bu rakam geçen yıla göre yüzde 9’luk artışa tekabül ediyor. Türkiye Eylül ayında geçen sene Eylül ayındaki güçlü performansın üzerine çıkarak 15 milyar 220 milyon dolar ihracat yaptı. Gaziantep’in bu performansa katkısı 659 milyon 859 bin dolar ile yüzde 4,33 oldu. Oysa potansiyelimiz bundan çok daha fazla… Ülke ihracatına yüzde 5’in üzerinde katkı sağlayabilecek potansiyele sahibiz. Bu potansiyeli kullanmak, açığa çıkarmak için de var gücümüzle çalışıyoruz.” Diye konuştu.

ÜNVERDİ: YÜREKTEN KUTLUYORUZ 

 Sanayi Odası Başkanı Adnan Ünverdi,  yılın ilk 8 ayında ise Türkiye ihracatının yüzde 2,9 artarken, şehrimizin ihracatının yüzde 9 ile ülke ortalamasının 3 katı artış gösterdiğini belirterek, “Bu rakamların elde edilmesini sağlayan sanayicilerimizi, ihracatçılarımızı ve tüm iş dünyamızı yürekten kutluyorum” dedi.

FUARLAR ÖN PLANA ÇIKTI

İhracatı arttıracak en önemli unsurlardan birisinin düzenlenen sektörel fuarlar olduğuna dikkati çeken Ünverdi, “Kentimizin ihracatının artmasında çok büyük katkıları olan fuar organizasyonlarımıza devam devam ediyoruz. Özellikle şehrimizde ayakkabı, penye ve tekstil gibi ağırlıklı sektörlerimizde fuarlar düzenliyoruz. Bu fuarlarımıza ek olarak geçen yıl birincisini düzenlediğimiz, Türk yapı sektörünü Ortadoğu ile buluşturan, Buıldeast Yapı, İnşaat, Dekorasyon Malzemeleri ve Teknolojileri ve eş zamanlı olarak düzenleyeceğimiz Gayrimenkul Gaziantep Emlak, Konut Projeleri ve Finansman Fuarlarımızı, 3-6 Ekim tarihleri arasında gerçekleştireceğiz. Bu alandaki sektörlerimizi fuara katılmaya davet ediyor, ihracat rakamlarının elde edilmesinde gece gündüz demeden çalışan, üreten bütün sanayicilerimizi, ihracatçılarımızı yürekten kutluyorum.”

KİLECİ: REKOR KIRDIK

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci Eylül ayında ihracatta yeni rekorlar kırıldığını ifade ederek Gaziantep’ten Eylül 2019 döneminde 659 milyon 859 bin dolarlık ihracat yapıldığını aynı dönemde Güneydoğu Anadolu Bölgesinden ise 806 milyon 875 bin dolarlık ihracatın kayda alındığını ifade etti.

 GAZİANTEP KONUMUNU KORUYOR

2019 yılı Ocak - Eylül döneminde bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla %9 artış ile 5 milyar 487 milyon 836 bin dolarlık ihracat yapan, Güneydoğu Anadolu Bölgesinin lokomotif ili Gaziantep’in Türkiye’nin en çok ihracat yapan altıncı ili konumundaki yerini koruduğu ifade edildi. Gaziantep’in ihracatında ön sıralarda tekstil ve hammaddeleri, halı, hububat-bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri, kimyevi maddeler ile ağaç ve orman ürünleri sektörlerinin geldiği belirtildi. LEYLA ÖZEKŞİ POLAT

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.