1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. İhracatta yeni rekor hesabı
İhracatta yeni rekor hesabı

İhracatta yeni rekor hesabı

Türkiye İhracatçılar Meclis tarafından açıklanan verilere göre Gaziantep, Haziran ayında gerçekleştirdiği 429 milyon 38 bin dolarlık ihracat ile yılın ilk 6 ayını 3,6 milyar dolar ile tamamladı.

A+A-

Ticaret Odası Başkanı Tuncay Yıldırım, " Genel tabloya baktığımızda görünen o ki Gaziantep yeni bir ihracat rekoruna imza atacak" derken, Sanayi Odası Başkanı Adnan Ünverdi ise "Ülkemize değer katan, kalkınmamızın öncüsü olan sanayici ve işadamlarımıza teşekkür ediyorum. Tabii biz bununla yetinmiyoruz, her zaman daha yukarısını hedefliyoruz. İhracat üssü olan kentimizi teknoloji üssü yapmak için hazırlanıyoruz" dedi. GAİB Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci de "Bayram tatilinin uzun olması nedeniyle, Bölgemiz Haziran ayı ihracatında geçen yılın aynı ayına kıyasla bir düşüş olduğu görülse de yıl bazında kümülatif olarak bir artış olduğunu görüyoruz. Bu ayki düşüşü ise bayram tatili dolayısıyla düşen işgünü sayısına ve küresel ekonomik faktörlere bağlıyoruz.” ifadelerini kullandı.

YILDIRIM: HAZİRAN'DA DÜŞÜŞ OLDU 

Haziran ayında yaşanan ihracat düşüşüne de değinen Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Yıldırım, Gaziantep’in ilk 6 aylık performansının sevindirici ve gelecek için umut vadedici nitelikte olduğunu belirterek şöyle devam etti: “Haziran ayı ihracatımız bir önceki yıla göre, 9 günlük bayram tatilinin de etkisiyle %11,2 oranında düşüş göstererek 429 milyon 38 bin dolar olarak gerçekleşti. Diğer taraftan yılın ilk 6 ayına baktığımızda gerçekleştirdiğimiz 3,6 milyar dolarlık ihracat ile bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 7,9 yükseliş sağladık. Tüm iş dünyası biliyor ki uzun soluklu tatil dönemlerinde iş günü eksikliği nedeniyle ihracat rakamlarında gerileme olabilir. Genel tabloya baktığımızda görünen o ki Gaziantep yeni bir ihracat rekoruna imza atacak.”

ÜNVERDİ: İHRACAT ÜSSÜ 

Sanayi Odası Başkanı Adnan Ünverdi, Gaziantep’ten bu yılın ilk yarısında geçtiğimiz yılın Ocak-Haziran dönemine göre yüzde 8 artışla 3 milyar 610 milyon 909 bin dolar ihracat yapıldığını söyledi.  Gaziantep’in ihracat üssü olduğunu bir kez daha gösterdiğini dile getiren Ünverdi, “Ülkemize değer katan, kalkınmamızın öncüsü olan sanayici ve işadamlarımıza teşekkür ediyorum. Gelinen noktada Gaziantep tek başına 56 şehrimizin toplam ihracatından daha fazla ihracat yapıyor. Bu başarıda imzası olan ihracatçılarımızla ne kadar övünsek azdır” dedi. Gaziantep’in ilk altı aylık ihracat rakamları hakkında değerlendirmelerde bulunan Ünverdi, geçtiğimiz yılın Ocak-Haziran döneminde Gaziantep’ten 3 milyar 344 milyon 635 bin dolar ihracat yapıldığını, bu yılın aynı döneminde ise bu rakamın yüzde 8 oranında artışla 3 milyar 610 milyon 909 bin dolara ulaştığını kaydetti.  Ünverdi. Haziran ayı ihracatında ise Ramazan bayramı tatili dolayısı ile yüzde 11,2 oranında bir gerileme varmış gibi gözükmekle birlikte, iş günü sayısının geçen yılın Haziran ayında olduğu gibi tam hesaplandığında ihracatta aylık bazda önemli bir artışın olduğunun rahatlıkla görülebileceğini belirtti.

KİLECİ: DÜŞÜŞ OLDU 

2019 yılının altıncı ayında Gaziantep 428 milyon 775 bin dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Güneydoğu Anadolu Bölgesinden ise Haziran ayında 516 milyon 937 bin dolarlık ihracat yapıldığını açıklayan GAİB Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci, “Bayram tatilinin uzun olması nedeniyle, Bölgemiz Haziran ayı ihracatında geçen yılın aynı ayına kıyasla bir düşüş olduğu görülse de yıl bazında kümülatif olarak bir artış olduğunu görüyoruz. Bu ayki düşüşü ise bayram tatili dolayısıyla düşen işgünü sayısına ve küresel ekonomik faktörlere bağlıyoruz.” ifadelerini kullandı. Kileci, Belediye Başkanlığı seçimlerinin geride kalmasıyla artık ihracatımızı nasıl daha kalifiye hale getireceğimizin, ihracatımızda çarpan etkisi yapacak faktörlerin neler olabileceğinin konuşulması gerektiğini ifade etti. GAİB Koordinatör Başkanı, “İhracatımız, gerek yıl gerekse de aylık bazda artış gösteriyor. Geçen ay bir düşüş var fakat bu düşüş dokuz günlük Ramazan Bayramı tatilinden kaynaklanıyor, çünkü iş günü sayısında geçen yılın aynı ayına göre 3,5 günlük bir azalma var. Geçen sene Haziran’da 19,5 iş günü varken bu sene Haziran ayında 16 iş günü çalışmışız. Bu şekilde oranladığımızda aslında önceki seneye göre %5’lik bir artış sağlamış durumdayız.” ifadelerini kullandı. LEYLA ÖZEKŞİ POLAT

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.