1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. İhracatta umut vaad eden performans
İhracatta umut vaad eden performans

İhracatta umut vaad eden performans

Türkiye ihracatçılar Meclisi tarafından açıklanan 2019 yılı Şubat ayı verilerine göre, Gaziantep’in ihracatı geçtiğimiz yılın aynı ayına göre yüzde 9,1 oranında artışla 593 milyon 617 bin dolar olarak gerçekleşti.

A+A-

Ticaret Odası Başkanı Tuncay Yıldırım,  Küresel anlamda ekonomik daralmanın yaşandığını fakat buna rağmen Gaziantep’in yükselişini sürdürdüğünü vurguladı. Sanayi Odası Başkanı Adnan Ünverdi, Gaziantep’in Şubat ayında Türkiye ortalamasının iki katından fazla ihracat yapma başarısı gösterdiğini belirtirken, Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci 2019 yılının ikinci ayında ihracatın gerek Gaziantep gerekse Güneydoğu Anadolu Bölgesinden artarak devam ettiğini ifade etti.

YILDIRIM: UMUT VAAD EDİYOR

Şubat ayı ihracat rakamlarına ilişkin bir değerlendirme yapan Ticaret Odası Başkanı Tuncay Yıldırım, yılın ikinci ayında da Gaziantepli ihracatçıların geleceğimiz açısından umut vadeden bir performans sergilediğini belirtti.Küresel anlamda ekonomik daralmanın yaşandığını fakat buna rağmen Gaziantep’in yükselişini sürdürdüğünü vurgulayan Başkan Yıldırım, “Her zaman mücadeleci yapımızla övünüyoruz, gururlanıyoruz. Bu övüncün, gururun kaynağı da bu rakamlar… Şubat ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 9,1 artışla 593 milyon 617 bin dolar ihracat gerçekleştirdik. Yılın ilk iki ayında ise yüzde 10,6 artışa imza attık. Bizler ihracat rakamlarımızdaki bu artışları gördükçe büyük mutluluk yaşıyoruz. Bu seviyelere ulaşmamıza vesile olan ihracatçılarımızın azimli çalışmalarına da birebir şahit oluyoruz. Bu rakamlar kolay elde edilmiyor. Yeni ihracat pazarları kolay bulunmuyor.” dedi.

ÜNVERDİ: ÖNEMLİ ARTIŞ

Sanayi Odası Başkanı Adnan Ünverdi, Gaziantep’in Şubat ayında Türkiye ortalamasının iki katından fazla ihracat yapma başarısı gösterdiğini belirterek, “Türkiye’nin Şubat ayı ihracatı yüzde 3,7 artarken, Gaziantep’in ihracatı yüzde 9,1 artış gösterdi. Gaziantep üretim ve ihracat gücünü bir kez daha göstererek ihracatta Türkiye ortalamasının iki katından daha fazla bir artış gösterdi. Bu başarıya imza atan tüm sanayicilerimizi, ihracatçılarımızı ve işadamlarımızı yürekten kutluyorum. Allah yollarını açık etsin, zorlu bir dönemeçte azim ve kararlılıkla ülkemize değer katmaya devam ediyorlar” dedi.

KİLECİ: CİDDİ BİR KATMA DEĞER VAR

GAİB Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci “İhracatımızda ulaşılan rekor seviyeyi Gaziantep sanayicisinin yenilikçi vizyonuna ve ürettiği yüksek katma değere borçluyuz. Sanayicimizin ve ihracatçımızın inovasyon, tasarım ve markalaşma odaklı çabaları ile ihracatımızdaki ivmenin önümüzdeki dönemde de artarak devam edeceğine inanıyorum.” dedi.  2019 yılının ilk iki ayında ihracatçılarımızın farklı sektörlerde düzenlenen önemli uluslararası fuarlara da büyük ilgi ve katılım gösterdiğini ifade eden Kileci, bölge ve Gaziantep ihracatçısının mevcut pazarların korunması yanında yeni pazarlara açılma noktasında da önemli adımlar attığını ifade etti. LEYLA ÖZEKŞİ POLAT

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.