1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. İhracatta seferberlik çağrısı
İhracatta seferberlik çağrısı

İhracatta seferberlik çağrısı

Moda ve Hazır Giyim Federasyonu ile Penye Konfeksiyon İmalat ve Hazır Giyim Derneği iş birliğinde düzenlenen ve tekstil konfeksiyonunun masaya yatırıldığı Gaziantep Çalıştayında ihracat için seferberlik çağrı yapıldı.

A+A-

 Çalıştayda, ihracat kültürünün geliştirilmesi, markalaşma ve finansa erişim gibi önemli başlıkların üzerinde durulurken, Penye, Konfeksiyon ve İmalat Hazır Giyim Derneği Başkanı ve Moda Hazır Giyim Federasyonu Bölge Koordinatörü Reis Reisoğlu, Valilik, belediye başkanları, ticaret ve sanayi odaları, meslek örgütleri, STK’lar, şehrin tüm kanaat önderlerinin desteği ve el birliğiyle ihracatta bir seferberlik başlatılması gerektiğini söyledi. 

Moda ve Hazır Giyim Federasyonu (MHGF) ile Penye Konfeksiyon İmalat ve Hazır Giyim Derneği (PENKON) iş birliğinde, Ticaret Odası ev sahipliğinde gerçekleştirilen "MHGF Sektörel İletişim Toplantısı’na Vali Davut Gül, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Osman Toprak, Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Tuncay Yıldırım, Sanayi Odası Başkanı Adnan Ünverdi, İhracatı Geliştirme A.Ş. Genel Müdürü Kasım Akdeniz ve sektör temsilcilerinin katıldı. Çalıştayda, ihracat kültürünün geliştirilmesi, markalaşma ve finansa erişim gibi önemli başlıkların üzerinde duruldu.

İSTENİLEN NOKTADA DEĞİL

PENKON Başkanı Reis Reisoğlu, Gaziantep’in sektörün lokomotif illerinden biri olması, işgücü ve öz sermayesi ve sektörel birikimine rağmen ihracatta istenilen noktaya gelemediğine işaret ederek, “Kentimiz girişimci ruhu, ticaret ve sanayideki öncülüğü ile gerek bölgesinde gerekse gerekse ülke genelindeki dikkat çeken bir merkez. Tüm sektörlerin toplamı olarak bakarsak bugün 10,1 milyar dolarla Türkiye genelinde en fazla ihracat yapan il sıralamasında 5. konumda” dedi.

VERİLERİ ANLATTI

Güneydoğu Anadolu İhracatçılar Birliği verilerine üzerinden örnekler veren Reisoğlu, “Gaziantep ile birlikte Diyarbakır, Cizre, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Şanlıurfa, Kilis ve Adıyaman toplamında geçen yıl yüzde 14 artışla sadece 274 milyon dolarlık bir konfeksiyon ihracatı gerçekleştirmişiz. Aynı bölge 2,3 milyar ihracatla tekstil ve tekstil hammaddeleri açısından Türkiye’nin lokomotif bölgesi. Üretim gücümüz, yüzde 100 kendi öz sermayemiz, sektörel bilgi birikimiz, genç işgücümüz ve tekstil sektöründe lider bir bölge olmamıza rağmen hazır giyim ihracatında istediğimiz noktaya gelemedik” diye konuştu.

EL ELE VERELİM

Valilik, belediye başkanları, ticaret ve sanayi odaları, meslek örgütleri, STK’lar, şehrin tüm kanaat önderlerinin desteği ve el birliğiyle ihracatta bir seferberlik başlatılması gerektiğine dikkat çeken Reisoğlu, “Gaziantep’in tarihi ve kültürel cazibesi, gastronomi turizmindeki yakaladığı uluslararası başarının rüzgarından da yararlanarak bunu başarabiliriz. Ama hepsinin başında buradaki üreticimizin ihracatçı kültürünü geliştirmemiz, destek sağlamamız, rehberlik etmemiz gerekiyor. İhracatı Geliştirme A.Ş.  Genel Müdürü Sayın Kasım Akdeniz’in vereceği bilgiler bu yüzden bizim için çok önemli. İhracatçının finansmana erişimi için kurulan İGE’nin bu anlamdaki destekleri özellikle ağırlıkta KOBİ düzeyindeki hazır giyimcilerimizin ihracatının artırılmasına katkı sağlayacağına yürekten inanıyorum. Bu çerçevede Gaziantep’e gelerek değerli bilgileri paylaşacak olan İGE Genel Müdürü Sayın Kasım Akdeniz başta olmak üzere, Türkiye’nin dört bir yanından gelen Moda ve Hazır Federasyonu üye dernek başkanlarına ve yönetim kurulu üyelerine ve Gaziantepli sektör mensubu arkadaşlarıma çok teşekkür ederim.” dedi.

SUNUM YAPILDI

Çalıştayda, Gaziantep Valisi Davut Gül, üreten ve katma değer yaratan tüm kesimlerin yanında olduklarına dikken çekerken GTO Başkanı Tuncay Yıldırım ülkenin ve kentin ihracat ile kalkınacağını, GSO Başkanı Adnan Ünverdi, sektörün sorunlarını aşması için oda olarak ellerinden geleni yapmaya hazır olduklarını anlatırken; İhracatı Geliştirme A.Ş. Genel Müdürü Kasım Akdeniz, üreten kesimin finansa erişimi konusunda bir sunum yaptı. HABER MERKEZİ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.