1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. İhracatta rekor kırılacak
İhracatta rekor kırılacak

İhracatta rekor kırılacak

Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından açıklanan verilere göre Gaziantep, Ağustos ayında 554 milyon 39 bin dolarlık ihracat ile Türkiye ihracatının yüzde 4,2’sini gerçekleştirdi.

A+A-

Ticaret Odası  Tuncay Yıldırım, 2019 yıl sonuna kadar gösterecekleri performansla yeni bir ihracat rekoru kırabileceklerini ifade etti. GAİB Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci ise, 2019 yılının son dört aylık diliminde de yeni rekorlara imza atmak istediklerini ifade etti.

2019 Ağustos ayı ihracat verilerini değerlendiren Başkan Tuncay Yıldırım Gaziantep’in, Ocak - Ağustos ayları arasında bir önceki yıla göre yüzde 9 artışla gerçekleşen 4 milyar 825 milyon 255 bin dolarlık ihracatı ile bölgenin lokomotif kenti olduğunu ve Türkiye’de en fazla ihracat gerçekleştiren 6. şehir olarak da önemli bir yükü taşıdıklarını söyledi.

TÜRKİYE İÇİN ÖNEMLİ BİR KENTİZ

Yıldırım, “Her fırsatta dile getiriyoruz… Gaziantep yalnızca bölge için değil Türkiye için de çok önemli bir kent. Biz ürettikçe, geliştikçe, ihracatımızı arttırdıkça emin olun Türkiye de yükselecektir. Bunun en önemli sebebi de ilmek ilmek dokuyarak bu günlere gelişimizdir. Onca zorlu şarta, yanı başımızdaki savaşa, bölge olarak aldığımız kısıtlı desteklere rağmen vazgeçmeyişimizdir. Bilindiği üzere ihracatta ilk 5’te bulunan şehirlerimizin birçoğunda önemli devlet destekleri ve yatırımlar mevcut. Her zaman dile getirdiğimiz bir konuyu tekrar etmek istiyoruz. Gaziantep ve bölge özelinde bir teşvik-destek sistemi getirilmelidir. Bu bölgenin üretenlerini, durmaksızın çalışanlarını, ihracatçılarını bir nebze de olsun rahatlatacak, nefes almasını sağlayacak, daha fazla üretmeye ve ihraç etmeye teşvik edecek bir sistem… Bunun gerek ülkemiz gerekse de bölgemiz açısından çok önemli olduğunu düşünüyorum.”

RAKAMLAR SEVİNDİRİCİ

2019 Ocak-Ağustos ihracat rakamlarının bir önceki yıla göre yüzde 9 arttığını belirten Yıldırım, bu rakamların mutluluk verici olduğunu, yeni ihracat rekorunun habercisi olduğunu söyleyerek, “Gaziantepli hemşehrilerimize, ihracatçılarımıza, çalışkan üreticilerimize ne kadar teşekkür etsek az. Her ne sorun olursa olsun hiçbir zaman yılmadan, durmadan bu memleket için alın ve akıl teriyle çalışıyorlar. Bu yönüyle örnek bir şehir olduğumuz için gururluyuz” dedi.

ÇIKMAZ: İYİYE GİDİYORUZ

GAİB Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci 2019 yılının son dört aylık diliminde de yeni rekorlara imza atmak istediklerini ifade etti.  Kileci Ağustos ayında gerçekleştirilen ihracatın memnuniyet verici olduğunu ifade ederek “Gaziantep ili 2019 yılı Ağustos rakamı beklentilerimizin de üzerinde gerçekleşmiştir. İhracat artışımız kesintisiz bir şekilde sürmüştür” dedi. 

Güneydoğu Anadolu Bölgesinde ihracat kültürünün yerleştiğini ve ihracatçının dijital dönüşüme uyum sağlamaya başladığını ifade eden Başkan Kileci “Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri, bölge ihracatının arttırılması ve mevcut pazarların korunarak yeni pazarlara ulaşılabilmesi yanında dijital dönüşümün ihracatçılarımız arasında yaygınlaştırılarak günümüz koşullarında daha hızlı bir şekilde dünya pazarlarında etkinliklerinin arttırılmasına yönelik çalışmalarını büyük bir hızla sürdürmektedir. Üretimin ihracata dönüştürülmesi, ihracat artış hızımızın yükseltilmesi en önemli hedeflerimiz arasındadır. Gerek Gaziantep gerekse Birliklerimizin yetki alanında bulunan diğer illerimizde ihracatın geliştirilmesine yönelik eğitimlerimiz ve seminer çalışmalarımız devam edecektir” dedi. HABER MERKEZİ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.