1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. İhracatta Ortadoğu lider
İhracatta Ortadoğu lider

İhracatta Ortadoğu lider

Ahmet Fikret Kileci, Ocak-Mayıs 2019 döneminde bölgeden bir önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 7,4 artışla 3 milyar 754 milyon dolar, Gaziantep’ten ise yüzde 11,2 artışla 3 milyar 182 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirildiğini açıkladı.

A+A-

GAİB Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci,  Ocak-Mayıs 2019 döneminde bölgeden bir önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 7,4 artışla 3 milyar 754 milyon dolar, Gaziantep’ten ise yüzde 11,2 artışla 3 milyar 182 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirildiğini açıkladı.  Kileci, en fazla ihracatın Ortadoğu ülkelerine gerçekleştirildiğini söyledi.

YENİLİKÇİ ÜRÜNLERLE YENİ PAZARLARA DOĞRU

Sanayicilerin AR-GE ve İnovasyon, dijital dönüşüm ve yenilikçi ürünlerle dünya pazarlarındaki etkilerini arttırdığına da dikkat çeken Başkan Kileci, “Dünya genelinde ekonomik sıkıntılara rağmen ihracatçılarımız adeta yeni başarı öyküleri yazıyor ve yenilikçi ürünlerimizle yeni pazarlarda ülkemizi tanıtırken ürün çeşitliliğimizi de gözler önüne sererek pazar payımızı arttırıyor. Yıl sonuna kadar devam edecek fuar katılımlarımız, pazar arayışlarımız ve ihracatçılara yönelik eğitimlerimiz 2019 yılının daha verimli yaşanmasını sağlayacaktır” dedi.

İHRACAT ARTIŞI MAYIS AYINDA DA HIZ KESMEDİ

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri tarafından Türkiye İhracatçılar Meclisi verilerine göre yapılan yazılı açıklamada, GAİB’in Mayıs 2019’da kayıt altına aldığı ihracatın 2018 yılının aynı ayına kıyasla yüzde 7,2 artışla 803 milyon dolar olarak gerçekleştiği ifade edildi. Gaziantep’in Mayıs 2019 ihracatının ise önceki yılın aynı ayına göre yüzde 10,6 artışla 683 milyon dolar olduğu açıklandı. Ayrıca, Mayıs 2018 – Mayıs 2019 dönemini kapsayan 12 aylık dönemde, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla, GAİB’in yüzde 6,4 artışla 8 milyar 731 milyon dolar; Gaziantep’in ise yüzde 8,1 artışla 7 milyar 254 milyon dolar ihracat kaydettiği belirtildi.

EN FAZLA İHRACAT YİNE ORTADOĞU ÜLKELERİNE

GAİB ihracatı ülke gruplarına göre incelendiğinde, Orta Doğu Ülkeleri’nin yüzde 45,6 pay ile ilk sırada yer aldığı, AB Ülkeleri’nin yüzde 20,4 ile ikinci ve Afrika Ülkeleri’nin ise yüzde 13,5 ile üçüncü sırada yer aldığı görüldü. Güneydoğu Anadolu Bölgesinden Ocak-Mayıs 2019 döneminde 181 ülkeye ihracat gerçekleştirildiği ve Irak, ABD, Suriye, Suudi Arabistan, İngiltere, İtalya, Almanya, İran, Libya, ve İsrail’in en fazla ihracat gerçekleştirilen ülkeler arasında olduğu belirtildi. İhracatı yapılan ürünler incelendiğinde ise halı, iplikler, kumaşlar, pastacılık ürünleri, plastikler ve mamulleri, değirmencilik ürünleri, ağaç ve orman ürünleri, bitkisel yağlar, demir-çelik mamulleri ile dış giyimin en çok ihracatı yapılan mal grupları olduğu ifade edildi.

6. İL KONUMUNU KORUDUK

2019 yılı Ocak - Mayıs döneminde bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 11,2 artış ile 3 milyar 182 milyon 168 bin dolarlık ihracat gerçekleştiren Gaziantep’in Türkiye’nin en çok ihracat yapan altıncı ili konumundaki yerini koruduğu ifade edildi. Gaziantep’in ihracatında ön sıralarda tekstil ve hammaddeleri, halı, hububat-bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri, kimyevi maddeler ile ağaç ve orman ürünleri sektörlerinin geldiği belirtildi. LEYLA ÖZEKŞİ POLAT

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.