1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. İhracatta konteyner krizi
İhracatta konteyner krizi

İhracatta konteyner krizi

Dünyanın 190 ülkesine ihracat yapan Gaziantep’te konteyner krizi yaşanıyor.

A+A-

 Krizden en çok etkilenen şehirler arasında yen Gaziantep’te MHP Milletvekili Muhittin Taşdoğan, konteyner sorununu meclis gündemine taşıdı ve “Türkiye’nin en fazla ihracat yapan illeri arasında bulunan Gaziantep’in bu performansını sürdürebilmesi ve artırabilmesi için ihracat faaliyetlerine bir şekilde mani olan durumların yeniden gözden geçirilmesi gerekmektedir” dedi. Sanayi Odası Başkanı Adnan Ünverdi ise “Pandemi nedeniyle daralan pazarda tüm güçlüklere rağmen üretiyor ve ihracatımızı artırarak sürdürüyoruz. Fakat dünya armatörlerinin uygulamalarından dolayı konteynerlerimizi göndermekte çok büyük sorun yaşıyoruz” diye konuştu. 

TAŞDOĞAN: ÖN PLANA ALINMALI

MHP Milletvekili Ali Muhittin Taşdoğan, Gaziantepli ihracatçıların en büyük sorunlarından biri olan konteyner sorununu meclis gündemine taşıdı.  İhracat rakamlarının aratarak devam edebilmesi için bu konunun önem arz ettiğini de vurgulayan Milletvekili Taşdoğan; “2020 yılı ve 2021 yılının ilk çeyreğine bakıldığında Türkiye’nin en fazla ihracat yapan illeri arasında bulunan Gaziantep’in bu performansını sürdürebilmesi ve artırabilmesi için ihracat faaliyetlerine bir şekilde mani olan durumların yeniden gözden geçirilmesi gerekmektedir” dedi. 

CİDDİ SIKINTILAR YAŞANIYOR

“Seçim bölgem olan Gazi şehrimizde ihracatçılarımız konteyner bulma konusunda ciddi sıkıntılar yaşamaktadırlar” diyen Taşdoğan, “Önceliğin Avrupa ve Çin taleplerine verildiği, hatta yapılan rezervasyonların bile iptal edilerek ihracatçılarımızın mağdur edildiği meslek odalarımızca tespit edilmiştir. Bu durum göz önüne alındığında; Ticaret Bakanlığımız ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımızın, bu husustaki sıkıntıların çözümü üzerine olan çalışmalarını ön plana almaları büyük önem arz etmektedir.” şeklinde konuştu. 

ÜNVERDİ: CİDDİ SORUNLAR VAR

Sanayi Odası Başkanı Adnan Ünverdi ise, “ Sanayici ve ihracatçılar olarak son dönemde pandemi dolayısıyla serbest dolaşımın olmamasından dolayı hammadde temininde ciddi zorluklar yaşıyoruz ve konteyner sorunu artarak devam ediyor. Pandemi nedeniyle daralan pazarda tüm güçlüklere rağmen üretiyor ve ihracatımızı artırarak sürdürüyoruz. Fakat dünya armatörlerinin uygulamalarından dolayı konteynerlerimizi göndermekte çok büyük sorun yaşıyoruz”

ÜRÜNLER ZAMANINDA GÖTÜRÜLMÜYOR

Ünverdi, “Gaziantep dünyanın 190 ülkesine ihracat yapan bir şehir ve konteyner krizinden en fazla etkilenen şehirler arasındayız. Konteyner bulamadığımız için ürünlerimizi zamanında gönderemediğimiz gibi uluslararası konteyner firmalarının çeşitli sebeplerle fiyat artışlarıyla karşı karşıya kalıyoruz. Sorunun çözümü için sanayicilerimizin, ihracatçılarımızın beklentilerini ilgili kurumalara ilettik ve bir an önce ihracatçılarımızın önündeki konteyner engelinin kalkmasını bekliyoruz.” LEYLA ÖZEKŞİ POLAÜT

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.