1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. İhracatta istikrarlıyız
İhracatta istikrarlıyız

İhracatta istikrarlıyız

Mart ayı ihracat rakamları açıkladı.

A+A-

Açıklanan rakamlara göre Gaziantep  2020 yılının ilk çeyreğinde yüzde 2,1 artış sağlayarak en fazla ihracat yapan 5.il oldu. Mart ayında ise ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4,9 geriledi. Rakamları değerlendiren GTO Başkanı Tuncay Yıldırım, yaşanan olağanüstü durum nedeniyle gerilemenin beklenen bir durum olduğunu söyledi. Yıldırım, “Mart ayında, Gaziantep’in en büyük ihracat pazarı olan Irak’a ihracatı yüzde 39 gerilerken Covid-19 salgının başladığı Çin’e ihracatı ise yüzde 99,8 artmış durumda" dedi. Sanayi Odası Başkanı Adnan Ünverdi ise, Mart ayı ihracat rakamlarını değerlendirdiği açıklamasında tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs (COVID-19) nedeniyle aylık bazda bir düşüş yaşanmasına rağmen dönem bazında artış olduğunu kaydetti.Tim Halı Sektör Kurulu Başkanı Salahattin Kaplan ise Mart ayı Türkiye geneli ihracat rakamlarının memnuniyet verici olduğunu ve Türkiye genelinden 220 milyon 348 bin dolarlık halı ihracatı gerçekleştirildiğini ifade ederek halı üreticilerine iki hafta daha evde kalma çağrısı yaptı. Kaplan,  "Ben buradan bütün vatandaşlarımızı olduğu gibi sektörümüzde çalışan herkesi iki hafta daha evde kalmaya çağırıyorum. Salgın sonlandırıldığı zaman dünyanın dört bir yanından gelecek olan siparişlere yetişemeyeceğiz. Herkes sabırlı olsun ve evden çıkmasın” dedi. GAİB Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci de Güneydoğu Anadolu Bölgesinin öncü ilinin Gaziantep olduğunu belirterek, 2020 yılında hem Ocak-Mart döneminde hem de Mart ayında yapılan 609 milyon 729 bin dolarlık ihracatla Türkiye’nin en çok ihracat yapan 5. ili olma konumunu koruduğunu söyledi. 

YILDIRIM: ÇÖZÜM ÜRETMEYE ÇALIŞIYORUZ

Başkan Yıldırım, “Gaziantepliler her şeye rağmen çalışma azminden, özveriden vazgeçmez. Yılın ilk çeyrek rakamlarına baktığımızda da bunu çok net görüyoruz. İlimiz Ocak-Mart 2020 döneminde 1 milyar 856 milyon dolarlık ihracat ile Türkiye ihracatının yüzde 4,7’sini gerçekleştirerek en fazla ihracat yapan 5.il oldu. Gaziantep’in bu performansı daha da yukarıya çıkaracak potansiyeli mevcut. Ancak içinde bulunduğumuz mevcut durum Mart ayında rakamların gerilemesine, ihracatımızın geçen yılın aynı dönemine göre  yüzde 4,9 düşmesine neden oldu ki bu beklenen bir durumdu. Dileğimiz yaşanan bu küresel sorunun bir an önce son bulması ve hayatın normale dönmesi.”

EN AZ ZARARLA ATLATALIM

“Hepimiz aynı gemideyiz ve bu süreci hep birlikte en az zararla atlatabilme çabasındayız” diyen Yıldırım, “Sürecin en doğru şekilde yönetilmesi ve ihracatçılarımızın yaşanan bu durumdan en az zarar görmesi amacıyla ihracatçılarımızdan gelen sorunları ve çözüm önerilerimizi çatı kuruluşumuz olan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne (TOBB) ileterek takibini yapmakta ve çözüme kavuşturmaktayız.  Son olarak ihracatçımızın transit rejime tabi yüklerinin sevk işlemlerinde yaşanan beklemelerden doğan ardiye ve fuzuli işgaliye maliyetleri konusunda TOBB ile bir girişimde bulunduk ve olumlu neticeye ulaştık. Nisan ayı boyunca Mersin Uluslarası Limanı'nda bu ücretlerde indirime gidildi.” Diye devam etti.

DEĞİŞİMİNE HAZIR OLUN

Değişime dikkat çeken Yıldırım, “Rakamlar da gösteriyor ki yaşanan sürecin ardından hayatımızda iş yapma biçimleri, üretim yöntemleri, öncelikli sektörler ve pazarlar noktasında büyük değişimler olabilir. Buna hazırlıklı olmalıyız” diye konuştu.

ÜNVERDİ: BU ZOR GÜNLERİ BİRLİK VE BERABERLİK İÇERİSİNDE ATLATACAĞIZ”

GSO Başkanı Adnan Ünverdi, Mart ayı ihracat rakamlarını değerlendirdiği açıklamasında tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs (COVID-19) nedeniyle aylık bazda bir düşüş yaşanmasına rağmen dönem bazında artış olduğunu kaydetti. Adnan Ünverdi, Gaziantep’ten Ocak-Mart döneminde ise 1 milyar 856 milyon 832 bin dolar ihracat yapıldığını ve geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 2,1 oranında artış yaşandığını belirterek, geçtiğimiz yılın Ocak-Mart döneminde 1 milyar 819 milyon dolar ihracat yapıldığını hatırlattı. “Koronavirüs nedeniyle ihracatımızda bir düşüş yaşadık. İnşallah en kısa sürede eski günlerimize döneriz” diyen Ünverdi, “Virüsün dünyada küresel ekonomiye etkisine baktığımız zaman, çoğu ülke sınır kapılarını kapattı. Ülkemiz de virüsün dış etkilerine karşı tüm tedbirlerini aldı. Tabi bu durumun üretim ve ihracatımıza yansımaları oldu. Biz de GSO olarak yaşanılan ekonomik sorunlara çözüm için sanayicilerimizden gelen talepleri Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne ilettik ve iletmeye de devam ediyoruz. Bunlardan çözüme kavuşturulanları web sitemizden anbean üyelerimizle ve iş dünyamız ile paylaşıyoruz. Bu çerçevede sanayicilerimizin yaşadığı sorunların çözümü için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

KAPLAN: SABIRLI OLUN

Tim Halı Sektör Kurulu Başkanı Salahattin Kaplan Mart ayı Türkiye geneli ihracat rakamlarının memnuniyet verici olduğunu ve Türkiye genelinden 220 milyon 348 bin dolarlık halı ihracatı gerçekleştirildiğini ifade ederek halı üreticilerine iki hafta daha evde kalma çağrısı yaptı.  TİM tarafından açıklanan Mart ayı ihracat rakamları arasında halı sektörünün bir önceki aya göre Mart 2020’de %5.5’lik artışla 220 milyon 348 bin dolarlık ihracat gerçekleştirildiğini, ilk üç aylık süreçte ise bir önceki yılın aynı dönemine oranla 14,1’lik artışla  658 milyon 717 bin dolarlık ihracata imza atıldığını ifade eden TİM Halı Sektör Kurulu Başkanı Salahattin Kaplan halı üreticilerine önümüzdeki iki hafta daha evde kalma çağrısı yaptı. Başkan Kaplan sosyal medya hesabından yaptığı çağrıda “Mart ayı Halı İhracatımız Türkiye Geneli Yüzde 5.5 artışla 220.345 milyon dolar olarak gerçekleşti tüm halı ihracatçılarımızı tebrik ederim. Halıcılarımızdan ricam; iki hafta daha evde kalmaları. Bu virüs kontrol altına alındıktan sonra müşterilerimize mal yetiştiremeyeceğiz  siz yeter ki sabırlı olun” dedi. Türkiye genelinde gerçekleştirilen halı ihracatıyla ilgili bilgiler de veren TİM Halı Sektör Kurulu Başkanı Salahattin Kaplan “Mart 2020 döneminde gerçekleştirilen ihracat rakamları hepimiz için moral vericidir. Bu süreçte ülkemiz genelinden toplam 179 ülkeye halı ihracatı gerçekleştirilmiştir. Ancak dünya genelinde yaşanan corona virüsü salgınından korunmak için son hepimizin alınan önlemlere uyması ve ilgili bakanlıkların yaptığı uyarıları dikkate alması gerekiyor. Ben buradan bütün vatandaşlarımızı olduğu gibi sektörümüzde çalışan herkesi iki hafta daha evde kalmaya çağırıyorum. Salgın sonlandırıldığı zaman dünyanın dört bir yanından gelecek olan siparişlere yetişemeyeceğiz. Herkes sabırlı olsun ve evden çıkmasın” dedi. 

KİLECİ: İNSAN SAĞLIĞI BİRİNCİ ÖNCELİK

GAİB Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci; Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birliklerinden (GAİB), yılın ilk üç aylık döneminde 2 milyar 114 milyon 628 bin dolarlık ihracat gerçekleştirildiğini açıkladı. GAİB Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci yaptığı açıklamada, ihracatın geçen yılın aynı dönemine göre yüzde %2,1 düştüğünü belirtti. Kileci, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen Bölgeden ihracat yapma başarısı gösteren iş dünyasının takdir edilesi bir çaba sergilediğini söyledi. Dünya genelinde yaşanan koronavirüs salgını nedeniyle tüm dünyada görülen ihracat daralmasının önümüzdeki süreçte yeniden normale döneceğini ifade eden Başkan Kileci “Hepimiz için insan sağlığı birinci önceliktir. Bütün dünyayı etkisi altına alan bu salgın hastalığın yenilebilmesi için bireysel olarak alınacak önlemlerin yanında kurum olarak da mücedeleye katkı sağlıyoruz. İhracattaki düşüş moralimizi bozmamalı, aksine koronavirüse yönelik sürdürülen savaşta birlik ve beraberlik ruhu bizi daha çok çalışmaya teşvik etmelidir.” diye konuştu.

GENEL DEĞERLENDİRME


Mart 2020 döneminde ihracatta beklendiği üzere bir düşüş yaşandığına dikkat çeken Başkan Kileci; “2020 yılının ilk üç aylık döneminde Güneydoğu Anadolu’dan toplam 2 milyar 114 milyon 628 bin dolarlık ihracat gerçekleştirilirken aynı dönemde Gaziantep’ten %2,1’lik bir artışla 1 milyar 856 milyon 765 bin dolarlık ihracat yapılmıştır. Mart ayında ise Gaziantep’in ihracatı 609 milyon 729 bin dolar olarak gerçekleşmiştir. Bu rakamla Gaziantep, Türkiye genelinde 5.'liğini korumuştur. Tüm güçlüklere rağmen Türkiye genelinde Gaziantep'in yerini koruyan ihracatçılarımızı tebrik ediyorum."   dedi.   GAİB Koordinatör Başkanı Kileci Bölge ihracatında Ortadoğu ülkelerinin %41,2 payla ilk sırada yer aldığını ifade ederken, AB ülkelerinin %18,8 payla ikinci ve Afrika ülkelerinin de %16,4 payla üçüncü sırada yer aldığını sözlerine ekledi. Bölgeden 181 ülkeye gerçekleştirilen ihracat ile Mart ayları içerisinde en yüksek ülke sayısına ulaşma başarısı gösterdiklerine dikkati çeken Kileci, “Bu ülkelerden Irak, ABD, Suudi Arabistan, Suriye, İngiltere, Almanya, İtalya, Libya, İsrail ve Mısır Bölgemiz ihracatında ilk sıralarda yer alan ülkelerdir. Ayrıca; makine halıları, pastacılık ürünleri, kumaşlar, iplikler, plastikler ve mamulleri, değirmencilik ürünleri, bitkisel yağlar, ağaç ve orman ürünleri, ayakkabılar ile demir-çelik mamulleri Bölgemizden en çok ihracatı gerçekleştirilen ürünler olmuştur.” dedi. 

HANGİ ÜRÜNLER VAR

GAİB Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci, Güneydoğu Anadolu Bölgesinin öncü ilinin Gaziantep olduğunu belirterek, 2020 yılında hem Ocak-Mart döneminde hem de Mart ayında yapılan 609 milyon 729 bin dolarlık ihracatla Türkiye’nin en çok ihracat yapan 5. ili olma konumunu koruduğunu da sözlerine ekledi. Başkan Kileci Gaziantep’ten en çok ihracat yapılan ürünlerin de Tekstil ve hammaddeleri, halı, hububat-bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri, kimyevi maddeler ile ağaç ve orman ürünleri olduğunu kaydetti.  

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.