1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. İhracatta altın öneriler
İhracatta altın öneriler

İhracatta altın öneriler

Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından ilkinin Gaziantep’te düzenlendiği “TİM Güneydoğu Anadolu Meclisi Buluşması”nda önemli mesajlar verildi.

A+A-

TİM Başkanı İsmail Gülle, Gaziantep'in ürün çeşitliliğini artırması gerektiğini, TİM olarak işadamlarına destek vermeye hazır olduklarını ve kısıtlı olan pazarın çeşitlenmesinin şart olduğunu belirtti. Vali Davut Gül, Şehrin diğer şehirlere göre en iyi üstünlüğünün beşeri sermayesi olduğunu belirtirken, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin,  sanayisiyle yükselen bir değer olan Gazi şehirde yerli makinenin kullanılmadığını söyleyerek, “Binlerce ton parayı Belçika’ya yatırıyoruz, yatırdığımız paranın 10’da birini Araştırma Geliştirmeye (ARGE)’ye koyup ta yerli yatırım desteklense bu şehir uçar” dedi. Sanko Holding onursal başkanı Abdulkadir Konukoğlu ise, "Gaziantep’in dil bilmeden dünyanın bütün ülkelerini dolaşan ve nasıl ihracat yaptığını herkesin hayal ettiği şehir Gaziantep" mesajını verdi. 

TEKNOLOJİYE KULLANIN

Kentin ürün çeşitliliği konusunda 25. sırada bulunduğunu, tekstil, makarna, hububat gibi kalemlerin yanına acilen yeni ürünler eklemesi gerektiğini belirtti. Gülle,  Gaziantep'in teknolojiyi de kullanması gerektiğinin altını çizerek, "İlimiz makine halısında lider ama halı dokuma makinelerinin yerlilik oranı ne? Halı firmaları birleşerek halı dokuma, işleme makinelerinde öne çıkan firmaları satın alarak, çok önemli birikimler kazanarak, başarılarına yenilerini ekleyebilirler. Çin bunu çok iyi yapıyor. Avrupa'da, Amerika'da yüksek teknoloji yapan firmaları satın alıyor. Firmaların teknolojisinden faydalanıyor, satış gücünü kullanarak farklı pazarlara giriyor" dedi. 

YOLLAR ARAYACAĞIZ

Anadolu'yu baştan başa gezerek ihracatı artırmanın yollarını arayacaklarını dile getiren Gülle, "360 derece iletişim ve farkındalık" yaratmak istediklerini kaydetti. Gülle, geçen yıl 168 milyar dolarlık ihracatla cumhuriyet tarihinin rekorunun kırıldığını aktararak, iller, ülkeler, sektörler bazında rekorların da bunun beraberinde geldiğini, bu başarının kendilerine yeni sorumluklar yüklediğini ifade etti.

KALİTE ARTACAK

TİM olarak ihracatın geleceğine yönelik kritik başlıkları değerlendirdiklerini belirten Gülle,  "İhracatımızı değer olarak artıracağız, ihracatçı firma sayısını artıracağız, sattığımız ürün çeşitliliğini ve kalitesini artıracağız. Bu üç olgu gerçekleşirse, küresel ticaretten aldığımız payı katlayabileceğimiz çok açık. Bu çerçeveden açık iletişim platformu niteliğindeki bölgesel meclisleri de başlatmış oluyoruz. 83 bini aşkın ihracatçımızla Türkiye'nin bayrağını tüm dünyada dalgalandırmaya devam ediyoruz. 2018 yılında en çok ihracat yapan ilk bin firma ihracatımızın yüzde 63'ünü, ilk beş bin firma ihracatın yüzde 84'ünü gerçekleştirmiş. 2018'de yıllık 10 bin doların altında ihracat yapan 11 bine yakın firmamızın gelecek sene tekrar ihracat yapıp yapmayacağını kestirmek güç. 2017 yılına kıyasla 2018 yılında 15 bin firma ihracata başlarken, 9 bin firmamız  ihracat dünyasından ayrıldı. Yeni girişimcilerin ihracat ailesine katılmasını ve ihracatçıların rakamını arttırması için gayret edeceğiz."

ÇEŞİTLİLİK ARTMALI

Gaziantep'in ihracatına ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Gülle, kentin 2018 yılında 6 milyar 865 milyon dolar ihracat gerçekleştirerek, en çok ihracat yapan iller arasında 6. sırada yer aldığını aktardı. Gülle, üniversite-sanayi iş birliğine değinerek, TİM olarak "İnosuit"  "İnovalig" projelerini geliştirdiklerini, bunun tanıtımını da 22 Şubat'ta Gaziantep'te yapacaklarını anlattı.  Gaziantep'in ürün çeşitliliğini artırması gerektiğini vurgulayan Gülle, kentin bu alanda 25. sırada bulunduğunu, tekstil, makarna, hububat gibi kalemlerin yanına acilen yeni ürünler eklemesi gerektiğini belirtti. 

DESTEK VERECEĞİZ

Gülle, Gaziantep'in teknolojiyi de kullanması gerektiğinin altını çizerek, "İlimiz makine halısında lider ama halı dokuma makinelerinin yerlilik oranı ne? Halı firmaları birleşerek halı dokuma, işleme makinelerinde öne çıkan firmaları satın alarak, çok önemli birikimler kazanarak, başarılarına yenilerini ekleyebilirler. Çin bunu çok iyi yapıyor. Avrupa'da, Amerika'da yüksek teknoloji yapan firmaları satın alıyor. Firmaların teknolojisinden faydalanıyor, satış gücünü kullanarak farklı pazarlara giriyor."  Gaziantep'in pazarının da çok kısıtlı olduğunu dile getiren Gülle, TİM olarak iş adamlarına destek vererek, pazarlarını çeşitlendireceklerini sözlerine ekledi. 

KİLECİ BİLGİ VERDİ

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci de Gaziantep'in bölge ihracatına katkısına dikkati çekerek, çalışmaları hakkında bilgi verdi. TİM İhracat 2019 Raporu'nu Gaziantep'te uygulama çalışmasında son aşamaya geldiklerini ifade eden Kileci, bu çalışmanın yeni pazarlar ve ürünler konusunda yol gösterici olacağını kaydetti. TİM tarafından başlatılan ''İhracata İlk Adım Seferberliği'' programı kapsamında düzenlenecek etkinliklerin ilki olan Güneydoğu Anadolu Meclis Toplantısı'nda, katılımcı firmalar ihracat konusunda bilgilendirildi. 

KONUKOĞLU: HEDEFLERİMİZ VAR

Sanko Holding onursal başkanı Abdulkadir Konukoğlu ise, "Gaziantep’in dil bilmeden dünyanın bütün ülkelerini dolaşan ve nasıl ihracat yaptığını herkesin hayal ettiği şehir Gaziantep. Ana hedefimiz Türkiye’de daha yukarılara çıkmak. Mümkün olduğu kadar ihracatımızı artırmayı hedefliyoruz. Gaziantep’in eskiden bu kadar ihracatı yoktu. 2000 krizinde Sanayi Odası olarak toplantı yapmıştık. O toplantıda, herkes aynı şeyi yapmasın, farklı işler yapalım, dedik. Şuan A’dan Z’ye Gaziantep’te üretilemeyen hiçbir mal yok. Gaziantep hakikaten Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin abiliğini üstlenmiş, sanayide de ihracatta öncülük yapmış bir şehir. Bunu daha ileriye götürebilmemiz için hep birlikte el birliğiyle çalışmamızda büyük yarar görüyoruz. Gaziantep’teki arkadaşlarımızın yüzde 60’ı çıkan teşviklerden yararlanamıyor, çünkü teşviklerden haberi olmuyor. Bu yüzden sanayi ve ticaret odalarımıza soralım, danışalım"

GÜL: GAZİANTEP İYİ DURUMDA

Vali Davut Gül,  TİM’in yaptığı çalışmayla bir zihniyet devriminin yaşanacağını kaydetti. Gaziantep’in birçok şehre oranla ihracatta çok iyi olduğunu bildiren Vali Gül, gerçekleştirilen böylesi toplantılarla da hem dışardan bir göz hem şehrin dinamikleri ile Gaziantep ihracatının röntgenin çekildiğini ifade etti, üstün ve eksik yönlerin belirlenerek şehrin kendisini buna göre hazırladığını söyledi. Türkiye ve Gaziantep’in ihracatının arttığını aktaran Vali Gül, “Bu ihracatı yapanlar özelde bir firma genelde 5 bin firma. Belki TİM’in yaptığı bu çalışmanın en önemli faydası bir zihniyet devrimi olacak. Anadolu’da üreten herkes ben de ihracat yapabilirim, bizler de başarabiliriz noktasına gelecek. Bu toplantıların böyle bir faydası olacağını düşünüyorum” dedi.

ÖRNEK OLACAK ŞEHİR

Şehrin diğer şehirlere göre en iyi üstünlüğünün beşeri sermayesi olduğunu dile getiren Vali Gül, “Kentin milletvekilleri, belediye başkanları, oda başkanları ve sektörün üretenleri, Gaziantep için yapılabilecekler noktasında hızla bir araya gelerek hızlı kararlar alma potansiyeline sahip. Aradaki kardeşlik hukukunun olması büyük bir sermaye. Bu toplantının sonucunda belirli sektörlerde özellikle yüksek teknoloji gerektirecek sektörlerde Gaziantep’i diğer şehirlere örnek olacağını düşünüyoruz” diye konuştu.

ŞAHİN'DEN MESAJ

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, sanayisiyle yükselen bir değer olan Gazi şehirde yerli makinenin kullanılmadığını belirterek, “Binlerce ton parayı Belçika’ya yatırıyoruz, yatırdığımız paranın 10’da birini Araştırma Geliştirmeye (ARGE)’ye koyup ta yerli yatırım desteklense bu şehir uçar” dedi.

EN BÜYÜK GÜCÜMÜZ LOKASYON

Şahin, “Medeniyetler tarihine baktığımız zaman, bilgi güçtür iktidar yapar. Kim o dönemde bilgiyi elinde tutuyorsa o dünyanın sözünü söylüyor. Üretim nedir, üretimin zorluğunu ve yatırımın iyileştirilmesi için kimin ne yapması gerektiğini, işçi psikolojisi nedir sorularının yanıtını çok iyi bilen bir kardeşinizim.  Şehrin en büyük gücünün lokasyon olduğunu görüyoruz. İpek yolu, kalkınma yolu kendiliğinden olmamış, esnaf odası başkanımızın beş kuşak bir derinliği var. Tekstilcilerimizin mağaralardan atölyelerine gelen bir tekstil altyapımız var. Bu akşamdan sabaha olmuyor önce bu birikmeyi sağlamamız gerekiyor. Biz göreve gelir gelmez bu şehrin rekabet gücünü, şehrin güçlü ve zayıf taraflarını çalıştık. En büyük gücümüzün lokasyon olduğunu biliyoruz. Çünkü hiçbir şehirde 5 saate 2 milyar kişiye ulaşılamaz. Bu büyük bir avantajımız, büyük bir gücümüz. Artık biz Ankara ve İstanbul’la yarışmıyoruz, dünyanın eylem ve söylem birliğini oluşturmadığımız zaman bu yarışın içerisinde kalamayız. Ben Paris ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bir belediye başkanının diliyle konuşamıyorsam işimin gereğini yerine getiremediğim anlamına gelir. Küresel ölçekli yaptığımız raporlamada bu şehrin rekabet gücü nedir dedik. İlk çıkan sonuç bu şehir üreten insanlar şehridir sonucudur. Dibimizde savaş ve kaos ortamı olmasına rağmen sanayiciler 150 fabrika açma başarısını gösterdi” dedi.  

ESNAF RAHATSA BİZİ KİMSE TUTAMAZ

Şahin, "70 bin öğrencinin olduğu üniversiteler şehriyiz, ama Bilkent’teki ODTÜ’teki Boğaziçi’ndeki gibi teknokentler kuramazsak ilerleyemeyiz. Organize sanayi bölgesindeki işverenin yükünü aşağıya çekebilmek için modern şehirlerde üretim merkezinin yanına yaşam merkezi kurulmuş. Organize rahatsa, esnaf rahatsa, işveren rahatsa bizi kimse tutamaz. Ulaşım kentin en büyük sorunu. Yılda 3 milyon yolcu kapasitesi olan havalimanının kapasitesini 10 milyona çıkaramazsak kendi kapasitemizi kullanamıyoruz demektir. Lojistik gücümüzü artırmamız gerekiyor. Organizeyi merkeze alarak küçük organize ile Organize Sanayi Bölgesi arasındaki kara treni hızlı trene çevirdik. Bunu tamamen üretim için yapıyoruz" dedi. 

DESTEKLENSEK UÇARIZ

"Bilimi ve teknolojiyi içselleştirme zamanı, ben her işi yaparım diyen gençlerle olmaz" diyen Şahin, "Halıcının derdi başka makinecinin derdi başka. Hem makine, makine diyoruz ama yerli makine kullanmıyoruz. Binlerce ton parayı Belçika’ya yatırıyoruz. Belçika’ya yatırdığımız paranın 10’da birini araştırma geliştirmeye koyup ta yerli yatırım desteklense bu şehir uçar. Dünya akıllı şehirleri konuşuyor. Akıllı şehir ne demek, akıllı şehir teknolojiyi kullanmak demek, akıllı ulaşım demek, akıllı enerji demek. Ben büyükşehir olarak, biyogaz enerji santralini kurdum. Özel sektör temsilcileri, ‘başkanım bu iş senin işin değil’ dediler. Güneş enerjisi, rüzgâr enerjisi üretmek benim işim çünkü bu şehir üreten şehir. Hem üretip hem tüketmemiz gerekir" diye konuştu. LEYLA ÖZEKŞİ POLAT

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.