1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. İhracatın yol haritasını çizecekler
İhracatın yol haritasını çizecekler

İhracatın yol haritasını çizecekler

Türkiye Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri Sektör Kurulu toplandı. 2021 yılı verilerinin masaya yatırıldığı toplantıda, 2022 yılıyla ilgili yeni hedefler belirlendi.

A+A-

Sektör temsilcileri, 2022 yılında Türkiye genelinden 11 milyar dolarlık hububat bakliyat yağlı tohumlar ve mamulleri ihracatı ön gördüklerini ifade ederek “Gelişmeler doğrultusunda bu ön görümüzü güncelleyebiliriz” dedi.

İLAÇ GİBİ ÜRÜNLER

Pandemi sürecinde tarımsal ürünlerin ve buna bağlı mamullerinin ilaçtan daha önemli olduğunun altını çizen  sektör temsilcileri, “Dünya genelinde iki yıldır görülmekte olan milyarlarca insanı etkisi altına alan pandemi sürecinde bir kez daha gördük ki tarımsal ürünlerimiz ilaçtan daha önemli. Canlıların yaşamlarını sürdürebilmeleri, sağlıklı beslenmelerine yani sürdürülebilir beslenmeye bağlı. Bu süreçte yaşanan sıkıntılara rağmen biz ihracatçılar dünyanın dört bir yanına Anadolu’nun bereketli topraklarında yetişmiş sektörel ürünlerimizi ulaştırarak insanlığa da büyük bir hizmet yapmış olduk. Bundan sonraki süreçte ürünlerimizin dünya pazarlarında hak ettiği değerlerle alıcı bulması için yoğun bir çalışma içerisinde olacağız” dedi.

HEDEFLER AŞILDI

2021 yılının ilk on bir aylık sürecinde Türkiye genelinden gerçekleştirilen ihracatın 8 milyar 215 milyon 42 bin dolar olduğuna dikkat çeken temsilciler, yılın ilk on bir aylık sürecinde 2021 hedefi olan 7 milyar 500 milyon doları aştıklarına dikkat çekti. Temsilciler, “Türkiye’nin birçok sektörü için olduğu gibi sektörümüz içinde Ortadoğu ülkeleri büyük önem taşıyor. Bu ülkelerle ticaretimizi geliştirmek ve pazarlardaki etkinliğimizi arttırmak için her platformda gerekli çalışmaları yürütüyoruz. Sektörümüz için ikinci en önemli Pazar olan Afrika Ülkelerinde ki etkinliğimiz her geçen gün daha çok artıyor. Bu yeni pazarda kaliteli ürünlerimizle nihai tüketicilere ulaşarak Türk markalarının etkinliğini arttırıyoruz. Sektörümüz için üçüncü en önemli Pazar olan Amerika Ülkelerinde de her zamankinden daha iyi durumdayız” dedi.  HABER MERKEZİ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.