1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. İhracatın şampiyonu HALI
İhracatın şampiyonu HALI

İhracatın şampiyonu HALI

Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği Ahmet Kaplan Başkanlığında GAİB hizmet binasında toplanarak sektörel sorunları ve Ağustos ayı ihracat rakamlarını değerlendirdi.

A+A-

  Halı sektörünün Ağustos ayında Gaziantep’in ihracat şampiyonu olduğunu belirten Başkan Kaplan, Ağustos ayı ihracatının bir önceki dönemlere oranla öneli artışlarla devam ettiğini söyledi.

Kaplan hedef pazarlarda sürdürülen araştırmaların olumlu sonuçlar vermeye başladığını ifade ederken sektörün gelişmesi ve sürdürülebilir üretimin sağlanabilmesi yönündeki çalışmaların da devam edeceğini belirtti.

144 ÜLKEYE İHRACAT

Ağustos ayı ihracatının bir önceki dönemlere oranla öneli artışlarla devam ettiğini ifade eden GAHİB Başkanı Ahmet Kaplan yaptığı değerlendirmede  “Bölgemizden Ağustos ayında bir önceki yıla oranla ihracatımız yüzde 9,4’lük artışla 121 milyon 908 bin dolar, Ocak Ağustos 2019 döneminde ise yüzde  10,2 artışla 1 milyar 044 milyon 213 bin dolarlık olarak gerçekleşmiştir. 12 aylık süreç içerisinde toplam 142 ülkeye halı ihracatı gerçekleştirilmiş olup en önemli pazarlarımız arasında ülke grupları bazında bakıldığında Ortadoğu ilk sırada yer alırken ABD ikinci sırada, Avrupa Birliği Ülkeleri üçüncü sırada yer almıştır. Bu ülkeleri Afrika, Asya, Rusya ve Türki Cumhuriyetler takip etmiştir. Sektörel bazda ise Ağustos ayında halı sektörü ihracat birincisi yine halı sektörümüz olmuştur. Halı sektörümüz elbette günün 24 saati üretimini sürdürmekte, bir taraftın yenilikçi ürenler ve tasarımlarla dünya pazarlarında etkinliğini arttırmaya çalışırken bir yandan da millileşme yolunda önemli adımlar atılması için büyük çabalar göstermektedir” dedi.

AVUSTRALYA HALI PAZARI MERCEK ALTINA ALINDI

GAHİB Başkanı Ahmet Kaplan toplantı sonrası yaptığı değerlendirmede “Hedef pazarlarımızdan Avustralya’da incelemeler yaptık. Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği ve Gaziantep Üniversitesi işbirliğinde Ticaret Bakanlığı’nın Turquality Desteği kapsamında Avustralya Halı Pazarı ile ilgili olarak hazırlanan raporu firma temsilcilerimizle paylaştı" dedi.. HABER MERKEZİ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.