1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. 'İhracatımız ithalattan daha fazla'
'İhracatımız ithalattan daha fazla'

'İhracatımız ithalattan daha fazla'

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde, “Ticaret Finansmanıyla Güçlü Ekonomi” konulu panel yapıldı.

A+A-

Gaziantep sanayisine ilişkin değerlendirmelerin yapıldığı panelde konuşan, GSO Başkanı Adil Konukoğlu, Gaziantep’in ihracatının ithalatından yüzde 30 daha fazla gerçekleştiğine dikkati çekerek, “İhracatımızın ithalatımızı karşılama oranı daha da iyi olacak. İhracatımız ithalatımızdan yüzde 30 daha fazla. Hem yatırım yapıp, hem de ihracatını artırma başarısını gösteriyoruz. Katma değeri yüksek üretim ve ihracatının da bunda büyük etkisi var"dedi.

FAİZ ORANLARI KONUSU

"Finansmana erişim konusunun yanı sıra, faiz oranları da sıkıntılı. Eximbank geçen yıla göre kredileri yüzde 40 artırdı ancak bunu yeterli görmüyoruz" derken, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Türkiye’nin 5. ihracat yapan şehri olarak Ankara’yı geçtiklerini belirterek, "Buraya tesadüfen gelmedik. Ciddi bir KOBİ var. Risklerle beraber bütün fırsatlarıda iyi kullanmış bir şehiriz" dedi. Türk EXİMBANK Genel Müdür Yardımcısı Enis Gültekin ise Gaziantep ve civar illerde daha fazla KOBİ'ye ulaşmayı hedeflediklerini dile getirdi.

KONUKOĞLU:İHRACATIMIZ İTHALATIMIZDAN YÜZDE 30 DAHA FAZLA

“Ticaret Finansmanıyla Güçlü Ekonomi”paneline, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Türk EXİMBANK Genel Müdür Yardımcısı Enis Gültekin, Finansal Kurumlar Birliği Başkan Vekili Çağatay Baydar ve Gaziantep Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Beyhan Hıdıroğlu katıldı. Panelde konuşan GSO Başkanı Adil Konukoğlu, Gaziantep'in geçen yıl 6,2 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdiğini anımsattı. Konukoğlu, ihracatın bu yıl yüzde 8,5’luk artışla 6,7 milyar doları aşacağını söyledi.

Gaziantep’in ihracatının ithalatından yüzde 30 daha fazla gerçekleştiğine dikkati çeken Konukoğlu, “İhracatımızın ithalatımızı karşılama oranı daha da iyi olacak. İhracatımız ithalatımızdan yüzde 30 daha fazla. Hem yatırım yapıp, hem de ihracatını artırma başarısını gösteriyoruz. Katma değeri yüksek üretim ve ihracatının da bunda büyük etkisi var” diye konuştu.

YÜZDE 40 YETERLİ DEĞİL

Başarıda payı bulunan Eximbank'a da teşekkür eden Konukoğlu, Eximbank’ın geçen yıla göre kredileri yüzde 40 artırdığını ancak bunu yeterli görmediklerine vurgu yaptı.

“Gaziantep olarak büyümek, 2023 yılı için öngördüğümüz 30 milyar dolarlık ihracat hedefine ulaşmak istiyoruz. Bunun için en büyük desteğin finansman olması gerekir” diyen Konukoğlu, şöyle devam etti:“Finansmana erişim noktasında bölgesel olarak sıkıntılar çekiyoruz. Türkiye'de bankaların bölgemizde en sıcak baktıkları kent olmamıza rağmen; maalesef bir tedirginlik içerisinde olduklarının farkındayız. Her olumsuzluğu aştık. İhracatımız yüzde 8,5 oranında artışla 6,7 milyar doları aşacak, buna inanıyoruz. Faiz oranlarının mutlaka aşağı çekilmesi gerekiyor. Gaziantep olarak önümüz açık, ülkenin geleceğine inanıyoruz ve her türlü fedakârlığı yapmaya hazırız. Finansmana erişim konusunun yanı sıra, faiz oranları da sıkıntılı. Yatırımı yapmaya çalışıyorsunuz ama öngörülen faiz oranları çok yüksek. Bu oranların mutlaka geriye gelmesi gerekiyor. Bankalarla el birliği içerisinde faiz oranlarının aşağıya çekilmesi konusunda ortak noktada buluşulması lazım.”

MÜCADELEYE DEVAM ETTİK

Yaşanılan hain terör olaylarından sonra mücadeleyi bırakmadıklarını söyleyen Konukoğlu, “Bölgesel olarakta sıkıntılarımız var. Biz her türlü olumsuzlukları aştık. Yaşadığımız hain terör olaylarından sonra Türkiye’de herkes ne yapacağız? diye düşünürken biz şehir olarak yürüyeceğz dedik . Eskiden bir çalışıyorsak şimdi daha çok çalışacağız dedik. Mücadelemize devam ettik.  Bu seneki ihracatımız inşallah 6.7 milyara dolara yükselecek biz buna inanıyoruz. Bir tarafta yüksek faiz oranlarıyla çalışmaya çalışıyorsunuz. Dünyanın her tarafında  faiz oranları %10’nun altında bizde % 16’larda bunun muhakkak geriye gelmesi lazım. Ortak noktayı bulup bu durumların çözüme kavuşması lazım. Gaziantep olarak önümüz açık. Bu ülke için her türlü fedakarlığı yapmaya hazırız. Sanayiciler olarak finansal desteğimizi sağlayın. 130 milyar dolar ihracatımızı 2023’ te bu masaya koyalım” diye konuştu.

BAYDAR: EN BÜYÜK DESTEĞİ VERİYORUZ

'100 şirket kapsamında bunun %67’sini faktoring şirketleri oluşturuyor' diyen  FKB Yönetim Kurulu Başkan Vekili Çağatay Baydar “KOBİ’lerin ve bankaların yanında en büyük  desteği biz vermiş olmamıza rağmen maalesef kanunlarda tüketici finansmanı ve bankalara sunulan haklardan mahrum edilen hep ikinci planda tutulan bir sektör olarak üzüntülerimizi burada belirtmek isteriz” dedi.

PARA KAYIPLARINI ENGELLİYORUZ

Finansal desteği veren  bir sektör olduklarını belirten Baydar, "Faturalara garanti tahsilat ve finansal destek vererek kobilerin ihtiyacı olan açık hesap satışlarına ve vadeli hesap satışlarına garanti veriyoruz. Bu birlik çatısı altında finansal kiralama şirketleri var. Tüketici finansal şirketleri var ve Faktörel şirketleri var. Sayın milletvekilimize seslenmek isterim. Bu torba yasada maalesef bu birlik çatısı altında olan üç sektörün, iki tanesine  verilen vergi haklarının, vergi istisnalarının, factoring sektörüne verilmemesinden dolayı üzüntülerimizi belirtmek isteriz. Biz KOBİ’lere hizmet veriyoruz, biz kobilere destek veriyoruz. Biz ihracat işlemlemlerinde 400 muhabirimizle 90 ülkedeki alacaklara garanti vererek ülkenin öz kaynağının kaybını engelliyoruz. Fakat malesef kanunlar karşısında eşitsizliğe maruz kalıyoruz"dedi.

ŞAHİN:ANKARA’YI GEÇMİŞTİK

Büyükşehir Belediye Başkanı Fata Şahin ise “Türkiye’nin 5. ihracat yapan şehri olarak Ankara’yı geçtiklerini belirtti. Şahin, "Buraya tesadüfen gelmedik, bu rakamlar tesadüfen yükselmedi. Ciddi bir KOBİ var. 60’lı 70’lı yıllarda oluşan ustalarımızın küçük sanayinin oluştuğu büyük bir alt yapıdan, temeli çok sağlam. Bölge ve coğrafya İpek Yolu; kalkınma yolu, kardeşlik yolu, tiacaret yolu ve  sanayi yolunun getirdiği bütün risklerle beraber bütün fırsatlarıda iyi kullanmış bir şehiriz" dedi. Artık şehir ekonomilerinin öne çıktığını belirten Şahin, "Şehrimizdeki fırsatlara, bütün risklere baktığımız zaman  tabi ki sanayimiz en büyük gücümüz. Bölgemizde bir ticaret merkezimiz var. Üniveristelerimiz de aynı şekil.  60 bin devlet ve vakıf üniversitelerine bağlı öğrencilerin yaşadığı bir üniversite şehriyiz. Genç nüfumuza baktığınız zamanda 18 yaş altı 750 bin gencimizin yaşadığı bir şehir. Bunlara baktığımız zaman bizlere büyük fırsatlar sunuyor. Ama  hepsini taşladıran ve önemli kılan bizim iddialı olduğumuz kültür ve turizm şehri olmamız. Riskleri olan bir coğrafyada yaşıyor olmamız bize direnmeyi, donanımı müteşebbis olmayı riski riske dönüştürmeyi ve bunun sonunda da da bütün bu rakamları değiştirebilme gücü verdi" dedi.

HIDIROĞLU: BİLİM VE AKLI ÖNE ÇIKARTAN POLİTİKALAR OLMALI

Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Başkanı Beyhan Hıdıroğlu ise 1200 tane Suriyeli üyelerinin olduğunu kaydetti. Hıdıroğlu, 120 yıllık geçmişi olan GTO2nun 18 bin üyesi bulunuyor. 1200 Suriyeli üyelerinimiz var. Gaziantep'te iş yapan, üretim ve ticaret yapan bu Suriyelileri bir fırsata dönüştürme gayreti içeresindyiz. İçinden geçtiğimiz süreçte güzel şeyler oldu. Türkiye'deki işletmelerin yüzde 98'i KOBİ. İstihdamın yüzde 77'sini KOBİ'ler sağlıyor. Yatırımın yüzde 35'i KOBİ'lerde. Son zamanlardaki cansuyu, nefes kredileri önümüzü ufkumuzu açtı. Üretim, teknoloji bilimin ve aklın öne çıkarılmasıyla ilgili yeni politikalar olması gerekiyor" diye konuştu.

30 YILDIR İHRACATÇILARA DESTEK OLUYORUZ.

Türk Eximbank Genel Müdür Yardımcısı Enis Gültekin ise yaklaşık 30 yıldır ihracatçılara destek olduklarını anımsatttı.

Şu anda ihracat kredilerinin yüzde 45'ini Türk Eximbank'ın tek başına karşıladığına dikkati çeken Gültekin, yaklaşık 9 bin müşterilerinin bulunduğunu ve bunların yüzde 60'nın KOBİ niteliğinde olduğunu belirterek, "Şu anda bizim yeni uygulamaya koyduğumuz TL kredilerinin daha kolay ulaşmalarını sağlamaya çalışıyoruz. 5,5 milyar liralık öz kaynağımız var bunun tamamını KOBİ'lere tahsis ettik. Bu çok önemli" dedi. Gültekin Gaziantep ve civar illerde daha fazla KOBİ'ye ulaşmayı hedeflediklerini sözlerine ekledi” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.