Sudan’a yatırım çağrısı Sudan’a yatırım çağrısı

GAİB Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci, bu düşüşte ihracatçıların yaşadığı sorunlar ve global ticaret alışkanlıklarındaki değişikliklerin yanı sıra 9 günlük bayram tatilinin etkili olduğunu belirtti. Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Tuncay Yıldırım, “Söz konusu daralmanın en büyük nedenlerinden biri Kurban Bayramındaki iş günü kaybıdır. Ekonomi ikliminin düzelmesi lazım. Başta yüksek üretim maliyetleri ve finansmana erişim olmak üzere işletmelerimizi zorlayan unsurlar dış pazarda rekabet gücümüzü zayıflatıyor. Yıl sonu hedeflerimize ulaşabilmek için sorunlar ivedilikle çözüme kavuşmalı” dedi. Gaziantep Sanayi odası Başkanı Adnan Ünverdi ise en fazla ihracat yapan 10 il içerisinde kamu yatırımlarının olduğu Ankara ve Sakarya dışındaki bütün illerde bayram tatilinin de etkisiyle ihracatta bir azalma söz konusu ”diye konuştu ve uçak rötarlarının eziyete dönüştüğünü söyledi.
IRAK İLK SIRADA
Bölgemizden bu ay 768 milyon dolar Gaziantep’ten ise 652 milyon dolar ihracat yapıldığını belirten Kileci, "İhracatçılarımızın yaşadığı sorunlar ve global ticaret alışkanlıklarındaki değişiklikler rakamlarımıza dönem dönem yansıyor. 9 günlük bayram tatili ile birlikte yaşanan bu durum rakamlarımızı Haziran ayında bir miktar geriye itti. Yapacağımız faaliyetler ve ortaya koyacağımız vizyonla birlikte önümüzdeki dönemde bu düşüşü telafi edeceğimizi düşünüyorum" dedi.
Yılın ilk 6 ayında bölgeden 5,5 milyar dolarlık ihracat kayda alınırken, en çok ihracat yapan 6. Şehir konumundaki Gaziantep’ten ise 4,8 milyar dolarlık ihracat yapıldı. Bölgenin bu dönemde en çok ihracat yaptığı ülkeler sırasıyla Irak, ABD, Suriye, İngiltere, Suudi Arabistan, İtalya, Almanya, Libya, İran ve Cibuti olurken, en fazla ihracat yapılan ürün grupları ise makine halıları, pastacılık ürünleri, plastikler ve mamulleri, kumaşlar, iplikler, değirmencilik ürünleri, bitkisel yağlar, diğer gıda müstahzarları, ağaç ve orman ürünleri ile demir-çelik mamulleri oldu.
GENÇLER BU YARIŞMAYA KATILSIN
Haziran ayında sektörel bazda yapılacak çalışmalar ve ihracatın geliştirilmesi adına yeni projeler üzerinde yoğunlaştıklarını belirten Kileci şunları söyledi:‘’Sektörel bilinci artırmaya yönelik önemli adımlar atıyoruz. Tekstil Birliğimizin Doku Kumaş Tasarım Yarışmasının başvuruları devam ediyor. Tasarlayın Dokuyalım Makine Halısı Tasarım Yarışmamızın da I. Jüri değerlendirmesini geçtiğimiz aylarda gerçekleştirdik. Sektörde yer edinmek isteyen tüm gençlerimizi yarışmalarımıza bekliyoruz. Gençlerimize yarışmalarımız hakkında bilgi vermek ve sektörlerimizde yaşanan güncel gelişmeleri aktarmak amacıyla geçtiğimiz ay Gaziantep, Kahramanmaraş, İzmir, Denizli, Uşak, Isparta ve Çanakkale illerindeki üniversitelere ziyaretlerde bulunduk. 
DÖNÜŞLER GÜZEL
Halı Birliğimiz tarafından düzenlenen ve Ticaret Bakanlığımızın destekleriyle gerçekleştirdiğimiz Japonya Sektörel Ticaret Heyeti ile bölgenin önde gelen firmalarıyla görüşmeler yaparak ticari ilişkilerimizi güçlendirmeyi hedefledik. Ayrıca Hububat Birliğimiz New York/ABD’de düzenlenen Summer Fancy Food Show Fuarında Türkiye Gıda İhracatçıları standını ziyaret ettiler. Öte yandan ülkemizin onur konuğu olarak yer aldığı 55. Uluslararası Cezayir Fuarına Birliklerimiz stantlı katılım sağladı. Türkiye İhracatçılar Meclisinin düzenlediği 31. Olağan Genel Kurul ve İhracatın Şampiyonları Ödül Töreni'ne de katıldık. Hem TİM 1000 listesinde hem de İSO 500 listesinde bölgemizden birçok firma yer aldı. Yaptığımız işlerden böyle güzel dönüşler almak bizi mutlu ediyor. Biz bu dönüşleri artırmak, ihracatçılarımızın karşılaştığı zorlukları aşmak ve ihracatımızın büyümesini sağlamak için faaliyetlerimize her gün bir yenisi eklemeye devam edeceğiz.’’ 
YILDIRIM: DARALMANIN NEDENİ BAYRAM
Gaziantep, 2024 Ocak-Haziran dönemini 4 milyar 789 milyon 66 bin dolarlık ihracatla tamamladı.
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından açıklanan haziran ayı ihracat rakamlarına ilişkin yazılı bir değerlendirme yapan Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Yıldırım, Gaziantep’in yılın ilk yarısında 4,8 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdiğini belirterek ihracatçıları tebrik etti.
Yıldırım değerlendirmesinde şunları söyledi: “Gazi şehrimizin ihracatı haziranda geçen yılın aynı ayına göre yüzde 14,8 daralarak 651 milyon 930 bin dolar düzeyinde kaldı. Söz konusu daralmanın en büyük nedenlerinden biri Kurban Bayramındaki iş günü kaybıdır. Açıklanan haziran ayı verilerine göre 6 aylık ihracatımız da 4,8 milyar dolara ulaştı. 2023 ile kıyasladığımızda 6 aylık ihracatta yüzde 3,9 artıdayız. Her türlü zorlu şarta rağmen vazgeçmeden çalışarak Gaziantep’i en fazla ihracat gerçekleştiren 6.kent yapan ihracatçı üyelerimizi, iş insanlarımızı ve kıymetli çalışanlarını tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum.” 
REKABET GÜCÜMÜZ ZAYIFLIYOR
Gaziantep’in yılın ilk yarısında 193 ülkeye ihracat gerçekleştirdiğini belirten Yıldırım, “Bilindiği üzere Gaziantep sanayisinin sektör ve pazar çeşitliliği yüksektir. Yılın ilk yarısında toplam 193 ülkeye ürünlerimizi göndermişiz.  Bizim pazar ve üretim çeşitliliğimizi koruyabilmek, artan bir trend ile ihracatımızı, istihdamımızı sürdürmek için ekonomi ikliminin düzelmesi lazım. Başta yüksek üretim maliyetleri ve finansmana erişim olmak üzere işletmelerimizi zorlayan unsurlar dış pazarda rekabet gücümüzü zayıflatıyor. Yıl sonu hedeflerimize ulaşabilmek için sorunlar ivedilikle çözüme kavuşmalı.”dedi.
ÜNVERDİ:GAZİANTEP 6. SIRADA
Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi, yılın ilk yarısında Gaziantep’ten geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3,9 oranında artışla 4 milyar 789 milyon 67 bin dolarlık ihracat gerçekleştirildiğini kaydetti. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından açıklanan haziran ayı ihracat rakamlarını değerlendiren Adnan Ünverdi, Kurban Bayramı sebebiyle 22 iş günü çalışılmasından dolayı haziran ayında rakamsal olarak yüzde 14,8 oranında bir düşüş görüldüğünü belirtti. En fazla ihracat yapan 10 il içerisinde kamu yatırımlarının olduğu Ankara ve Sakarya dışındaki bütün illerde bayram tatilinin de etkisiyle ihracatta bir azalmanın söz konusu olduğunu dile getiren Ünverdi, Gaziantep’in hem aylık hem de dönem ihracatında 6. sırada yer aldığını ifade ederek: “Emek ve alın teriyle Gazi şehrimizin bu rakamlara ulaşmasını sağlayan tüm üreticilerimize, ihracatçılarımıza ve çalışanlarımıza teşekkür ediyorum” dedi.
 
BLOK ZAMLAR ZARAR VERİR
 
Elektrik zammı ve bugün açıklanan enflasyon verilerini değerlendiren Ünverdi, mesken, ticarethane ve tarımsal faaliyet grubu elektrik abonelerine yapılan yüksek oranlı zamların ilerleyen süreç için bir gösterge olmaması gerektiğini ve bu yaklaşımın enflasyonla mücadeleye zarar vereceğini belirtti.
Ünverdi, “Yüksek enflasyonla mücadele ettiğimiz bir dönemde elektrik fiyatlarına yapılan yüzde 38’lik blok artışlar dezenflasyon motivasyonuna sekte vuracaktır. Yapılması gerekli ise artışlar belli miktarlarda ve aralıklarla yapılmalıdır. Bugün açıklanan haziran ayı enflasyon verilerinin beklentilerin altında gelmesi ve ekonomimiz adına olumlu gelişmelerin olduğu bir dönemde piyasa koşulları ve yürütülen süreç doğru okunmalıdır” ifadelerini kullandı.
 

Editör: Ebru Kont