1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. İhracat uçuyor
İhracat uçuyor

İhracat uçuyor

Türkiye’nin en çok ihracat yapan beşinci ili olan Gaziantep, nisan ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 91,4 artış ile 883 milyon 575 bin dolar ihracat gerçekleştirdi.

A+A-

  AK Parti Milletvekili Nejat Koçer, “Salgın döneminde ihracatını koruyan, pazar ve ürün çeşitliliği sağlayarak ülkemizin ekonomik kalkınma sürecine ve Türkiye ekonomisinin büyümesine katkı koyan Gaziantep’in tüm sanayici, ihracatçı ve çalışanlarını tebrik ediyor, alkışlıyorum” dedi. Ticaret Odası Başkanı Tuncay Yıldırım, Pandemi sürecinin tüm sektörleri yorduğunu ve zorladığını dile getirerek, dış ticaretteki bu performansın ödülü hak ettiğini söyleyerek reel sektörün “Tam Destek Paketi” beklentisini yineledi. GAİB Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci ise Dış ticarette ortaya konan performansın gelecek için kendilerini daha da motive ettiğini belirtti. Sanayi Odası Başkanı Adnan Ünverdi de  “Büyük dalgalara ve ters esen rüzgâra karşı küreklere iyice sarılan, bırakmadan, yorulmadan ülkesi için alın teri dökerek büyük başarılara imza atan sanayicilerimizi, ihracatçılarımızı, çalışanlarımızı, taş üstüne taş koyan herkesi yürekten kutluyor, teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.    

KOÇER: PARLAYAN YILDIZ

Gaziantep Milletvekili ve AK Parti Ekonomi İşleri Başkan Yardımcısı Nejat Koçer Nisan ayı ihracat rakamlarını değerlendirdi

Gaziantep’ten Nisan ayında yüzde 91,3 artış ile 883 milyon 575 bin dolar rekor bir ihracat gerçekleşmesini memnuniyet verici olarak ifade eden Koçer,  “Salgın döneminde ihracatını koruyan, pazar ve ürün çeşitliliği sağlayarak ülkemizin ekonomik kalkınma sürecine ve Türkiye ekonomisinin büyümesine katkı koyan Gaziantep’in tüm sanayici, ihracatçı ve çalışanlarını tebrik ediyor, alkışlıyorum. İhracatın gelişmesi ve artırılması için çalışan tüm kurumlarımıza teşekkür ediyorum. Salgın döneminde global ticaret ve tedarik sisteminde önemli değişimler yaşanıyor. Türkiye, bu yeni süreçte hızla öne çıkarken, Türkiye’nin üretim ve ihracat şehri Gaziantep de üretim çeşidi, kalitesi ve hızlı tedariki ile yeni dönemin parlayan yıldızı olmaya devam ediyor.” dedi.

YILDIRIM: İNŞALLAH DEVAM EDER

Ticaret Odası Başkanı Tuncay Yıldırım, “Ülkemiz ve şehrimizin nisan ayı ihracat performansı, içinden geçtiğimiz zor günlerde motivasyonumuzu artırdı. Dilerim yıl sonuna kadar bu performansı devam ettiririz.” dedi.  Pandemi sürecinin tüm sektörleri yorduğunu ve zorladığını dile getiren Başkan Yıldırım, dış ticaretteki bu performansın ödülü hak ettiğini söyleyerek reel sektörün “Tam Destek Paketi” beklentisini yineledi. 

ADIM ATILMALI

Yıldırım, “Firmalarımız bin bir zorluk içerisinde ihracat yaparak ülkeye döviz kazandırıyor. Konteynır sorunu, hammadde tedarik sorunu, tam kapanma ile birlikte tedarik zincirindeki aksamaların yanında Kurumlar Vergisi oranının artırılması var. Sanki başarı cezalandırılıyor. İhracatçı ya da küçük esnaf hiç fark etmez hepsi ekonomi zincirinin bir halkası ve hepsi birbirini etkiliyor, hepsinin kapsamlı bir destek paketine ihtiyacı var.  Kredi ve kredi kartı ödemeleri ile SGK ve vergi ödemelerinin faizsiz ötelenmesi, bu süreçte işletmelerimizin ayakta kalmasına destek olacak adımlardan biridir.” dedi.

ÜNVERDİ: EN YÜKSEK RAKAM

Sanayi Odası Başkanı Adnan Ünverdi, nisan ayında Gaziantep’in ihracatında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 91,4 oranında artış yaşandığını ve 883 milyon 576 bin dolar ihracat ile en yüksek nisan ayı ihracatına ulaşıldığını kaydetti. Gaziantep’in hem aylık hem dönemlik ihracatta 5. sıradaki yerini koruduğunun altını çizen Ünverdi, bu başarının arkasında büyük bir mücadele olduğunu belirterek, “Büyük dalgalara ve ters esen rüzgara karşı küreklere iyice sarılan, bırakmadan, yorulmadan ülkesi için alın teri dökerek büyük başarılara imza atan sanayicilerimizi, ihracatçılarımızı, çalışanlarımızı, taş üstüne taş koyan herkesi yürekten kutluyor, teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.    

DURGUNLUK YAŞANIYOR

Ünverdi, pandemi nedeniyle geçen yılın nisan ayında uluslararası ticarette çok büyük durgunluk yaşandığını anımsatarak, ihracattaki oransal artışta geçen yılın koşullarının etkili olduğunu, Gaziantep’in ise baz etkisinin de üzerine koyarak en yüksek nisan ayı ihracatını gerçekleştirdiğini dile getirdi. Ocak-Nisan döneminde ise Gaziantep’in ihracatının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 36,9 oranında arttığına vurgu yapan Ünverdi, ilk dört aylık dönemde Gaziantep’ten 3 milyar 170 milyon 161 bin dolar ihracat gerçekleştirildiğini söyledi.

KİLECİ: REKORLARLA DOLU BİR AY

 GAİB Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci, “Bölge ihracatımız, 2020 yılının Aralık ayından sonra bir kez daha aylık bazda 1 milyar dolar seviyesini aşmayı başardı ve en yüksek Nisan ayı ihracatını gerçekleştirdi. Gaziantep şehrimiz de Nisan ayı performansıyla tüm zamanların en yüksek aylık ihracat gelirini elde etti. Bunun yanı sıra Bölgemiz, geçtiğimiz ay toplam 169 ülkeye ihracat gerçekleştirerek Nisan ayları itibarıyla tüm zamanların en yüksek ülke sayısına ulaştı. Dolayısıyla sadece nominal ihracat değeri olarak değil, birçok farklı parametre yönünden rekorlarla dolu bir ayı geride bıraktığımızı söyleyebilirim.” diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.