1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. İHRACAT RAKAMLARI AÇIKLANDI
İHRACAT RAKAMLARI AÇIKLANDI

İHRACAT RAKAMLARI AÇIKLANDI

Bahane üretmeden çalışıyoruz

A+A-

Gaziantep, açıklanan şubat ayı ihracat rakamlarıyla en yüksek şubat ayı ihracatını gerçekleştirerek, 2022 yılının ilk iki ayında 1,6 milyar dolarlık ihracat başarısı gösterdi. En fazla ihracat gerçekleştiren 5. il unvanını koruyan Gaziantep, 904 milyon 124 bin dolarlık şubat ayı ihracatıyla bir önceki yılın aynı ayına göre de yüzde 21,5 artış elde etti. 

YILDIRIM UYARDI

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından açıklanan şubat ayı ihracat rakamlarını değerlendiren Gaziantep Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Yıldırım, Gaziantep’in her geçen gün ihracat performansını artırdığını belirterek, “Her platformda da dile getirdiğim gibi gözümüz 4.’lükte… Bu performansı sürdürerek, en fazla ihracat yapan iller arasında 4. sıraya da yerleşeceğiz. Bu başarılı performansın mimarı ihracatçı üyelerimizi ve iş insanlarımızı gönülden kutluyorum.” dedi.

ÇEŞİTLİLİK ARTMALI

Gaziantep’in hiçbir zorlu ortamda bahane üretmeden işine odaklandığını ve çözüm üretmeye çalıştığını vurgulayan Başkan Yıldırım yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Bugüne kadar atlatmadığımız badire kalmadı desek yeridir. Suriye savaşı, mülteci krizi, yüz yılda bir görülen pandemi derken şimdi de Ukrayna-Rusya savaşını ve evrilebileceği daha tehlikeli boyutları konuşur olduk. Her ne olursa olsun bu tarz kriz ortamlarına hazır olmak ve geleceğe yönelik adımlar atmak da her birimizin sorumluluğu. Bu noktada da alternatif pazarlar, yeni pazarlar, yeni tedarik ve ihracat rotaları kritik öneme sahip. Çok uzun süredir bunu dile getiriyor ve bu yönde çalışmalara, projelere imza atarak üyelerimizin yanında olmaya çalışıyoruz. Ukrayna-Rusya savaşında yaşanan ve etkisi artması muhtemel tarım ve gıda ürünleri sorunu en yakın örneğimiz. İhracat ve ithalat noktasında pazar çeşitliliğimizi gerek ülke gerekse şehir olarak mutlak suretle artırmak, riski bölmek zorundayız.”

ÜNVERDİ: TEBRİK EDERİM

Sanayi Odası Başkanı Adnan Ünverdi ise.  “Gaziantep'ten en yüksek şubat ayı ihracatı.. Gaziantep’ten şubat ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 21,6 oranında artışla 904 milyon 125 bin dolar ihracat gerçekleştirilmiştir.  Gaziantep hem aylık hem de dönemlik ihracatta 5. sıradaki yerini korumuştur. Ocak-Şubat döneminde ise Gaziantep’in ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre %15,2 oranında artışla 1 milyar 626 milyon 563 bin dolar olarak gerçekleşmiştir.  Bu zor dönemde emeği ve yüreğiyle üreten sanayicilerimize, ihracatçılarımıza, çalışanlarımıza teşekkür ediyorum”

KİLECİ: YERİMİZİ KORUDUK

Şubat 2022’de Gaziantep’ten 904 milyon 107 bin dolarlık ihracat gerçekleştirildiğini ifade eden GAİB Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci bu rakamla Gaziantep’in en yüksek Şubat ayı ihracat değerine ulaştığını söyledi. Sözlerine şöyle devam eden Kileci; “Şubat ayında Bölgemizden geçen yılın aynı ayına göre %29 artış ve 1 milyar 74 milyon 328 bin dolarla en yüksek Şubat ayı ihracatı gerçekleştirilmiştir. Şubat 2022 verilerine göre toplam 163 ülkeye ihracat gerçekleştirilmiştir. Gaziantep ise en çok ihracat yapan 5. il olarak ülke ihracatındaki yerini bu ay da korumaktadır.” şeklinde konuştu.

YÜZDE 29’LUK ARTIŞ

Şubat ayı ihracat rakamlarını değerlendiren Kileci; “2022’nin 2. ayını geride bırakırken ihracat performansımızdaki istikrarlı artış devam ediyor. Geçen yılın aynı ayına göre Gaziantep için %21,6’lık, Bölgemiz için ise yüzde 29’luk bir artış yaşandı. Sorunların nihayet bulamadığı ülke ve dünya şartlarında ihracatçılarımız tüm bu olumsuzlukların üstesinden gelmek amacıyla inisiyatif alma ve kriz yönetiminde nesillere örnek olabilecek özveriyi gerçekleştiriyor. Bu yönüyle beşerî sermayemizin önemini bir kez daha anlıyor, tüm ihracatçılarımızı yürekten kutluyorum.” ifadelerini kullandı.  Şubat 2022’de ihracat gerçekleştiren firmalara da değinen GAİB Koordinatör Başkanı Fikret Kileci; “Bölgemizden 2.515, Gaziantep’ten 1.805 firma geçtiğimiz ay aktif olarak ihracat gerçekleştirmiştir. Bölgemiz ve Gaziantep bu rakamlarla ihracatçı sayısı bakımından en yüksek Şubat ayı değerine ulaşmıştır. Her geçen gün artan sayıları ile ihracatçılarımız, Bölge ve ülke ekonomimize katkı sağlamaya devam ediyor.” dedi. HABER MERKEZİ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.