1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. İhracat Pandemi'yi solladı
İhracat Pandemi'yi solladı

İhracat Pandemi'yi solladı

Gaziantep’in ihracatı pandemi döneminin en yüksek rakamına ulaşarak bir önceki aya göre yüzde 12,5 bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 9,1 artış gösterdi.

A+A-

  Gaziantep’ten Temmuz ayında  728,79 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirildi. Bu artış rekor olarak gösterildi.

KOÇER SANAYİCİLERİ KUTLADI

Ak Parti Gaziantep Milletvekili Nejat Koçer, Gaziantep’in Temmuz ayında yüzde  9,1 artışla 728 milyon 793 bin dolarlık  ihracat gerçekleştirdiğini belirterek, “ Aylık bazda bugüne kadar yapılan en yüksek aylık ihracat rakamına ulaştık. Ürün ve ülke çeşitliliğimiz ile katma değerli ihracatımız artıyor. Gaziantep’in ve Türkiye’nin ekonomik kalkınma ve rekabet sürecine katkı koyarak Temmuz ayında önemli bir ihracat artışı gerçekleştiren tüm ihracatçı ve sanayicilerimizi kutluyorum” dedi.

YILDIRIM TEBRİK ETTİ

Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Yıldırım, bir önceki ayda kırılan haziran ayı ihracat rekorunu tazeleyerek yüzde 12,5’lik artışla tarihin en yüksek rakamına ulaştıklarını ve ekonomik toparlanma yolunda olumlu veriler almaya devam ettiklerini söyledi. Normalleşme sürecinin başlamasıyla haziran ayı verilerinde oluşan olumlu tablonun temmuz ayında daha da iyileşerek gelecek açısından umut verici olduğunu vurgulayan Yıldırım, ihracat rakamlarında bir önceki yılın ilk 7 aylık dönemine göre yüzde 2,2 bir daralma olduğunu ve bunun normal karşılanması gerektiğini ifade etti.

BİRLİK VE BERABERLİK İÇİNDEYİZ

Gaziantep’in, açıklanan temmuz ayı verilere göre en fazla ihracat gerçekleştiren 5. il olduğunu ve ilk 10 il arasında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 9,6’lık bir artışla başı çektiğini aktaran Başkan Yıldırım açıklamasına şöyle devam etti: “TİM verilerine göre 2019 haziran ayında 664 milyon 977 bin dolarlık bir ihracatımız var. Temmuz ayında ulaştığımız ihracat rakamı ve bir önceki yıla göre yüzde 9,6 artışla ilk 10 il arasında en fazla artış gerçekleştiren şehir olduk. Bir önceki aya göre yüzde 12,5’lik artışla da tarihi bir rekor kırdık. Her zaman dile getirdiğimiz ve üzerine basa basa söylediğimiz gibi Gaziantep, ülkemizin sacayağıdır. Birlik ve beraberlik içerisinde, akıl ve alın teriyle durmaksızın üreten, gelişen, ülkemiz için lokomotif görevi gören örnek bir şehiriz. Şüphesiz ki bu başarıdaki aslan payı azimle çalışan ihracatçılarımız ve onların mesai arkadaşlarıdır. Bizleri bu başarılarla gururlandıran; örnek ticari hayatı, anlayışı ve ekonomisiyle kentimizin rol model alınmasına katkı sunan tüm ihracatçılarımızı, çay ocağındaki personelinden en üst kademesindeki çalışanlarına kadar içtenlikle tebrik ediyorum.”

ÜNVERDİ: EN YÜKSEK İHRACAT DEĞERİ

Sanayi Odası Başkanı Adnan Ünverdi, Gaziantep’in temmuz ayı ihracatının geçen yılın aynı ayına göre yüzde 9,1 artışla 728 milyon 793 bin dolar olarak gerçekleştiğini belirterek, Gaziantep’in aylık bazda bugüne kadarki en yüksek ihracat değerine ulaştığını ve temmuz ayında ihracatını en fazla artıran ilin Gaziantep olduğunu söyledi.

OLUMSUZLUKLARA RAĞMEN ÇOK İYİ

Salgının etkisiyle dış pazarda yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen Gaziantep’in haziran ayında başlayan ihracat artışının temmuz ayında da devam ettiğini belirten Ünvedi, en fazla ihracat yapan 10 il arasında temmuz ayında ihracatını en fazla artıran ilin Gaziantep olduğunun altını çizerek şunları aktardı: “Temmuz ayında en fazla ihracat yapan 10 ilimiz arasında 4 ilimizin ihracatında artış yaşandı. Gaziantep’in ihracatı yüzde 9,1 oranında artışla ile ilk sırada yer alırken, şehrimizin ardından Denizli’nin ihracatı yüzde 6,7, İzmir’in yüzde 4,1, Manisa’nın yüzde 1,8 arttı. İnşallah önümüzdeki süreçte tüm illerimizle birlikte ihracatımızı artırarak daha da yukarılara taşırız ve bu süreci birlikte atlatırız.”  

EN AZ KAYIP BİZDE

Geçen yılın Ocak-Temmuz dönemine göre en fazla ihracat yapan 10 il arasında en az ihracat kaybı yaşayan ilin ise yine Gaziantep olduğuna işaret eden Adnan Ünverdi, Ocak-Temmuz döneminde Gaziantep'in ihracatının yüzde 2,4 azalışla 4 milyar 174 milyon 550 bin dolar olarak gerçekleştiğini, 2019 yılının aynı döneminde ise bu rakamın 4 milyar 276 milyon 250 bin dolar olduğunu hatırlattı.  Gaziantep’in aylık ihracatta 5. sırada, dönemlik ihracatta ise 6. sırada yer aldığını dile getiren Adnan Ünverdi, “Bu zorlu süreçte bu rakamların elde edilmesini sağlayan tüm sanayicilerimize, ihracatçılarımıza, çalışanlarımıza ve emeği olan herkese teşekkür ediyor, yürekten kutluyorum. Gaziantep olarak ülkemiz için çalışıyor, sanayicilerimizle, üreticilerimizle gurur duyuyoruz. Bundan sonra da aynı azim ve kararlılıkla salgına karşı tedbirlerimizi alarak çalışmaya devam edeceğiz. Sağlığımız her şeyin başında geliyor. Bu sebeple maske, mesafe, hijyen başta olmak üzere 14 kural çerçevesinde tüm kurallara uymak zorundayız. Toplum olarak bunu hayatımızın bir parçası haline getirerek bugünleri atlatabilir, kendimizi ve sevdiklerimizi koruyabiliriz. Unutmayalım ki bu süreçte hepimizin sorumluluklar var ve bu sorumluluklara hassasiyetle riayet etmeliyiz” ifadelerini kullandı. 

KAPLAN HALICILARI TEBRİK ETTİ

Tim Halı Sektör Kurulu Başkanı  Tim Yönetim Kurulu Üyesi Selahattin Kaplan, Temmuz Ayı Halı İhracatının Türkiye Geneli Yüzde 12 Artışla 249 bin 85 Milyon Dolar Olarak Gerçekleştiğini belirterek, “Tüm Halı İhtacatçılarımızı Tebrik Ederim” dedi.

KİLECİ: YÜREKTEN KUTLUYORUM

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB) Koordinatör Başkanı Fikret Kileci, 7 aylık dönemde 4 milyar 819 milyon 40 bin dolarlık ihracat gerçekleştirildiğini bildirdi. Kileci, yazılı açıklamasında, pandemi sürecinde dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi Türkiye'de de birçok sektörün olumsuz etkilendiğini ancak mayıs ayından itibaren başlayan ihracattaki toparlanmanın temmuz ayında rekor düzeye çıktığını aktardı.

TAŞLAR YERİNE OTURUYOR

Uluslararası ticarette taşların yavaş yavaş yerine oturmaya, üretimde olduğu gibi ihracatta da beklenen artışların meydana gelmeye başladığını vurgulayan Kileci, "Temmuz ayında bölgemizdeki yükseliş, açık bir şekilde görülmektedir. Bu ay, Gaziantep için tüm zamanların en yüksek ihracatı, birliklerimiz için ise hem 2020 yılının hem de tüm temmuz aylarının en yüksek ihracatı kayda alınmıştır. İhracatçılarımızı yürekten kutluyorum." ifadelerini kullandı.

İLLER SIRALAMASINDA 5'NCİ

Temmuz ayında Gaziantep'ten geçen yılın aynı dönemine yüzde 9,1'lik artışla 728 milyon 793 bin dolarlık ihracatın kayda alındığını, Güneydoğu Anadolu Bölgesinde ise yüzde 5,3'lük bir artışla 839 milyon 307 bin dolarlık ihracat gerçekleştirildiğine dikkati çeken Kileci, "2020'nin 7 aylık döneminde ise Gaziantep'ten toplam 4 milyar 174 milyon 550 bin dolar, bölgeden ise 4 milyar 819 milyon 40 bin dolarlık ihracat yapıldı. Temmuz ayında bölgenin lokomotifi olan Gaziantep, en fazla ihracat yapan iller sıralamasında 5. oldu." bilgisini verdi. HABER MERKEZİ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum