1. YAZARLAR

  2. Tamer Abuşoğlu

  3. İHANET ANAYASASININ MEŞRUİYETİ
Tamer Abuşoğlu

Tamer Abuşoğlu

Yazarın Tüm Yazıları >

İHANET ANAYASASININ MEŞRUİYETİ

A+A-
Bu köşede yaptığımız siyasal tahliller ve genel gidişatı analiz eden yazılar derinlemesine bir sondaja tabi tutulduğunda günümüz gerçeğiyle karşılaşılacaktır.

Parti, amblem ve rozet kaygısı taşımayan bu cengaverlik, birilerinin hatırına ya da kimi güç odaklarının telkinlerine asla yaslanmamıştır.

Benim için tek kural halkımın istikbali, vatanımın istiklalidir. Bu kural adanmış bir ömür için vazgeçilmez ve başka baharlara tehir edilemez bir görev şuurunun ta kendisidir.

Hal böyleyken: dümeni AKP'nin elindeki otobüsün vitesini BDP değiştirmekte, ancak tayin olunan yönün emri ise ABD'den ve AB'den gelmektedir.

Hiçbir eylem Türk halkının selameti ve saadeti adına yapılmıyor. Her yasal düzenleme ABD-AB çetesine ve BOP düzenlemesine ve onun çarklarına su taşıyor.

MHP Milletvekili Özcan Yeniçeri'nin basına yansıyan değerlendirmelerini bu açıdan önemli buluyorum.

“Türkiye'de son bir ay içinde yaşananlara bakınca ülkede halkın aleyhine işleyen bir düzenin var olduğu görülüyor. Türk halkının aleyhine yabancıların lehine işleyen bu düzeni kurgulayanların amacı açıktır.

İktidar, yeni ihtiyaç, şart ve ortamlar yaratarak halkın elinde, avucunda ne varsa onu almaya çalışan bir haramiye dönüşmüş bulunuyor. AKP yasalara uygun, soygun dönemi başlatmıştır. Çıkarılan yasaların, halkın değil uluslararası sistemin ve AKP iktidarının ihtiyaçları için çıkarıldığı açıktır.

AKP iktidarı bölgede küçük ABD rolü oynamaya kendini fena kaptırmış durumdadır. Yabancıya toprak satışı, NATO'yu bölgeye çağırış, komşularına yabancı gözle bakış, yabancıya ihale veriş derken uygulanan sistemin amacı da ortaya çıkmış oluyor.”

Kimi zaman yasal dayanakla, kimi zaman yasa dışı bir şekilde oluşturulan zeminin, Türk halkının ihtiyaçlarından, istem ve arzularından kaynaklanmadığını, oluşturulan bu şer lain zeminin dünya jandarmasının planlarına göre düzenlendiğini biz aylar, yıllar öncesinde ifade etmiştik.

Yine bu köşede yayınlanan 1) “BOP Anayasası Türk Milletine göre yok hükmündedir.” 2) “ Sevr Anayasasına doğru” başlıklı analizlerde yeni anayasanın yazılım sürecinin hangi meşum elin tasarrufunda olduğunu ifade etmiştik.

Ayrıca Türk Ocakları Konferans Salonu'nda Ortadoğu Gazetesi Yazarı Dr. Yalçın Güzelhan'ın Yeni Anayasayla ilgili verdiği konferansın akabinde “BOP Anayasası Türk Milletine göre yok hükmündedir.” Tarafımdan salondaki izleyicilere dikte edilmiştir.

Dr. Yalçın Güzelhan'a da ifade ettiğim gibi, Türk halkının yeni bir anayasa gibi bir beklentisinin olmadığı, meselenin siyasi olduğu, küresel faktörlerin Türkiye'yi sürüklemekte olduğu badireye hizmetle mükellef hale getirdiğidir.

Yeni anayasa, Cumhuriyeti tasfiye Anayasasıdır. Kurucu felsefeyi yok sayan gerici ve bölücü ittifakının bir sonucudur. Kemalist Devrimin yaklaşık bir asır önce bertaraf ettiği siyasal koşulları yeniden Türkiye'nin ve Türklerin önüne sürmeye matuf bir çalışmanın ürünüdür. Bu haliyle bir ihanet Anayasasıdır.

CHP ve MHP'nin bu yazılım sürecinde AKP ve BDP ile çalışmalara iştirak etmesi gayri milli bloğun elini güçlendirmekte ve ihanete meşruiyet zemini yaratmaktadır.

Meşruiyeti dahi tartışma konusu olan bir iktidarın stratejik ortağı BDP ile oluşturduğu bu yazılım süreci MHP ve CHP'yi de sorumlu kılmakla kalmıyor, en büyük hakem olan tarihin önünde bu iki siyasi partiyi vebale ve töhmete doğru sürüklüyor.

Yapılacak şey ağıtlar yakarak sızlanmak ya da şikayet etmek değil, CHP ve MHP'nin bu komisyonlardaki çalışmalarına son vererek çekilmesidir.

Zira AKP-BDP ittifakıyla oluşan gayri milli bloğa fiilen iştirak etmiş sayılacak olan CHP ve MHP bugünkü haliyle, mutabakatla oluşturulmuş bir Anayasa süsüne alet edilmiş olacaktır.


Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.