Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan konuya ilişkin tebliğler, 1 Ocak 2024'ten geçerli olmak üzere Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre, tüketici hakem heyetlerine yapılacak başvurularda uyulması zorunlu parasal sınırlar, yüzde 58,46'lık yeniden değerleme kapsamında yeniden düzenlendi.

Döviz dönüşüm desteği artırılmalı Döviz dönüşüm desteği artırılmalı

Gelecek yıl yapılacak başvurularda değeri 104 bin liranın altında bulunan tüketici uyuşmazlıklarında, il veya ilçe tüketici hakem heyetleri görevli olacak.

Başvurular, tüketicinin yerleşim yerinin bulunduğu veya ilgili işleminin yapıldığı yerdeki hakem heyetine yapılabilecek. Başvurunun gerçekleştirilebileceği ilçede tüketici hakem heyeti kurulmamışsa ilçe kaymakamlığına da müracaat edilebilecek. 

İdari para cezaları

Genel esasların ihlali durumunda işlem başına uygulanacak idari para cezaları da belli oldu. Buna göre, yazılı düzenlenmesi öngörülen sözleşmelerle bilgilendirmelerin 12 punto büyüklüğünde düzenlenmemesinden teşhir edilen bir mal veya hizmetin haklı sebep olmaksızın tüketicilere satışından kaçınılmasına kadar bir dizi hükmü ihlal edenler hakkında, her bir işlem başına 2 bin 172 lira idari para cezası uygulanacak.

Aldatıcı ve yanıltıcı reklam cezaları

Aldatıcı ve yanıltıcı ticari reklamlar ve haksız ticari uygulamalar için idari para cezaları, aykırılık yerel düzeyde yayın yapan televizyon kanalı aracılığıyla gerçekleşmişse 109 bin 988 lira, ülke genelinde yayın yapan televizyon kanalı aracılığıyla gerçekleşmişse 2 milyon 200 bin 258 lira olacak.Söz konusu aykırılık, ülke genelinde süreli yayın aracılığıyla yapılmışsa 1 milyon 100 bin 129 lira, ülke genelinde yayın yapan radyo ve internet aracılığıyla gerçekleşmişse 550 bin 59 lira, yerel düzeyde radyo ve kısa mesaj veya diğer mecralar aracılığıyla yapılmışsa 54 bin 987 lira idari para cezası uygulanacak.