1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. İcrada dosya ENFLASYONU
İcrada dosya ENFLASYONU

İcrada dosya ENFLASYONU

12 İCRA dairesi bulunan Gaziantep Adliyesi'nde biriken dosya sayısının 600 bin olduğu belirtildi.

A+A-

12 İCRA dairesi bulunan Gaziantep Adliyesi'nde biriken dosya sayısının 600 bin olduğu belirtildi. Her bir icra dairesinde toplamda 50 bine yakın icra dosyası bulunan şehrimizde 600 bin kişinin icralık olması çek ve senet yasasındaki düzenleme ile hapislik cezasının kaldırılması ve icra kavramının değiştirilmesinin çok büyük etkisi olduğu öğrenildi. Avukat Mahmut Kaya, devletin çek ve senet yasasında acil olarak deği-şiklik yapması gerektiğini belirtti. Kaya, "Tüm bu olayların özeti ise; icra dosyalarında yüzde binlik bir artış söz konusuyken, sonuçlanan icra dosyalarında ise aynı oranda azalma söz konusu" dedi. Çek ve senet yasasında yapılan değişiklikle borcunu ödemeyen vatandaşa hiçbir yaptırım uygulanamadığını ve vatandaşların böylelikle borçlarını ödememe yoluna gittiklerini belirten Avukat Mahmut Kaya, “İnsanlar borçlarını ödemediği zaman hapis cezası alsın demiyoruz, ama borcunu ödemeyen vatandaşa da yasanın bir yaptırımı olması gerekmektedir. Devletin çek ve senet yasasında düzenleme yaparken alacaklıyı da mağdur etmeyecek şekilde bir şeyler yapması gerekmektedir.” dedi.

BORÇLANMAKTAN KORKMUYORUZ

İcra dosyalarındaki artışın 2 temel sebebi olduğunu belirten Mahmut Kaya, “Birincisi toplumsal nedenler, incisi ise devletin getirdiği yeni yasal düzenlemelerdir. Toplumsal sebebi ele alacak olursak önceleri insanlarımız önceleri daha çok nakit para ile alışveriş yapmaktaydılar. Yani bir malı alırlar ve bunun karşılığı olan parayı anında öderlerdi. Şimdi ise neredeyse her köşe başında bir kredi kartı dağıtıcısı görebilmek mümkün oldu. Bu da insanların kazançlarının ya da gelirlerinin sütünde alışveriş yapmaya sevk etti ve de etmeye devam ediyor. Önceden senet, ya da kredi kartı kullanılmazdı. İnsanlarımız tamamen dostluk kriterlerine dayalı olarak yakın gördüğü insanlarla alışveriş yağarlardı ve bu konuda da genelde yasal bir sorun yaşanmazdı. Ama şimdi insanlar kredi kartlarıyla hiç tanımadığı insanlardan alışveriş yapıyor. Gelirinin üzerinde alışveriş yapan ya da ödeyemeyeceği borçların altına giren vatandaşımız alacaklıyla yüz yüze dahi gelmiyor. Alacaklı pozisyonuna geçen banka hemen borçluya bir icra takibi başlatıyor ve böylece icra dosyalarında bir artış görülüyor. Üstelik son zamanlarda borçlular bankalarla da değil, varlık şirketleriyle muhatap oluyor. Çünkü bankalar artık bu dosyaları varlık dosyasına satıyor. Borçluya da icra dosyasını varlık şirketleri açıyor.”ifadelerinde bulundu.

YASAL DÜZENLEME İCRA DOSYALARININ ARTMASINA SEBEP OLDU

İcra dosyalarındaki artışın ikinci sebebinin Ocak 2012’de çek ve senet yasasında yapılan düzenleme olduğunu kaydeden Avukat Kaya, “Daha önce çek yasasındaki uygulamayla insanlar çeklerden dolayı öncelikle para cezası, daha sonra da hapis cezasına çarptırılıyordu. Ama Ocak 2012’de çek yasasındaki bir düzenlemeyle çek cezası artık para ya da haciz cezası olarak uygulanmıyor. İnsanlar da buna dayanarak çeklerini ödememe konusunda daha rahat hareket ediyor. Böyle olunca da olay yine icra dosyası haline geliyor. Şu anda eskiye göre icra dosyalarında yüzde bin artış var, ama sonuçlanan dosyalarda ise yüzde 90 azalma var. Çünkü yeni yasa ile icra işlemini uygulamak hayli zor. Mesela borcundan dolayı evine icraya gittiğiniz bir şahsın 2 televizyonu varsa birini icra kapsamında alabilirsiniz, 2 buzdolabı varsa bunun birini alabilirsiniz ama bir televizyonu varsa ya da bir buzdolabı varsa bunu alamazsınız, çünkü yasa değişikliği ile bunun böyle yapılması öngörüldü.” diye konuştu.

YASANIN BİR YAPTIRIMI YOK

Çek ve senet yasasında yapılan değişiklikle birlikte artık insanlar borçlanmaktan ve borcunu ödememekten korkmaz hale geldiğini söyleyen Kaya, “Borcunu ödemeyen birine bir yaptırım uygulanmıyor. Hiç kimse borcundan dolayı bir insanın hapislik cezası almasını istemez ama bir yaptırım da olmazsa bu defa alacaklı insanlar mağdur konumuna düşüyor. Çünkü borçlu olan vatandaş borcunu ödemezse en fazla icralık olacağını ama icradan da artık evindeki bir eşyanın alınamayacağını kendisi de biliyor. Zaten hiçbir şekilde hapis cezası yok diye düşünen borçlu, borcunu ödememe yoluna gidiyor. Tüm bu olayların özeti ise; icra dosyalarında yüzde binlik bir artış söz konusuyken, sonuçlanan icra dosyalarında ise aynı oranda azalma söz konusu.” şeklinde konuştu.

DEVLET, YENİ BİR YASAL DÜZENLEME YAPMALI

İcra dosyalarındaki artışa dur demek için yasal düzenleme yapılması gerektiğinin altını çizen Kaya, “Devletimizin çek ve senet yasasında yaptırımı olan bir düzenleme yapması gerekmektedir. Devletin bu konuya kesinlikle müdahale edilmesi gerekmektedir. İnsanlar borçlarını ödemediği zaman hapis cezası alsın demiyoruz, ama borcunu ödemeyen vatandaşa da yasanın bir yaptırımı olması gerekmektedir. Devletin çek ve senet yasasında düzenleme yaparken alacaklıyı da mağdur etmeyecek şekilde bir şeyler yapması gerekmektedir. Gaziantep’te şu anda 12 icra dairesi bulunuyor. Her bir icra dairesinde 50 bin dosya olduğunu düşünürsek şu anda Gaziantep’te 600 bin icra dosyası bulunuyor. Bu sayının daha da artmaması için yasada düzenleme yapılması şarttır.” açıklamalarında bulundu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.