GAÜN İnşaat Mühendisliği Konferans Salonu'nda gerçekleşen panelin açılışında konuşan Gaziantep Türk Ocağı Şube Başkanı ve GAÜN Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Mete, tüm dünya Türklerine selam göndererek konuşmasına başladı. Prof. Dr. Mete, "Geleceğin teminatı olan, Atatürk’ün Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni emanet ettiği siz değerli gençler, varlığınız burada az gibi gözükse de 'Bizim birimiz binimize bedeldir, sizlerin biri başka gençlerin binlerine bedeldir.' Cesaretle bu programı düzenleyen Turkuaz Fikir Topluluğu Başkanı Samet Aksoy'un ve Turkuaz Fikir Topluluğu’nda yer alan gençlerin hepsinin gözlerinden öpüyorum. " şeklinde konuştu.

Şaşırtmaya devam edecek Şaşırtmaya devam edecek

ÖNEMLİ BİLGİLER VERDİ

Konuşmasının devamında Prof. Dr. Mete, "Türk Ocakları, 1912'deki kuruluşundan günümüze kadar, o dönemin zorluğunda bir avuç askeri tıbbiyeli ve dönemin aydınları tarafından başlatılan Anadolu'yu kurtarma mücadelesinde önemli bir rol üstlendi. Anadolu'yu Gazi Mustafa Kemal Paşa'nın liderliğinde yeniden inşa ettiler. Değerli arkadaşlarımız, elbette ki bizler de onlardan güç aldık. Türk Ocakları, Türkiye Cumhuriyeti devletinin kurucu felsefesini oluşturmuştur. Bu misyon ve vizyonla hareket etmeye devam edeceğiz ve bunu siz değerli gençlerin desteğiyle gerçekleştireceğiz. Benim en büyük gücüm, Gazi Paşa'nın ifade ettiği gibi, ülkemizin geleceğini siz gençlerde görüyorum. Sizlerin azmi ve kararlılığı bu ülkeyi daha iyi noktalara taşıyacaktır." diye konuştu.

Açılış konuşmalarından sonra Prof. Dr. Mehmet Soğukömeroğulları’nın başkanlık yaptığı Hürriyet’e Bir Adım paneline geçildi. Panelde; Emel Kırım Vakfı Başkanı Zafer Karatay, “İşgalin 10. Yılında Kırım”, Doğu Türkistan Vakfı Eski Başkanı Hamit Göktürk, “Doğu Türkistan ve Günümüzdeki Durumu”, Araştırmacı Yazar Reşat Salihi,  “Irak’ta Türk Varlığı”, Araştırmacı Yazar Rahim Cavadbeyli, “Türk İran’a Persliğin Dayatılması”, Araştırmacı Yazar Nurala Göktürk, “Doğu Türkistan’da Kadın Şiir Dinletisi” konularında sunumlarını gerçekleştirdi.  HABER MERKEZİ

Editör: Ebru Kont