1. HABERLER

 2. TEKNOLOJİ

 3. Hükümet, muhalefetle internet düzenlemesini görüştü

          Hükümet, muhalefetle internet düzenlemesini görüştü

Hükümet, muhalefetle internet düzenlemesini görüştü

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Cumhurbaşkanı Abdullah Gülün onayında bulunan yeni internet yasası ile ilgili, BDP, MHP ve CHP Grup Başkanvekilleri ile görüştüm, düşüncelerimizi aktardım, ileri bir düzenleme ve genel hatları ile olu

A+A-

TBMMde BDP, MHP ve CHP Grup Başkanvekillerini Cumhurbaşkanı Abdullah Gülün onayında bulunan internet yasası ile ilgili yapılacak yeni düzenlemeler hakkında bilgilendirmek için ziyaret eden Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, görüşmeler sonrasında yaptığı açıklamada olumlu kanaat edindiğini söyledi.

GENEL HATLARI İLE OLUMLU BİR KANAAT EDİNDİM

Mevcut şuanda Sayın Cumhurbaşkanımızda onay için bulunan tasarıda Sayın Cumhurbaşkanımız bir iki hususta bir değerlendirme yapılabileceğini ifade etmişti. Bu konuyla ilgili olarak BDP, MHP ve CHP Grup Başkanvekilleri ile görüştüm, düşüncelerimizi aktardım, ileri bir düzenleme ve genel hatları ile olumlu bir kanaat edindim diye Bakan Elvan, Genel Kurulda görüşülmekte olan AFAD ile ilgili Torba Yasa Teklifinin içine madde ihdası ile eklenecek yeni maddelerin içeriği hakkında açıklamalarda bulundu.

TİB BAŞKANLIĞI ENGELLEME YAPAR YAPMAZ 24 SAAT İÇİNDE MAHKEMEYE BAŞVURACAK

Bakan Elvan, Genel Kurala yarın bir önerge ile bunları getireceğiz, AFAD ile ilgili düzenlemelerinde bulunduğu Torba Yasa Teklifine. Her konuda bizim tam bir fikir bütünlüğü içinde olmamız söz konusu olmaz. Onların düşüncelerini aldım, kendi düşüncelerimizi aktardım. TİB Başkanının alınan engelleme kararını mahkemeye götürmediği yönünde bir eleştiri söz konusuydu, önerilerimizden bir tanesi o oldu. TİB Başkanlığı engelleme yapar yapmaz 24 saat içinde mahkemeye başvuracak. Trafik bilgilerine yönelik bir husus söz konusuydu. Trafik bilgileri özellikle mahkeme kararı olmaksızın TİB Başkanlığına verilebileceği eleştirisi söz konusuydu. TİB Başkanlığı mahkeme kararı olmadan trafik bilgilerine erişemeyecek. Trafik bilgilerine de kısıtlama getiriyoruz diye konuştu.

YETERLİ DEĞİL BU ADIMLAR

İyileştirme yönünde atılacak adımları olumlu bulduklarını söyleyen CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, Bir çok hükmü son derece sakıncalı, bu sakıncanın farkına sayın Bakan varmışlar ve bu çerçevede bazı değişiklikler yaparak iyileştirmeye gideceklerini söylediler. Elbette iyileştirme yönünde atılacak adımları elbette olumlu buluyoruz. Ancak yeterli değil bu adımlar. Sayın Bakan iyi niyetle hareket ediyor, bundan hiç kuşku yok. Sakınca giderme yönünde gayret sarf ediyor, sayın Bakanın çalışmalarını olumlu buluyoruz. Önergeleri henüz görmedik. Onlar yarın önümüze geldiğinde daha kapsamlı değerlendirmeyi yapacağız. Torba yasada değişiklik önergesi şeklinde bu düzenlemeleri getirecekler. Önergeler geldiğinde daha sağlıklı, daha doğru değerlendirmeyi yapabileceğiz. Bize henüz bir metin gelmedi şeklinde konuştu.

ANAYASA MAHKEMESİNE BAŞVURU ÇALIŞMAMIZ DEVAM EDİYOR

Hamzaçebi, Sayın Cumhurbaşkanının onayında bulunan yasa, onaylanıp yürürlüğe girecek ki, ondan sonra bu değişiklikler yapılabilsin. Teknik olarak bu şekilde. Anayasa Mahkemesine başvuru çalışmamız devam ediyor. Gelen önergelerle yapılacak değişiklik çerçevesinde o maddeleri bir kez daha ele alıp, bir kez daha değerlendireceğiz. Değişiklik yapılmasına düşünülen maddelerle ilgili tutumumuz ne olur şuan bir şey söyleyemem ifadelerini kullandı. Hamzaçebi, Yasanın iptali için Anayasa Mahkemesine başvuru kararını iptal edip etmeyeceklerinin sorulması üzerine, Önergeleri görmeden bir şey söyleyemem. Bize önerge sunulmadı. Yapmayı düşündükleri, sakınca gösteren düzenlemelerle ilgili değişiklikleri sayın Bakan bize iletti. Bizim itiraz ettiğimiz konular ama itirazlarımız ne şekilde karşılanmıştır önerge gelince göreceğiz açıklamasında bulundu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.