1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Hububat sektörü yüzleri güldürdü
Hububat sektörü yüzleri güldürdü

Hububat sektörü yüzleri güldürdü

Güneydoğu Anadolu Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Celal Kadooğlu, sektörün yıllık ihracatını tarihi bir rekorla tamamlamayı hedeflediklerini kaydetti.

A+A-

Kadooğlu, birliğin ihracat rakamlarının günden güne arttığını söyledi. Hedefleri her zaman yüksek tuttuklarını ifade eden Kadooğlu, "Birlik olarak 11 aylık ihracatımız, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 23 artışla 3,2 milyar dolar olarak gerçekleşti. GAİB Hububat Birliği olarak sektörümüzde en fazla ihracat yapan birliğiz. Onur duyduğumuz bir konu, ihracat ailesine teşekkür ediyorum." diye konuştu. Yılın 11 ayında Türkiye geneli hububat sektörünün geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 26,5'lik artışla 10,3 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdiğini hatırlatan Kadooğlu, 2022 yılını 12 milyar dolara yakın bir seviyede rekorla tamamlamayı hedeflediklerini bildirdi. Kadooğlu, sektörün 2023'te 13,7 milyar dolarlık ihracat hedefine ulaşacağına inançlarının tam olduğunu dile getirdi. 

EN FAZLA AMERİKA ÜLKELERİ

Başkan Kadooğlu, bu yılın ilk 11 ayında en fazla doğu bloku ve Amerika ülkelerine yapılan ihracatta büyük artış sağlandığını belirterek, "Eski doğu bloku dediğimiz ülkelere yapılan ihracatımız neredeyse ikiye katlandı. Bu ülkelere yapılan ihracatta yüzde 93 oranında artış sağlamayı başardık. Diğer taraftan Amerika ülkelerine yapılan ihracatın yüzde 39 oranında artması da son derece büyük bir başarıdır. Toplamda ihracatımız bu yıl ilk 11 ayında yüzde 23 oranındaki artışla 3,2 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir. İhracatçılarımızın bu başarısı ile onur ve gurur duyuyoruz. Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz" dedi. 

HEDEFLERİ AŞTIK

Sektörün ihracat hedeflerini değerlendiren Başkan Kadooğlu, ekip çalışması ve projelerle hedefleri aştıklarını belirterek, şöyle devam etti:    " Güneydoğu Anadolu Hububat Birliği olarak sektörümüzde en fazla ihracat yapan birliğiz. Birlik olarak temel hedefimiz, dünyanın en ücra köşesinde bile yaşayan insanların hububat ve bakliyat ihtiyacını karşılayabilmektir. Bu amaçla proje bazlı çalışmalara ağırlık veriyoruz. Uluslar arası fuarlara katılmayı önemsiyoruz. Fuarlarda açtığımız stantlarımıza gelen ziyaretçilerin kayıtlarını tutarak, fuar sonrası bunu arşiv haline getirip bütün ihracatçılarımızla paylaşıyoruz. Bu çok faydasını gördüğümüz bir proje haline geldi.  Bir sonraki projemiz de hububat çalıştayı olacaktır. Bu proje ile sektördeki sıkıntıları ortaya koyup, çözüm önerileri konusunda beyin fırtınası yapacağız. Daha sonra ortaya çıkacak çözüm önerilerini gerekli mercilere ileterek, ihracatımızın daha da artmasını sağlayacağız. Bu proje ile birlikte ihracatı artırmak amacıyla ortaya çıkacak yeni fikirler ve projeler önümüzdeki dönemde yapacağımız çalışmalara hız katacaktır. Kısacası alışılagelmiş klasik yöntemlerin yanında dünyadaki gelişmeleri takip ederek, pazar çeşitliliğini artırarak, üretilen ve ihracat edilen ürün yelpazesini genişleterek ülkemiz ekonomisine daha fazla katkı sağlamayı hedefliyoruz." HABER MERKEZİ

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.